pidenin-pf-noktalari3

En İyisini Yapabilmek Bu Sırlarda Saklı: Evde Pide Yapmanın Püf Noktaları

Favorilerime
Ekle

Fırınlardan çıkıp hamurunun çıtırlığıyla, iç harcının enfes lezzetiyle damaklarımızı şenlendiren pideler... Kıymalısından peynirlisine, yumurtalısından sucuklusuna çeşit çeşit pide var mutfağımızda. Aralarında en çok sevilenlerinin ve en çok püf noktasına ihtiyaç duyulanlarının başında ise kıymalı pideler geliyor. Hadi bugün en sevdiğiniz pidecide yediğiniz pidelerden bile daha güzellerini evde yapalım. Hamuru incecik, çıtır çıtır olsun, lezzetine de doyum olmasın. Kıymalı iç harcının sırlarını da verelim. Tabi siz dilerseniz farklı harçlarla da hazırlayabilirsiniz.

Yanına bir ayran, biraz da yeşillik gelsin mutlaka. Şimdiden ellerinize sağlık!

  • Evde pide yapmanın püf noktaları

pidenin-pf-noktalari1

İşin en önemli püf noktası pek tabi hamurunu hazırlamakla başlıyor. Evde pide hamuru yaparken önerimiz hamuru olabildiğince temel malzemeler hazırlamanızdan yana. İçerisine süt, yoğurt gibi malzemeler katıldığı zaman pide hamuru çok kabarıp ekmek lezzetine dönüşebiliyor. Bu hamurda amaç, harcı kaldırabilecek ve pişince çıtır çıtır kalıp kurumayacak bir hamur hazırlamak. Un, su, tuz, maya ve toz şekerle hazırlayacağınız bir hamur pideniz için nefis olacaktır. Pide tarifinin detayları için sizi şuradan alalım: Kıymalı pide

pide-ici-hazirlanisi-3

Hamurundan sonra sıra geldi pide içine. Pide içi hazırlarken soğan gibi malzemeleri rondodan geçirmemenizi öneririz. Geçirseniz bile mutlaka fazla sularını sıkın ki pişerken harcı çok sulandırmasın. Kıyma kullanacaksınız da mutlaka yağlı bir kıyma kullanmanızı öneririz. Bu sayede iç harcı pişerken kuru kalmaz ve lezzeti nefis olur Pide içi ile ilgili tüm detaylar için sizi şuradan alalım: Pide içi nasıl hazırlanır?

pidenin-pf-noktalari2

Hem hamurumuz hem de harcımız hazırsa sıra geldi her ikisini de birleştirmeye. Öncelikle hamuru bezelere ayırıp olabildiğince ince açabilmek gerekiyor. Ancak burada önemli nokta hamurun iç harcı kaldırabilecek incelikte olması. Aksi takdirde pişerken dağılabilir, yerken sorun yaşanabilir. Hamur, harcı kaldırmaz. Bu nedenle olabilecek en ince şekilde açmaya özen gösterin.

pidenin-pf-noktalari3

Ardından sıra geldi harcı koymaya. Harcını koyarken yayarak koymaya özen gösterin. Çünkü etin hacmi fırında pişerken küçülecektir. Bu nedenle yayarak koyarsanız hamurun her yerinde olacağı için daha da nefis olacaktır. Uçlarından birleştirdikten sonra hafif unlanmış fırın tepsisine aktarın ve pişirmeye doğru yol alın.

pide-ici-nasil-hazirlanir

Taş fırın lezzetinde olabilmesi için 200-220 derecede ısıtılmış fırında pişmeye bırakın. Yüksek bir sıcaklıkta önceden ısıtırsanız tam kıvamında pişecektir. Çıktıktan sonra hafif tereyağlayın kenarlarını ki kurumasınlar. Fırından alır almaz, kenarlarına tereyağı sürün ve daha yumuşak bir pide istiyorsanız üstlerini temiz bir bezle örtün. Pideleriniz hazır! Afiyetler olsun!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?