Taş Ekmeği Tarifi

Bir An Önce Herkesin Tanışması Gereken 11 Yöresel Şerbetli Tatlı Tarifi

Favorilerime
Ekle

Şerbetli tatlı deyince aklımıza hemen mis gibi şekerpareler, bülbül yuvaları, baklavalar gelse de aslında ülkemizin dört bir yanında keşfedilmeyi bekleyen daha nice enfes tat var!

Şerbetli tatlıları seviyor ama hep benzer tarifleri yapmaktan da zaman zaman sıkılıyorsanız farklı yörelerimizden çıkan, her biri başlı başına efsane bir lezzete sahip bu yöresel şerbetli tatlı tarifleri ile bir an önce tanışmalısınız.

Mutfakta yeni tatlar denemeyi sevenleri hemen aşağıya doğru alalım, ağızları hep birlikte tatlandıralım.

 • Cennet çamuru tarifi

İlk olarak Kilis'e uzanıyor ve bir an önce herkes tarafından bilinmesi, en az baklava ya da künefe kadar ünlenmesi gereken muazzam bir lezzetle sizi tanıştıralım istiyoruz. Tadına bir kez bakan ondan vazgeçemiyor...

Herkesin en sevdiği tatlı oluveriyor: Cennet çamuru tarifi

 • Yalova sütlüsü tarifi

Çok ağır tatlıları sevmeyenler için hem şerbetli hem de sütlü tatlı kategorisine girebilecek, sütle hazırlanan tam kıvamında şerbeti ve görüntüsüyle güllacı andıran bir tatlı var sırada!

Kendisi Yalova mutfağından armağan: Yalova sütlüsü tarifi

 • Taş ekmeği tarifi

Şerbetli tatlılara en çok cevizi yakıştıranlardansanız bu tatlı tam size göre demektir. Üstelik hazırlaması çok pratik! Elazığ mutfağından geliyor, her sofraya çok yakışıyor.

Her gün tekrar tekrar yapmak isteyeceksiniz: Taş ekmeği tarifi

 • Hira tatlısı tarifi

Şerbeti kaynatılmadan hazırlandığı için hafif oluyor, irmik sayesinde ağızda dağılan kıvamıyla damakları şenlendiriyor.

Kendisi, bir Tokat mutfağı harikası: Hira tatlısı tarifi

 • Karadut reçelli lor tatlısı tarifi

Midenizi çok yormayacak bir şerbetli tatlı arayışındaysanız Ayvalık'tan çıkıp gelen, içindeki lor sayesinde tat dengesi tam kıvamında olan bu tatlıya sofranızda yer açın.

Farklı reçellerle de lezzetlendirebilirsiniz: Karadut reçelli lor tatlısı tarifi

 • Karakuş tatlısı tarifi

Şimdi de rotamızda Adana var! İçindeki tarçınlı-cevizli harcıyla, yağda kızartılan hamurunun çıtırlığıyla, şerbetinin hafifliğiyle bu lezzet, yedikçe yemek isteyeceğiniz bir tatlıya dönüşecek.

İç baymayan efsane lezzet: Karakuş tatlısı tarifi

 • Nevzine tatlısı tarifi

Mantısını, yağlamasını ve mutfağından çıkan diğer her bir lezzeti ayrı ayrı çok sevdiğimiz Kayseri'nin harika tatlılarından biriyleyiz şimdi. Pekmezli şerbetiyle lezzeti katlanan bu tatlı, dilim dilim yemeye doyamayacağınız, her sofraya yakışır bir lezzet.

Midenizde ona mutlaka geniş bir yer ayırın: Nevzine tatlısı tarifi

 • Kadayıf dolması tarifi

Kadayıfla hazırlanan herhangi bir tatlının lezzetsiz olma ihtimali zaten yok ama bu dolma, çok başka! İçine malzemesini dilediğiniz kadar bol koyabileceğiniz, kolayca hazırlayıp sofraya çıkarabileceğiniz çıtır çıtır bir lezzet o!

Erzurum mutfağından sofranıza: Kadayıf dolması tarifi

 • Samsades tarifi

Şimdi de sırada ne yazık ki adı çok ama çok az bilinen, oysa bir an önce herkes tarafından keşfedilmesi gereken samsades tatlısı var!

Seferihisar'a sevgilerimizle: Samsades tatlısı tarifi

 • İzmir lokması tarifi

İzmir'in şirin ilçesi Seferihisar'a kadar gitmişken yine İzmir mutfağından çıkıp her birimizin sofrasına sık sık konuk olan lokma tatlısını anmamak olmaz. Çünkü o, şerbetli tatlıların en sevilenlerinden!

Çıtırtısı ağızda lezzet dolu bir şölen: İzmir lokması tarifi

 • Tavada künefe tarifi

Hatay'ın meşhur künefesinin tadını bilmeyen yok, zira kendisi çoktan ünü ülke sınırlarını aşmış efsane bir lezzet. Peki ama aynı lezzeti evde yapması? Zor gibi gözükse de aslında bir tavadan destek olarak künefe lezzetini de evde, canınız istediği her an yakalayabilirsiniz. Nasıl mı?

İşte tam olarak şöyle: Tavada künefe tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?