helva-i-hakan-yemekcom

Lezzetiyle Yıllara Meydan Okuyup Bugünlere Dek Gelmiş 12 Osmanlı Tatlısı Tarifi

Favorilerime
Ekle

Mutfağımız öyle köklü ve öyle zengin bir mutfak ki sahip olduğumuz lezzetler sayfalara sığmaz. Tam da bu yüzden biz hemen asıl konumuza giriş yapıyor ve mutfağımızda bugün de çok sevilen, herkesin afiyetle yediği tatlılara sözü bırakıyoruz. Lezzetiyle yıllara meydan okuyan bu Osmanlı tatlıları ile sofranızı bir anda ziyafet sofrasına dönüştürebilir, çay saatlerinizi en tatlısından lezzetlendirebilirsiniz.

Üstelik bu listede sadece şerbetli tatlılar olacak sanıyorsanız yanılıyorsunuz, helvalar, sütlü ve meyveli tatlılar da hemen aşağıda sizinle tanışmayı bekliyor.

Birçoğunu zaten uzun zamandır bildiğiniz ve büyük ihtimalle bayıla bayıla yediğiniz tatlı tariflerini de bulacaksınız bu listede, belki de şu ana dek hiç tadına bakma fırsatı bulamadıklarınızı da...

Önerimiz bu listeyi bir köşeye not edip hepsini bir bir denemeniz. Bakalım sizin favoriniz hangisi olacak?

 • Revani

Evet, şimdilerde hemen hepimizin en sevdiği şerbetli tatlılardan olan, puf puf dokusu, tam kıvamında şerbetiyle iç baymayan mis gibi revaniler, bir zamanlar saray mutfağının en gözde tatlılarındandı aslında. En başında söylediğimiz gibi o da lezzetiyle, yıllara, yüz yıllara meydan okuyarak bugünlere kadar geldi...

İyi ki: Revani tarifi

 • Keşkül-ü fukara

Sadece 4 malzeme ile yapabileceğiniz kadar pratik, en tok anınızda bile yiyebileceğiniz kadar hafif... Sütlü tatlı sevenlerin gözdesi keşkül-ü fukara, artık en gerçek haliyle sizin de mutfağınızda arzıendam etsin.

Tam kıvamında: Keşkül-ü fukara tarifi

 • Helva-i hakani

Şerbetini süt ve bal ile hazırlıyorlar, içinden bolca kaymağı da eksik etmiyorlar... Bugüne dek yediğiniz tüm helvaları unutturacak kadar özel ve lezzetli bu helvayla bir an önce tanışmalısınız.

Muhteşem dokusuyla, karşınızda: Helva-i hakani tarifi

 • Zerde

Bir saraylıdan başka bir saraylıya geçiyoruz şimdi. İçinde bulunan safran, o dönemlerde de oldukça değerli bir ürün olduğundan, kendisi özel günlerin, özel sofraların gözdelerindenmiş desek yeri. Siz de en özel sofralarınızda ona yer vermek isterseniz diye geldi.

Gül suyunuzu da hazırlamayı unutmayın: Zerde tarifi

 • Sabuniye helvası

Büyük ihtimalle şu ana dek listemiz olan bütün tatlıların tadına en az bir kez bakmış, isimlerini ise mutlaka duymuştunuz ama bu kez başka. Yine Osmanlı mutfağından günümüze dek gelen bu özel helva, ne yazık ki diğerleri kadar çok tanınmıyor, her mutfakta pişmiyor. Oysa öyle lezzetli ve pratik ki...

Her mutfakta yerini almalı: Sabuniye helvası tarifi

 • Saray lokması

O, bir tatlıdan çok daha fazlası, en tatlı geleneklerimizden biri aslında. Şimdilerde yeni nesil halleriyle fazla muhattap olsak da orijinali gibisi de yok. Siz de tıpkı geleneğimizde yer aldığı gibi bol bol yapıp herkese dağıtmak isterseniz malzeme miktarını artırarak da hazırlayabilirsiniz.

Tez lokmalar döküle: Saray lokması tarifi

 • Sütlaç

Zamanının "sütlü aşı" diyebileceğimiz bu özel lezzet, şimdilerde de mutfaklarımızın en sevilen sütlü tatlılarından olduğuna göre, gönül rahatlığıyla lezzetinden sual olunmaz diyebiliriz bizce. O zaman onu en güzel, en lezzetli haliyle hazırlamalı.

Burada nişastaya yer yok: Sütlaç tarifi

 • Tavukgöğsü

Tavukgöğsünün içinde gerçekten tavuk göğsü kullanıldığını ilk kez öğrendiğinizde eminiz siz de herkes kadar şaşırmışsınızdır. İşte yapımıyla herkesi şaşırtan ve lezzetiyle farkını ortaya koyan bu lezzet de bir Osmanlı mutfağı harikası. O zaman sözü fazla uzatmıyor...

En gerçek haliyle yapmak isteyenleri şurada bekliyoruz: Tavukgöğsü tarifi

 • Kazandibi

Yine Osmanlı zamanlarından bu yana dek sevenleri katlanarak artan bir tatlıyla devam ediyoruz, onun gerçeğini yapmak için yeterince vakit bulamayanlar için bu kez kolaylaştırılmış haliyle karşınızdayız.

Gerçeğini aratmaz: Kazandibi tarifi

 • Saray helvası

İzmit demek pişmaniye kadar saray helvası da demek aslında. Tüm bunların altında yatansa Osmanlı döneminde İzmit'te yapılan bu özel lezzet. Belki onu bugüne dek hep hazır olarak alıp yemiştiniz ama aslında o, kolaylıkla evde de yapabileceğiniz bir tatlı.

Ellerinizle yapmanın keyfi bir başka olacak: Saray helvası tarifi

 • Kadayıf tatlısı

Kadayıfla hazırlanan mis gibi geleneksel şerbetli tatlılarımızı unutmak olmaz. O zaman en klasiğini biz anlatalım, dilediğiniz gibi çeşitlendirmek size kalsın.

Buyursunlar: Kadayıf tatlısı tarifi

 • Vezir parmağı

Vezir Parmaği Tarifi

Vezir Parmaği Tarifi

İsmi nedeniyle zaman zaman hararetli tartışmaların konusu olsa da tadıyla, iştah açan görüntüsüyle kendisi, irmiğe bir kez daha hayran olma sebebimiz oluyor...

Tadına doyum olmuyor: Vezir parmağı tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?