https://yemek.com/tarif/narenciyeli-kek/ | Narenciyeli Kek Tarifi

Mis Kokulu Portakalların Başrolü Kaptığı 11 Farklı ve Nefis Kek Tarifi

Favorilerime
Ekle

Mevsimin en parlayan, en gözde ismi, tam bir kış güneşi olan portakalları hazırlayın, bugün mutfakta başrolü onlara veriyoruz!

Hem de öyle kabuğunu rendeleyerek kullanmakla yetinmiyor, onu kabuğuyla, suyuyla, meyvesiyle bir bütün olarak değerlendirebileceğimiz nefis kekler yapıyoruz.

Hafif ıslak dokusuyla çay saatlerinize lezzet katacak olan da var, puf gibi kabarıp gönlünüzü çalacak olanlar da... Portakalı tek başına bırakmak istemezseniz onu çikolatadan cevize çeşit çeşit malzemeyle de bir araya getirebilirsiniz.

Daha ne olsun?

O bir klasik: Portakallı ev keki

Annenizin ellerinden çıkan, sizi sadece kokusuyla bile çocukluğunuza götürecek mis gibi bir portakallı kek yapmak aslında düşündüğünüzden çok daha kolay. Bugüne dek belki sadece portakal kabuğunu rendeleyerek o tadı yakalamaya çalışmıştınız ama...

Aslında portakal suyunun da desteği gerek: Portakallı ev keki tarifi

Limon kabuğundan destek geldi: Portakallı kek

En klasik tatlarla başlayalım istedik, ev kekinden sonra sözü bu pofuduğa bıraktık. Zira bu kez içinde sadece portakal kabukları olmayacak, limon kabukları da işin içine dahil olacak.

Aromasına kapılmamak imkansız: Portakallı kek tarifi

Enerjiniz bol olsun: Cevizli portakallı kek

Portakal tek başına kullanmak istemeyenleri böyle alalım, cevizleri kırıp bir güzel hazırlayalım. Bu kez sadece damaklarımızı şenlendirmiyor, cevizden aldığımız güçle enerjimize enerji katıyoruz.

Kışa da bu gerek: Cevizli portakallı kek tarifi

Bu güzellik pastalarla yarışır: Çikolatalı portakallı kek

Tatlı denildiğinde aklınıza oluk oluk akan çikolatalar geliyorsa bu tarif, en sevdiğiniz kek tarifi olacak, eminiz. Farkını daha sunumuyla ortaya koyması yetmezmiş gibi lezzetiyle de damak çatlatıyor.

Çayın, kahvenin yanında gözler hep onu aramaya başlıyor: Çikolatalı portakallı kek tarifi

Lezzeti ters yüz ediyoruz: Portakallı ters yüz kek

Kek kalıbının tabanında esmer şekerle buluşan portakallar, önce nefis bir kek harcıyla bir araya geliyor, ardından fırında lezzet dolu bir yolculuğa çıkıyor. Yolculuğun sonundaysa her şey ters yüz oluyor, karamelize olan portakalların lezzeti en üst noktaya ulaşıyor.

Şiir gibi: Portakallı ters yüz kek tarifi

Kendini şımartmak isteyenlere: Portakallı Antep fıstıklı kek

Kış geldi diye hemen karamsar olmaya gerek yok, kışın getirdiklerinin değerini bilmenin, kendinizi şımartmanın zamanı şimdi. Mis kokulu portakalları taze taze yemek güzel ama arada bir onu şöyle Antep fıstığıyla, beyaz çikolatayla da bir araya getirmeli, kendinizi şımartmayı, misafirlerinize şov yapmayı da ihmal etmemelisiniz mesela.

Çünkü mutluluk bazen bir dilim kekte gizli: Portakallı Antep fıstıklı kek tarifi

O zaman renk: Kan portakallı kek

Klasik turuncu portakallar bu kez sahneyi kıpkırmızı içiyle insanı büyüleyen kan portakallarına bırakıyor. Kek, bugüne dek hiç olmadığı kadar havalı, bugüne dek hiç olmadığı kadar lezzetli oluyor.

Böylesini de çok seveceksiniz: Kan portakallı kek tarifi

İrmik de gelsin böyle: Portakallı irmik keki

Madem birbirinden farklı portakallı kekler hazırlayalım dedik, kararımızın hakkını verelim, bu kez de işin içine her tatlıya sınıf atlatabilecek yeteneklere sahip irmiği katalım.

Dokusuyla bağımlılık yapar: Portakallı irmik keki tarifi

Aile bir arada: Narenciyeli kek

Turunçgiller familyasını bir araya getirelim, portakalı ailesinden ayırmayalım dedik. Mandalina ve limon hemen koştu geldi. Kek harcını, daha fırına bile atmadan yeme isteği uyandıracak kadar lezzetli bu kek tarifi tam da böyle doğdu.

Mutfağımıza hoş geldin: Narenciyeli kek tarifi

Bir de porsiyonluk yapalım: Portakallı muffin

Kocaman kek kalıplarını bir kenara bırakın şimdi, bu kez sırada porsiyonluk mutluluklar dağıtan mini mini muffin'ler var. Yalnız baştan uyaralım...

Bir tanesi asla yetmez: Portakallı muffin tarifi

"Sizden Gelenler" bonusu: Tencerede portakal soslu ıslak kek

Tencerede Portakal Soslu Kek Tarifi

Tencerede Portakal Soslu Kek Tarifi

Farklı portakallı kek arayışımıza sizden de destek gecikmedi, Naile Özkurt'un mutfağından çıkan, fırına hiç gerek olmadan, tencerede, ocağın üzerinde usul usul pişen bu ıslak kek sadece adıyla bile kalbimizi çalmaya yetti.

Bu şahane tarif için Naile Özkurt'a teşekkürlerimizle: Tencerede portakal soslu ıslak kek tarifiDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?