MENÜ

Yemek.com

YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

Her Sene Sorulur: Kusmak Orucu Bozar mı?

kusmak orucu bozar mı

On bir ayın sultanı olarak da bilinen Ramazan ayı, Müslümanlar için bin aydan daha hayırlı ve bereketli bir ay olarak tanımlanır.

Oruç ibadetinin yapıldığı Ramazan ayında en çok akla takılan sorular, hangi durumlarda orucun bozulduğu ve bu durumlarda kaza ya da kefaretin gerekip gerekmediğidir. Ramazan'da oruç tutan kişilerin merak ettiği konulardan biri de, hastalık yüzünden ya da kişinin kendi isteği ile ağız dolusu kusması halinde orucun bozulup bozulmayacağıdır.

Kusmak orucu bozar mı?

Ebu Hureyre’nin rivayet ettiği bir hadise göre Hz. Muhammed, oruçlu kimselerin istemeyerek kusması durumunda tuttuğu orucun kazasının gerekmediğini ifade etmiştir. Yine aynı hadiste, kendi isteği ile kusan kimselerin ise orucunu kaza etmesi gerektiğini anlatmıştır.

Bu ifadelerden anlaşılacağı üzere, kusmak iki türlü olmaktadır. Biri kendiliğinden, diğeri ise kişinin kendisini zorlamasıyla olanıdır. Hastalıktan ve benzeri nedenlerden dolayı kendiliğinden ağız dolusu kusmak, bir kısmı geri mideye gitse bile, orucu bozmaz. Kişinin kendini zorlamasıyla meydana gelen ağız dolusu kusma durumu ise orucu bozar. Çünkü bu durumda bir miktar kusuntu muhakkak mideye geri dönecektir.

Kusarak oruç bozmak kefaret gerektirir mi?

Kişinin kendi isteği ile kusarak bozulan orucun kazası gerekir, yani o günün yerine bir gün oruç tutmak gerekmektedir. Kefaret ise gerekmez.

Özetleyecek olursak, Ramazan ayında tutulan oruç, kişinin kendi isteği ile ağız dolusu kusması durumunda bozulur ve yerine bir gün oruç tutmak gerekir. Hastalık vb. nedenlerle kendiliğinden ağız dolusu kusmak ise orucu bozmaz. Çünkü hastalık, özür olarak kabul edilir, bu kusma istem dışıdır.

Editör

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?