zerdecal-suyu-icinde-vucutta-one-cikan

12 Ay Boyunca Her Sabah Zerdeçal Suyu İçtiğinizde Vücudunuzda Neler Oluyor?

Favorilerime
Ekle

Doğal beslenmenin yeniden önem verilen bir mesele haline geldiği son yıllarda, bu yükselen trende ayak uyduranların, sağlıklı ve "olabildiğince" doğal beslenmeye çalışanların sayısı da her geçen gün artıyor bildiğiniz gibi.

Neyse ki doğanın değerini daha çok anlamaya başladık diye sevinirken bir de karşımıza böyle farklı ve işe yarar yöntemler çıkınca sizi haberdar etmeden duramıyoruz tabii. Bugünkü konumuz zerdeçal suyu olarak anılan, yapımı pek pratik bir içecek.

Nasıl yapıldığını ve daha da önemlisi ne işlere yaradığını öğrenince hemen yarın sabah denemek isteyeceksiniz öyle diyelim.

Peki, bu iddianın ardında yatan ne? Buyurun hep birlikte öğrenelim.

Önce tarifini verelim tabii: Zerdeçal suyu tarifi

Malzemeler:

 • 1 su bardağı su
 • 1 çay kaşığı toz zerdeçal ya da birkaç dilim taze zerdeçal
 • 1 tutam karabiber
 • Yapılışı:

  1 su bardağı kadar suyu kaynatın ve ılımaya bırakın. Su ılıdıktan sonra içine toz ya da taze zerdeçalı ve bir tutam karabiberi ekleyin. Eğer taze zerdeçal kullandıysanız bir süre demlenmesini bekleyip taneleri içinden çıkarın. Eğer toz zerdeçal kullandıysanız bir kaşıkla güzelce karıştırıp ılıkken afiyetle için. İşte bu kadar!

  Peki, bu zerdeçal suyunu yapmak size neler kazandıracak? Yaklaşık 1 yıl kadar her sabah içtiğinizde şöyle şahane faydaları göreceksiniz...

  Vücutta oluşacak iltihaplanmaları önlüyor, var olan iltihaplanmaların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlıyor

  zerdecal

  Zerdeçalın içinde kurkumin (curcumin) adlı aktif bir madde bulunuyor. Adı yabancı gelse de bu madde, vücudumuzun en yakın dostlarından biri aslında. Çünkü kendisi iltihaplanmaların önüne geçmede oldukça etkili. Üstelik bu etkisinden faydalanmak için zerdeçal suyunu 1 yıl kullanmayı beklemeniz gerekmiyor. İçtiğiniz her gün bu fayda, kendiliğinden daha etkili bir şekilde kendini göstermeye başlıyor.

  Beynin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayarak ilerleyen yaşlarda meydana gelebilecek hastalıkları önlüyor

  Alzheimer gibi daha çok ilerleyen yaşlarda görülen ve beyinde oluşan bir problemden dolayı yaşanan hastalıkların önüne geçen zerdeçal suyu, bunu da yine içindeki kurkumin adlı maddeye borçlu. Elbette bu faydasından yararlanmak adına zerdeçal suyunu düzenli olarak tüketmek büyük önem taşıyor.

  Zerdeçalın sahip olduğu antiviral özellik vücudun bağışıklık kazanmasına yardımcı oluyor

  Zerdeçal, antiviral özellikler gösteriyor. Bu da çeşitli hastalıklara neden olan virüslerle savaşabildiği anlamına geliyor. Hal böyle olunca zerdeçal suyunu düzenli olarak tükettiğinizde vücudunuzun bağışıklık sistemini güçlendirmiş oluyorsunuz. Anlayacağınız, zerdeçal suyu tam da şu havalarda, hatta tüm kış boyunca elinizin altından eksik etmemeniz gerekenler arasında.

  Zerdeçal suyu düzenli olarak tüketildiğinde sindirim sistemi üzerinde çokça olumlu etki yaratıyor

  Günde bir su bardağı kadar içeceğiniz zerdeçal suyu, sindirim sisteminizin sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek oluyor ve hazmı kolaylaştırarak midenizin rahatlamasına, dolayısıyla bağırsaklarınızın da düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı oluyor. Üstelik bu etkiyi görmek için 12 ay boyunca beklemeniz gerekmiyor, yaklaşık bir haftanın sonunda bu etki hissedilebilir bir şekilde kendini göstermeye başlıyor. Düzenli tüketimde de aynı şekilde kendini göstermeye devam ediyor.

  En iddialı yanlarından birinin de zerdeçal suyunun kansere karşı vücudu koruması olarak görülüyor

  Zerdeçalın kanser türlerinin birçoğuna karşı, özellikle de akciğer, göğüs, prostat ve kolon kanserlerine karşı oldukça etkili olduğu biliniyor. Öyle ki konuyla ilgili daha önce de sizinle Amerikalı bir doktorun verdiği üçlü karışım tarifini paylaşmış, doktorun iddiasına göre bu karışımın kanseri önlediğinden söz etmiştik.

  Zerdeçalın bunu nasıl yaptığına gelince yine karşımıza kurkumin adlı madde çıkıyor. Zerdeçalın alametifarikası diyebileceğimiz bu madde, antikanserojen ve antiaterojenik özellikler gösteriyor. Başka bir deyişle, kanserli hücrelerin oluşumunu engelliyor, bu da yetmiyormuş gibi oluşmuş olan kanserli hücrelerin yayılmasını ve büyümesini engelliyor.

  İşte tam da bunun için zerdeçal suyunu günlük hayatımızın bir parçası haline getirmemiz gerekiyor.

  Karaciğeri zararlı maddelerden koruyor

  zerdecal-maskesi

  Zerdeçal suyu toksinleri vücudumuzdan olabildiğince uzak tutmamız konusunda da yanımızda. Toksin olarak adlandırılan bu zararlı maddeleri özellikle karaciğerden uzak tutarak ciğerimizin daha sağlıklı kalması konusunda vücuda yardımcı oluyor. Aynı şekilde safra kesesinin de düzenli bir şekilde çalışmasına destek veriyor.

  Kan damarlarının temizlenmesini sağlayarak kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyor

  zerdecal-faydalari

  Zerdeçal, kurkumin başta olmak üzere içindeki birçok yararlı madde sayesinde kan damarlarında kendine yer etmiş olan plakların, pıhtıların önüne geçiyor. Temiz damarlar da temiz bir kalp anlamına geliyor. Anlayacağınız zerdeçal suyu, kalp ve damar hastalıklarından korunmak için de günlük beslenme rutininiz içine dahil etmeniz gereken bir içecek oluyor.

  İltihabı önleyebildiği için eklemlerde oluşan ağrıların da büyük oranda azalmasını sağlıyor

  meghantelpner

  meghantelpner

  Yukarıda da sözünü ettiğimiz, zerdeçalın içindeki kurkumin adlı maddenin iltihaplar üzerindeki etkisi, eklem ağrılarının da azalmasını sağlayabiliyor. Eğer iltihaplanmaya bağlı olan eklem ağrılarınız söz konusuysa zerdeçal suyunu düzenli olarak tüketmeniz tavsiye ediliyor.

  Önemli bir not: Siz zaten muhakkak yaparsınız ama biz yine de uyarmış olalım, zerdeçalın bilinen ciddi bir zararı olmasa da aşırı tüketim söz konusu olduğunda birtakım yan etkileri olabilir, mide bulantısı ya da kusma gibi durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle zerdeçal suyu tüketiminde aşırıya kaçmamalı, günde bir su bardağından fazlasını içmemelisiniz.

  Aynı şekilde zerdeçal suyu da dahil olmak üzere herhangi bir karışımı düzenli olarak kullanmaya başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Özellikle kronik bir rahatsızlığınız varsa, vücudunuz ciddi alerjik reaksiyonlar gösteriyorsa bu konuda özellikle hassas davranmayı elden bırakmamalısınız.

  Kaynak: healthyfoodteam

  Önemli Uyarı

  Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  4

  Emine Saral3 Aralık 2017 19:31
  yemekten önce yada sonra fark ediyor mu?
  Yanıtla
  Vefa Khalilova8 Kasım 2017 04:36
  Ben süt bal ve zerdacal kullanıyorum cok lezzetli ve faydalı bence deneyin
  Yanıtla
  Zeynep Çetin 9 Kasım 2017 14:14
  Yanıtla
  Ellerinize sağlık, eminiz çok lezzetli oluyordur. Öneriniz için teşekkür ederiz. :)
  Ülker Dil İvak14 Ekim 2017 17:00
  Zerdeçal yağda çözünen bir bitki olduğunu okumuştum.Etkili olması için verdiğiniz yapımda yağ olması gerekmez mi
  Yanıtla

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?