Kanserin En Güçlü Savaşçısı Olarak Biliniyor: Zerdeçal Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Favorilerime
Ekle

Baharat ailesinin bilinen en eski üyelerinden biri o. Aktarlardaki o canlı canlı sarı rengiyle ya da taze haliyle de tanıyoruz zerdeçalı. Ancak karabiber, toz kırmızı biber kadar sıklıkla tüketmiyoruz. Faydaları ve kullanım alanlarını pek bilmediğimiz için mesafeli davranıyor da olabiliriz ona. Aslında hem damak zevkimize çok uygun hem de yararları şaşkınlık verici derecede fazla. Bir baharat düşünün ki sindirim sisteminize destek olsun, taze halde tükedildiğinde de sinüzit gibi yaşam kalitesini düşüren rahatsızlıkların tedavisine yardımcı olsun.

Sütü ayrı, toz hali ayrı, tazesinin de apayrı faydaları var. Asya'da, özellikle Hindistan'da çok sevilen bu baharat, uzun ve sağlıklı yaşamın da sırrı sayılıyor. Zerdeçaldan elde edilen zerdeçal sütü ve altın süt denilen içecekler insan vücuduna büyük faydalar sağlıyor. Bu kadar anlattık, zerdeçalın diğer faydalarını, kullanım alanlarını bahsetmeden olmaz. Onu mutfağınızda daha çok kullanmak ve daha fazla tüketmek için onlarca nedeniniz var.

Zerdeçal nedir?

zerdecalin-faydalari

Ona altın baharat da deniyor olmasının sebebi, onlarca faydasında gizli. Ancak zerdeçalın faydalarını anlatmadan önce ''Zerdaçal nedir?'' sorusunun yanıtını verelim. Özellikle Hint mutfağında uzun yaşam sırlarından biri olarak görülen bu baharat, kök zerdeçal bitkisinin armağanı. Tazesi tüketilebiliyor ancak en yaygın kullanım biçimi toz yani baharat haldeki kullanım şekli. Köklerinde şifa yatan bu bitkinin sadece toz ya da tazesi değil, özü de çıkarılıp kullanılıyor.

Bu şekilde tüketmek isteyenler için kapsül şeklinde zerdeçal takviyeleri de mevcut, afiyetle içmek için çayları da var. İçerisinde kurkumin bulunuyor. Kurkumin nedir derseniz o bir pigment. Zerdeçalın içerisindeki bileşenlerde mevcut. Ama kurkumin tek başına birçok hastalığın üstesinden gelebilecek kadar kuvvetli bir yapıya sahip. Ancak onu aktif hale getirmek gerekiyor.

Zerdeçalın faydaları nelerdir?

 • Doğal antibiyotik etkisi yaratır ve vücudunuzdaki enfeksiyon ve mikroplarla savaşmanıza yardımcı olur.
 • Kanser tedavisinde kullanılır, kanserli hücrelerle savaşmada çok önemli bir silahtır. Düzenli kullanımda fayda sağlar.
 • Yan etkileri yok denecek az olduğu için herkesin gönül rahatlığıyla kullanabileceği nadir yiyeceklerden biridir.
 • Karaciğeri yenileme özelliği vardır. Karaciğer yağlanmasını yine düzenli kullanımda engellemeye yardımcıdır, karaciğer yağlanması tedavisinde de kullanılır.
 • Bağışıklığı düşük bireylerin bağışıklık sistemlerini güçlendirmelerine yardımcı olur. Hastalıklara yakalanma riskini azaltır, daha kolay atlatılmasını sağlar.
 • Vücuttaki iltihaplı yaraların tedavisinde de kullanılır. Bu yaraların temizlenmesine ve iyileşmesine yardımcı olur, süreci hızlandırı.
 • Özellikle akne problemi olanlar için zerdeçal ve zerdeçallı maskeler tam bir kurtarıcı. Hücreleri yenilerek akne lekelerinden kurtulmaya yardımcı olur. Cildi temizler ve canlandırır.
 • Sindirim sistemine destek olur. Özellikle kabızlık çekenlerin dostu altın karışımla kabızlık sorunun çözülmesine de yardımcı olur.
 • Yağ yakımını hızlandırır, iştah kontrolü sağlar ve bu sayede daha hızlı kilo vermenize de yardımcı olur.
 • Antienflamatuvar özelliği sahip olması nedeniyle doğal ağrı kesicidir. Baş ağrısı, mide ağrısı gibi ağrılarınızın azalmasına yardımcı olur.
 • Kadınların hormonlarının daha düzenli salgılanmasını sağlıyor. Özellikle adet düzensizliklerinde düzenli kullanımda fayda gösteriyor.
 • Şişkinlik, ödem, gaz gibi sorunların çözümlenmesine de yardımcı oluyor.
 • Zerdeçal nasıl kullanılır? Nasıl tüketilir?

  Peki ama zerdeçalın içerisinde kurkuminin aktif hale gelmesi için nelere ihtiyacı var, nasıl aktif hale getirebilir? Kurkumin özellikle zeytinyağı ve karabiberle buluşup, yoğurt, süt, kefir gibi süt ürünlerinin içerisinde tam etkisini gösteriyor. Sağlığa faydalarına geçmeden önce zerdeçalın nasıl tüketileceğinden de bahsedelim biraz. Dilerseniz toz halde yemeklerinizin (özellikle beyaz et) içerisinde kullanabilirsiniz. Tatlı yapımında özellikle çörek ve keklerin içerisinde kullanarak tatlılarınıza hem renk hem de nefis bir lezzet katabilirsiniz.

  Bunların yanında klasik çorbalarınızı farklılaştırmak için de baharat haldeki zerdeçalı kullanabilirsiniz. Zerdeçal taze halde yemeklerinize koyabilir, rendeleyerek salatalarınızın içerisine koyup çiğ olarak da tüketebilirsiniz. Smoothie gibi içeceklerinizin içerisine dilerseniz toz, dilerseniz taze haldeki zerdeçalları ilave edebilirsiniz.

  Zerdeçalın en çok tükedildiği biçimlerin başında ise altın süt ya da zerdeçal sütü geliyor. Kurkumini ortaya çıkarmak için karabiber az zeytinyağıyla buluşup sütün içerisine giriyor. İsteğe bağlı olarak da balla tatlandırılıyor. Yoğurdun ve kefirin içinde de bu şekilde karıştırılarak tüketilebiliyor. Altın sütün detaylı yapımını merak edenleriniz için yazımızı hemen şuraya bırakalım: Bir Bardağında Onlarca Fayda Gizli Olan Mucize İçecek: Altın Süt

  onegreenplanet.org

  onegreenplanet.org

  Zerdeçal ayrıca maske olarak da kullanılabiliyor. Toz haldeki zerdeçalı, hindistan cevizi yağı gibi sağlıklı bir yağ ile birleştirerek ya da yoğurtla birlikte karıştırarak veya avokado ile birlikte ezerek maskeye dönüştürebilirsiniz. Bu şekilde bir kullanım biçimi de mevcut. Zerdeçalın bilinen bir yan etkisi olmamasına karşın zerdeçalı belirli miktarlarda tüketmeye özen gösterin. Herhangi bir alerjiniz varsa tüketmeden önce doktorunuza danışın.  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?