Tahinden Aldığı Lezzetle Damakta İz Bırakan 10 Pratik Meze Tarifi

Favorilerime
Ekle

Kolayca hazırlandıkları, çok kısa sürede sofrayı donatmamızı sağladıkları ve enfes tatlar sundukları için meze tariflerini zaten çok seviyoruz ama tahinli meze tariflerinin kalbimizdeki yeri hep bir başka.

Yeri geldiğinde bol bol hazırlayıp tek başına, kızarmış ekmeğin üzerine sürerek bile karnımızı doyurabildiğimiz, yeri geldiğinde en özel misafirlerimiz için kurduğumuz sofralarda yer verdiğimiz, içindeki tahin sayesinde muazzam bir lezzet sunan mezelerden söz ediyoruz.

Damakta iz bırakan o muhteşem dokularını tahine borçlu birbirinden farklı ve nefis bu meze tariflerini görünce eminiz siz de bize hak verecek, içlerinde şu ana dek denemedikleriniz varsa hemen tadına bakmak, deneyip çok beğendiklerinizi ise sık sık yapmak isteyeceksiniz.

Hadi o zaman, buyursunlar, sizi tahinli meze tarifleriyle donattığımız soframıza doğru alalım hemen.

  • Tahinli piyaz

Çok sevdiğimiz tatlardan piyaz, tahinli enfes sosuyla buluşuyor, özellikle Antalya ve çevresinde sıklıkla yapılan bu tarif, her sofrada yerini almayı hak ediyor.

Yoksa siz hala onu denemediniz mi: Tahinli piyaz tarifi

  • Tahinli patlıcan ezmesi

Klasik meze tariflerinden çok daha farklı bir lezzet denemek istiyorsanız kendine has tadıyla bağımlılık yapan patlıcan ve tahini bir araya getirin. Kolayca hazırlanan bu mezenin tadına doyamayacağınızdan emin olduğumu için baştan söyleyelim...

Bol bol yapmayı ihmal etmeyin: Tahinli patlıcan ezmesi tarifi

  • Tahinli tarator

Kızarmış ekmekleri hazırlayın, tabak sıyırtacak efsane bir tarif geliyor. Üstelik sadece enfes tadıyla değil toplamda sadece 15 dakikada hazırlanmasıyla da kalpleri çalıyor.

Her gün yapılacak kadar enfes: Tahinli tarator tarifi

  • Tahinli köz kırmızı biber mezesi

Mezelerde değerlendirmeyi çok sevdiğimiz mis gibi kapya biberler közlenmiş lezzetleriyle başrolü kapıyor. Ona bu yolculukta tahin, ceviz içi, beyaz peynir gibi birbiriyle muhteşem uyum içinde olan malzemeler eşlik ediyor.

Yedikçe yenir: Tahinli köz kırmızı biber mezesi tarifi

  • Humus

Tahinli meze tariflerinden söz ederken onu anmamak olur mu hiç? Yeri geldiğinde ara öğünlerde bile değerlendirecek kadar çok sevdiğimiz, nohutun en lezzetli hallerinden biri o.

Sofrada mutlaka ona da yer açın: Humus tarifi

  • Pastırmalı humus

"Ben şöyle daha süslü, daha özel bir humus hazırlamak istiyorum" derseniz üzerine ekleyeceğiniz pastırma ile klasik humusun lezzetini en az iki katına çıkarabilir, sofradaki diğer her şeyden rol çalacak bu özel tarifi hazırlayabilirsiniz.

Kolları sıvayın, başlıyoruz: Pastırmalı humus tarifi

  • Hibeş

Yeniden Antalya mutfağına doğru yol alıyor, bu kez tahinin limon suyu ve nefis baharatlarla buluştuğu bu özel lezzetle tanışıyoruz. Kendisini doğrudan sofraya bir meze olarak çıkarabileceğiniz gibi makarnalarda, et ve tavuk yemeklerinde sos olarak da değerlendirebileceğinizi söylemeden geçemiyoruz.

Nasıl uyumlu, nasıl lezzetli bir bilseniz: Hibeş tarifi

  • Muhammara

Onu içine tahin koymadan da hazırlayanlar var ama bir kez tahinin katkılarıyla hazırlananın tadına varınca diğer tüm alternatifleri yavan geliyor, muhammaranın en lezzetli hali tahinli olan oluyor.

Günün her anında yenebilecek kadar lezzetli: Muhammara tarifi

  • Yoğurtlu pancar mezesi

"Ben farklı lezzetler keşfetmek istiyorum" diyenleri hemen bu tarife doğru alalım ve sofraya sadece değişik bir lezzet katmakla kalmayacak, aynı zamanda renk de katacak bu tarifle herkesi bir an önce tanıştıralım.

Pancar sevdirir: Yoğurtlu pancar mezesi tarifi

  • Labneli köz patlıcan salatası

Labneli Köz Patlıcan Salatası Tarifi

Labneli Köz Patlıcan Salatası Tarifi

Dakikalar içinde hazır olup mutfaktaki işlerinizi kolaylaştırıyor, kıtır ekmek bana bana yemenin tadına doyum olmuyor. O, bir salatadan çok daha fazlası!

Üzerine de bolca zeytinyağı gezdirmeyi ihmal etmemeli: Labneli köz patlıcan salatası tarifiDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?