zencefilli-tarcinli-corek-yemekcom

Tarçının Mis Gibi Aromasıyla İştah Açan 15 Nefis Hamur İşi Tarifi

Favorilerime
Ekle

Sadece kokusuyla vücuda zindelik verip beynin sağlıkla çalışmasına destek olmayı başaran, nefis tadıyla tatlılardan ana yemeklere, dahil olduğu her tarifin lezzetini katlayan tarçını bugün en sevdiğimiz lezzetlerden hamur işleriyle bir araya getiriyor, mis kokulu ve bol tarçınlı hamur işi tarifleri hazırlıyoruz.

Özellikle sonbahar ve kış aylarına çok yakışan, faydalarıyla ve nefis aromasıyla her mutfakta yerini alması gereken baharatlardan tarçın, puf puf olup neredeyse kabına sığmayan hamur işlerine, kurabiyelere, keklere öyle çok yakışıyor ki aşağıdaki tarifleri mutlaka denemeli ve en sevdiklerinizi sık sık yapmak üzere tarif defterlerinize kaydetmelisiniz.

Tüm mutfakları tarçının mis kokusu sarsın!

 • Tarçınlı rulo (Cinnamon rolls) tarifi

Dünyanın büyük ihtimalle en çok sevilen tarçınlı hamur işi tarifiyle listemize iddialı bir başlangıç yapıyoruz! Puf puf hamuruyla, içindeki bol tarçınlı kıvrımlarıyla, üzerine gelen özel sosuyla o bir harika!

Tüm dünyada sevilmesinin sebebi o muazzam tadında gizli: Tarçınlı rulo (Cinnamon rolls) tarifi

 • Elmalı bulut çörek tarifi

Tarçını en çok elma ile bir arada kullanmayı sevenlerdenseniz bu tarif tam sizlik demektir. Kolayca hazırlanan çörek hamuru, elmalı, cevizli ve tabii ki bol tarçınlı nefis bir iç harçla dolduruluyor, puf puf, bulut gibi pişiyor...

Sonrası ağız dolusu mutluluk: Elmalı bulut çörek tarifi

 • Zencefilli tarçınlı çörek tarifi

Sonbahar-kış aylarında en çok kullanılan baharatlardan biri tarçınsa diğeri de zencefil bildiğiniz gibi. O zaman, hadi gelin şimdi bu iki lezzeti bir araya getirelim sadece mis kokulu ve nefis değil, aynı zamanda çok da faydalı olacak porsiyonluk çörekler hazırlayalım.

Labneli sosuyla ferahlayan tat: Zencefilli tarçınlı çörek tarifi

 • Elmalı turta tarifi

Tarçını çörek dışında, farklı hamur işi tariflerinde değerlendirmek isterseniz turtalar da nefis alternatifler, önermeden geçmek istemeyiz. Özellikle söz konusu olan görüntüsüyle en tok insanı dahi acıktıracak, mis gibi kokusuyla midelerden gurultular yükselmesine sebep olacak bir turta ise...

Bu tarifi kaçırmak olmaz: Elmalı turta tarifi

 • Pastiç tarifi

Gelin şimdi de yöresel lezzetlerimize uzanalım biraz, soluğu İzmir'de alıp İzmir'in en az boyozu kadar meşhur olması gereken bir başka hamur işiyle sizi baş başa bırakalım.

İçinden tarçın eksik olmasın: Pastiç tarifi

 • Elmalı gül milföy tarifi

Daha pratik, daha az malzemeli ve kolayca yapılan bir tarif arayışındaysanız sadece 4 malzemeyle 10 dakikada hazırlayabileceğiniz bu lezzete fırında yer açın!

Ondan kolayı yok: Elmalı gül milföy tarifi

 • Potica tarifi

Slovenya'nın meşhur lezzetlerinden potica, namıdiğer potitsa da bu listede mutlaka olması gereken hamur işlerinden biri. Zira kendisi lezzetinin ve mis gibi kokusunun önemli bir kısmını tarçına, kalan kısımlarını ise içindeki portakal, limon kabuğu gibi lezzetlere borçlu.

Birlikte muazzam olan tatlar bu tarifte bir arada: Potica tarifi

 • Cevizli ve hurmalı bayram tatlısı tarifi

Siz yeter ki ağzınızı tarçınlı nefis bir lezzetle tatlandırmak isteyin, Türk mutfağında tarif tükenmez! Bu kez de yine tarçınla mükemmel uyumu yakalayacak malzemelerden hurma ve cevizden destek alıyor, şerbetle ıslatıldığında tadına doyum olmayan çok özel bir hamur tatlısı hazırlıyoruz.

Onu yapmak için bayram bekleyemeyeceksiniz: Cevizli ve hurmalı bayram tatlısı tarifi

 • Ay çöreği tarifi

Pastane vitrinlerinin olmazsa olmaz lezzetlerinden ay çöreği de tarçın sayesinde lezzeti katlanan en özel hamur işlerinden biri. İçinde yok yok diyebileceğimiz malzeme listesiyle iştahları kabartan ay çöreği yapımının en özel lezzet sırlarından biri içinde kullanılan tarçın desek yeri.

Nefis aromasını tarçına borçlu tatlardan: Ay çöreği tarifi

 • Elmalı galette tarifi

İncecik, çıtır çıtır olacak bol tereyağlı bir galette hamuru hazırlıyor, onu elma dilimleri ve tarçınla zenginleştirip ortaya sadece lezzetli değil aynı zamanda da çok şık olan bir hamur işi çıkarıyoruz.

Siz de ilk fırsatta denemelisiniz: Elmalı galette tarifi

 • Tahin pekmezli tatlı börek tarifi

Böreklere, özellikle iç harcını tatlı olarak hazırlayacağınız böreklere de toz tarçın çok yakışır, bizden söylemesi! Onu daha önce hiç börek yapımında kullanmadıysanız bu tarifle işe başlayabilirsiniz.

Yapımı da öyle kolay ki: Tahinli pekmezli tatlı börek tarifi

 • Tikvenik tarifi

Konu böreğe gelmişken, bal kabaklı bir çeşit börek diyebileceğimiz tikvenikle de sizi bir an önce tanıştırmak isteriz. Kendisi Balkanlardan geliyor...

Bizim damak tadımıza da çok uyuyor: Tikvenik tarifi

 • Ballı börek tarifi

En sevdiğimiz ve en pratik şekilde hazırlanan börek tariflerimizden ballı börek de içine az miktarda da olsa eklenen tarçın sayesinde ferah, mis kokulu ve özel bir lezzete ulaşan böreklerimizden. Hazır yufka sayesinde o kadar da kolay hazırlanıyor ki...

Bir kez yapan hep yapmak istiyor: Ballı börek tarifi

 • Elma çiçeği çöreği tarifi

Hazır yufka kadar, hatta ondan da pratik bir başka lezzet varsa o da milföydür dedik, mutfakla arası çok iyi olmayanların dahi kolayca yapabileceği, 4 malzemeli ve tarçınlı nefis bir hamur işi daha hazırladık.

Az malzemeyle muazzam tatlar yakalamak isteyenlere: Elma çiçeği çöreği tarifi

 • Cennet hurmalı kızarmış çörek tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?