https://hip2keto.com/recipes/roasted-pumpkin-seeds-keto-everything-bagel-seasoning/ | hip2keto

Ziyan Etmeyin Sakın: 7 Pratik Adımla Çiğ Kabak Çekirdeği En Kolay Nasıl Kavrulur?

Favorilerime
Ekle

Mevsimin en renkli yüzü bal kabaklarımızı aldık, onlardan enfes tatlılar, şifa dolu çorbalar, hatta pilavlar, makarnalar yaptık. E bal kabaklı farklı tarifleri bol bol denemeye başladık başlamasına ama peki ya kabağın içinden çıkan o güzelim kabak çekirdeklerini ne yapacağız?

Bal kabaklarınızı ayıklarken onları doğrudan çöpe atarsanız böyle şifa dolu bir lezzete yazık etmiş olursunuz baştan söyleyelim. Tam da bu nedenle, elinizdeki çiğ kabak çekirdeklerini nasıl değerlendirebileceğinizden söz edeceğiz şimdi.

Dile kolay, bağışıklığı güçlendirmeden kalp sağlığını korumaya, cildi güzelleştirmeden uzun süre tok tutmaya, faydaları saymakla bitmeyen bir lezzetten söz ediyoruz sonuçta.

O zaman ne mi yapıyoruz? Hemen şimdi kabak çekirdeği nasıl kurutulur, kabak çekirdeği nasıl kavrulur adım adım öğreniyor, onu en taze, en doğal ve en sağlıklı şekilde evde, ellerimizle hazırlıyor, ardından da afiyetle yiyoruz.

Buyursunlar...

1. adım: Bal kabağının içinden çekirdeklerini bir kaşık yardımıyla dikkatlice çıkarın

2. adım: Çekirdeklerin arasında kalan lifli, etli kabak parçalarından tamamen kurtulun

3. adım: Taze kabak çekirdeklerini bir kevgire alıp oda sıcaklığındaki suyla yıkayın, ardından temiz bir bezle tamamen kurutun

Temiz bez yerine kağıt havlulardan da destek alabilirsiniz ama dış kabuğunun tamamen kuruduğundan ve üzerinde hiç kabak parçası kalmadığından emin olmayı unutmayın.

4. adım: Kabak çekirdeklerini bir fırın tepsisine çok üst üste kalmayacak şekilde güzelce yayın

Kabak çekirdeklerinin yapışmasından endişeleniyorsanız fırın tepsisinin altına pişirme kağıdı sererek işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

5. adım: Önceden 180 derecede ısıttığınız fırına atın ve yaklaşık 10 dakika bu şekilde kurutun

6. adım: Ardından fırından çıkarın ve çekirdekleri alt üst edin

Bu aşamada ekstra malzemeler ilave etmek isterseniz alt üst etmeden önce tuz ya da farklı baharatlar ilave edip ardından karıştırabilirsiniz.

7. adım: Son olarak tekrar fırına atın ya da tavaya aktarın ve kavurun

seriouseats

seriouseats

Tavada kavuracaksanız yaklaşık 10-15 dakika yeterli olacaktır. Fırın içinse 5 dakika gibi bir süre yeterli diyebiliriz. Fırın performansına göre bu süre değişiklik göstereceğinden kontrollü bir şekilde pişirmeye özen gösterin. Herhangi bir yağ ilavesi yapmazsanız gereksiz bir kalori alımından da kendinizi korumuş ve daha sağlıklı beslenmiş olursunuz. Eğer "Ben yağ eklemek istiyorum, daha çıtır, daha lezzetli oluyor" diyorsanız son aşamada tavanıza ya da fırın tepsinize az miktarda zeytinyağı ve tereyağı ilave edebilirsiniz, aklınızda bulunsun.

Kavurduğunuz kabak çekirdeklerini bitene dek cam kavanozlarda hava almayacak şekilde muhafaza edip çıtır çıtır tüketebilirsiniz.

İşte bu kadar! Ellerinize sağlık.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?