Fırında ve Güneşte, İki Farklı Şekilde: Kışlık Biber Nasıl Kurutulur?

yemek.com
Cemre Özgüzel
Boyum ocağa yetişmeden yemek yapmaya başlamışım. Hala yetişmiyor.
Cemre Özgüzel
254745 takipçi1317 içerik

Sıkça Yenen Konular

Duygu Arslan
Haziran 2, 2020
Zeynep Çetin
Ekim 24, 2016
Pepsi Badge
Pepsi Max
Temmuz 14
YENİ
Zeynep Çetin
Temmuz 19

Yazdan kışa her geçişte bir yiyecek telaşı başlar. Turşuları kurduğumuz, patlıcanları kuruttuğumuz, domateslerden sos yaptığımız ya da buzlukta çok fazla malzeme sakladığımız kış hazırlıklarını bir bir tamamlamaya başladık. Sıra geldi yazın en sevilen sebzelerden biri olan biberleri saklamaya... Onlardan enfes turşular kurduk, buzlukta biberlerimizi sakladık. Sırada en bilinen klasik yöntemiyle biberleri kurutarak saklama yöntemi var. İsterseniz yeşil, isterseniz kırmızı isterseniz de acı... Dilediğiniz biberi bu yöntemlerle rahatlıkla kurutabilirsiniz.

Hadi iplerinizi çıkarın ya da fırınlarınızı ayarlayın. İki farklı yöntemle biberleriniz kışa hazır! Şimdiden ellerinize sağlık!

Biber nasıl kurutulur?

biber-nasil-kurutulur-1

En klasik biber kurutma yöntemi biberleri ipe dizmekle başlıyor. Çarliston, sivri, dolmalık... Dilediğiniz biber çeşidini güzelce yıkayın. Ardından kurulayın. Dilerseniz tepe kısımlarını çıkararak içindeki tohumları ayıklayabilirsiniz. Özellikle dolmalık biber gibi biberlerde bu şekilde temizleyebilirsiniz. Ardından biberleri bir ipe, ortalarından iğne geçirerek dizin. Güneşi en çok alan yere biberlerinizi asın ve 3-7 gün arası kurumaları için bekletin.

biber-nasil-kurutulur-2

Ardından kuruyan biberlerinizi alın. Buzdolabı poşetlerine ya da kavanozlara aktararak saklayın. Dilerseniz evinizin bir köşesine asarak da bekletebilirsiniz. Bu köşenin yine güneş alan, rutubetsiz bir ortamda olmasına özen gösterin.

youtube.com

youtube.com

Biberlerinizi fırından kurutmak için püf noktalarına gelelim. Özellikle büyük biberler kurutacaksanız ortadan ikiye bölüp içlerini temizlemeye özen gösterin. Boyutlarını çok büyük tutmamaya özen gösterin. Eğer küçük biberlerse bu işlemi yapmanıza gerek yok. Ardından bir fırın tepsisine alüminyum folyo serin. Üzerine temiz ve kuru biberlerinizi yerleştirin. Fırınınızı 75 dereceye ayarlayın ve yaklaşık 4-6 saat boyunca biberlerinizi fırında kurutun. Alüminyum folyo sayesinde biberler sularını bırakmıyor ve közlenmeden ağır ağır kuruyor.

biber-nasil-kurutulur-4

Ardından fırından alın ve kuruyan biberlerinizi buzdolabı poşetinde ya da bir kavanozun içerisinde bekleterek saklayın. Dilediğiniz mezede ya da yemekte kullanabilirsiniz. Ellerinize sağlık.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?