pul-biber-nasil-yapilir-3

Sadece 4 Adımda, Çok Kolay Bir Yöntemle: Evde Pul Biber Nasıl Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Evde kendimizin yaptığı, kendi el emeğimizin lezzetinin değdiği her şey bir başka oluyor. Ekmeğinden yoğurduna, kaymağından peynirine kadar birçok lezzeti evlerimizde kendimiz yapıyoruz. Bu zamana kadar sizlerle beraber pudra şekerinden kabartma tozuna, galeta unundan turşusuna kadar onlarca lezzetin ev yapımı hallerini paylaştık. Beraber cajun (kajun) ve kömbe baharatı yapmıştık. Sıra geldi belki de mutfaklarımda en çok sevilen, hemen hemen her yemek tarifinde kullanılabilen bir baharatın yapımına... Bugün evlerimizde pul biber yapıyoruz!

Hem de yapımı inanılmaz kolay bir yöntemle hazırlıyoruz. Kurutulmuş biberleriniz hazırsa hadi gelin bugün muhteşem rengi ile kavanozlarımızı şenlendirecek pul biber yapımına başlayalım. Bu yöntemi öğrenince bir daha hazır pul biber almak istemeyeceğinizden de eminiz. Şimdiden ellerinize sağlık!

  • Evde pul biber nasıl yapılır?

Pul biberi acı ve tatlı olarak iki farklı şekilde yapabilirsiniz. Acı yapmak istiyorsanız bizim önerimiz acı süs biberler kullanmanızdan yana. Eğer tatlı bir pul biber yapmak istiyorsanız kurutulmuş kapya biber veya tatlı süs biber kullanabilirsiniz. Kurutulmuş biberlerinizin sap kısımlarını bıçak yardımıyla dikkatli bir şekilde çıkarın. Dilerseniz ortadan ikiye bölerek iç kısımlarındaki tohumları da çıkarabilirsiniz.

pul-biber-nasil-yapilir-1-1

Ardından bir tavanın içerisine alın. Biberlerinizi birkaç dakika kokuları çok hafif çıkana kadar kavurun. 1 dakika bile yeterli olacaktır. Dilerseniz bu aşamayı yapmadan direkt biberleri rondodan geçirdiğiniz aşamaya da atlayabilirsiniz. Ancak biberlerinizi tavada çok hafif kavurmak onların mis gibi kokusunu ve lezzetini ortaya daha net bir biçimde çıkaracaktır.

food-hacks.wonderhowto.com

food-hacks.wonderhowto.com

Hafif kavrulan biberlerinizi mutfak robotunuzun içerisine alın ve robotunuzu çalıştırın. Ara ara robotun kapağını açarak varsa yapışan biberleri içeriye alarak çalıştırmaya devam edin. Biberleriniz dilediğiniz gibi pul pul bir görünüm aldığında hazır demektir. Dilerseniz biraz daha çalıştırarak toz kırmızı biber haline de getirebilirsiniz.

pul-biber-nasil-yapilir-3

Pul pul bir görünüme getirdiğiniz biberleri yağlı kağıt serili fırın tepsisine aktarın ve 200 derecede 5 dakika fırınlayın. Bu şekilde tamamen kuruyacaktır. Fırınladığınız pul biberleri çıkarın. Oda sıcaklığında soğuduktan sonra kavanozlara aktararak saklayın. Pul biberlerinizi uygun saklama koşullarında, serin ve kuru bir ortamda, içerisine ıslak herhangi bir alet değdirmeden muhafaza ederseniz tazeliklerini en az 6 ay koruyacaklardır.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?