Mumbar Dolması Tarifi

Dışarıda Yediğiniz Lezzetleri Aratmayan 10 Ev Yapımı Sakatat Yemeği Tarifi

Favorilerime
Ekle

Çoğunlukla dışarıda yediğimiz birbirinden leziz sakatat yemeklerini sağlıklı ve temiz haliyle evde yapmaya ne dersiniz? Her birini pişirmenin püf noktalarını tarifin detaylarında bulacak, sizler de ustası gibi yumuşacık sakatat etleri pişirebileceksiniz.

Küçükbaş ve büyükbaş hayvanların kasları dışında kalan, yenebilir iç organlarının tamamı sakatat et sınıfına girer. Sakatat etleri protein açısından zengin, yağda eriyen vitaminleri ve yağ asitleri ile değerli bir besin grubudur. Sakatat çeşitleri yürek, ciğer, böbrek, dalak, işkembe, uykuluk, billur, koç yumurtası, ince ve kalın bağırsakları kapsar. Ayrıca hayvanların baş kısmından elde edilen kelle, dil ve beyin kısımları da sakatat çeşidi olarak değerlendirilir. Her birini en doğru şekilde pişirmek için birçok yöntem var. Kavurma, ızgara, kızartma, haşlama gibi pişirme yöntemleri ile lezzetini kaybetmeyen sakatat tarifleri yapmak mümkün. Tüm detaylarıyla sakatat yemekleri nelerdir, sakatat çeşitleri ve birbirinden lezzetli 10 sakatat tarifini bu yazımızda sizleri bekliyor.

  • Kuzu kokoreç tarifi

Dumanı tüten o nefis kuzu kokoreçler en sevilen sokak lezzetlerinden biri. Daha ekonomik ve dışarıda yedikleriniz kadar lezzetli halini evde yapmak isteyenler için tarifimiz tüm püf noktalarıyla geliyor. Baharatı bol olunca lezzeti bir başka güzel!

İşte kuzu kuzu geldim: Kuzu kokoreç tarifi

Yemeksepeti'nden hemen sipariş etmek için tıklayın.

  • Ciğer tava tarifi

"Evde yaptığım ciğer tava bir türlü yumuşacık olmuyor" diyorsanız, henüz sır gibi saklanan püf noktalarını öğrenmemiş olabilirsiniz. Dış kaplaması için sadece beyaz un değil, bir miktar da mısır unu ekleyerek çıtır çıtır olmasını sağlıyoruz. Yanında sumaklı soğan ile servis edince misafirlerden tam puan alacak.

Yağ çekmeyen: Ciğer tava tarifi

Yemeksepeti'nden hemen sipariş etmek için tıklayın.

  • Mumbar dolması tarifi

Diyarbakır ve Adana illerinin vazgeçilmez lezzetlerindendir. Günün her saati, her köşebaşında denk gelebileceğiniz bu lezzete doyamayanlara özel tarifimiz geliyor.

Dolana dolana: Mumbar dolması tarifi

  • İşkembe çorbası tarifi

Dışarıda yediğimiz, şifası bol işkembe çorbasını sık sık evlerimizde yapmak isteyenler, daha ekonomik olsun diyenler buraya! Tam kıvamında, lezzetinden ödün vermeyen terbiyeli işkembe çorbası tarifimiz tüm püf noktalarıyla...

Lokanta usulü: İşkembe çorbası tarifi

Yemeksepeti'nden hemen sipariş etmek için tıklayın.

  • Gerdan söğüş tarifi

Kuzu gerdan pişirmenin püf noktalarıyla lezzeti tam yerinde bir gerdan söğüşü yapmak çok kolay. Lavaşa sarılan kuzu etleri soğan, domates ve maydanoz ile birleşiyor, bir de son dokunuş olarak baharatlar ekleniyor.

Sokak lezzeti: Gerdan söğüş tarifi

Yemeksepeti'nden hemen sipariş etmek için tıklayın.

  • Beyin salatası tarifi

İçerdiği vitaminler ve bol protein ile sakatat tarifleri arasında en faydalısı diyebiliriz ona. Tavada kavrulur, haşlayıp salatası yapılır. Çeşit çeşit pişirme yöntemi olsa da en pratik ve meze olarak servis edilebilir haliyle beyin salatası sofralarınızda yerini alıyor.

Sakatat sevenlerin salatası: Beyin salatası tarifi

Yemeksepeti'nden hemen sipariş etmek için tıklayın.

  • Kelle paça çorbası tarifi

Çorbacıların ve esnaf lokantalarının vazgeçilmezi kelle paça çorbası. Hastalanınca şifa niyetine içilen, faydası saymakla bitmeyen bu lezzetli çorbayı artık dışarıda içmeye son verecek, tam kıvamında çorba tarifimiz var.

Hastalara şifa olur: Kelle paça çorbası tarifi

Yemeksepeti'nden hemen sipariş etmek için tıklayın.

  • Mantarlı böbrek tarifi

"Kuzu böbreğini nasıl pişirsem?" diyenlere özel, sadece 10 dakikada hazır olacak bir tarifimiz var. Mantarlar ile lezzeti tamamlanarak bir çeşit ara sıcak olarak sofralarınızda yerini alacak. Olmazsa olmaz baharatı ise kimyon.

Lezzeti tam yerinde: Mantarlı böbrek tarifi

  • Tavuk ciğer çökertme tarifi

Piyasadaki en ekonomik sakatat tavuk ciğeri ile çökertme kebabına yepyeni bir soluk getirdik. Çıtır çıtır kızaran patateslerin üzerine yoğurt ve domates sosu yerleşiyor. Son dokunuş olarak kızarttığımız tavuk ciğerleri ekliyor ve işte hazır!

Çıtır patates sunumuyla: Tavuk ciğer çökertme tarifi

  • Ciğer kavurma tarifi

Ciğer Kavurma Tarifi

Ciğer Kavurma Tarifi

Ciğer tavanın lezzeti elbette bir başka olur. Daha sağlıklı ve az yağlı ciğer tarifi yapmak isteyenler için dana ciğeri kavurması tarifimiz geliyor. Özel baharat karışımı ile harmanlanınca lezzeti tam yerinde oluyor. Üstelik kısa sürede hazırlanıp, pişiyor.

Daha az yağlı: Ciğer kavurma tarifi

Yemeksepeti'nden hemen sipariş etmek için tıklayın.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?