Lor Peynirle Sadece Börek Yapılmayacağının En Güzel Kanıtı Olan 11 Nefis Tarif

Favorilerime
Ekle

Evde ellerinizle yaptığınız o mis gibi lor peyniri ile sadece börek yapıyorsanız, böyle bir lezzete biraz haksızlık ediyorsunuz demektir. Birbirinden farklı, hatta kimi tatlı o kadar nefis lor peynirli tarifler yapabilirsiniz ki aslında!

Damakta iz bırakan enfes bir poğaçadan tam kıvamında pişen nefis bir ana yemeğe, hatta midenizi çok yormadan afiyetle yiyeceğiniz şerbetli tatlı tariflerine kadar lor peyniri ile yapılan bu farklı tarifleri hiç vakit kaybetmeden keşfetmeli, lorun o kendine has tadını, yumuşacık dokusunu sofranızda daha çok değerlendirmelisiniz.

Sizi hemen "Lor peynirden ana yemek mi, tatlı mı olurmuş canım" diye düşünenleri dahi lezzetiyle ikna edecek kadar efsane tariflerimize doğru alalım.

 • Lor peynirli dereotlu poğaça

Lor peyniri kullanmaya çok alışık olduğumuz böreklerden, daha doğrusu hamur işlerinden çok uzaklaşmadan başlayalım dedik, pastanelerin en çok satanları arasına adını altın harflerle yazdıran bu lezzeti evde, ellerimizle hazırladık.

Bilirsiniz, evde yapılanı hep daha güzel: Lor peynirli dereotlu poğaça tarifi

 • Lorlu kurabiye

Yine bir hamur işiyle devam ediyor ama bu kez lor peynirini en tatlı şekilde değerlendiriyoruz. Lordan aldığı mükemmel dokusuyla bu kurabiye, çay saatlerinizin vazgeçilmezlerinden olmaya geliyor.

Kurabiyeler de lor ile çok daha güzel oluyor: Lorlu kurabiye tarifi

 • Lor köftesi

Canınız köfte yemek istedi ama evde kıyma mı yok? Hemen bu tarif gelsin aklınıza. Proteininizi bu kez kırmızı etten değil, lor peynir ve haşlanmış nohutlardan alabilirsiniz mesela. Hem yapımı çok pratik...

Hem de klasik köfteden çok daha ekonomik: Lor köftesi tarifi

 • Lor dolması

Bir kez deneyince "Ben bu lezzeti nasıl daha önce keşfetmedim" diye üzüleceğiniz kadar iddialı bir ana yemek o. En başında söylediğimiz gibi, bu tarif de lor ile bugüne dek yalnızca börek yapanların ona haksızlık etmiş olduğunun kanıtlarından.

Üstelik kendisi bir Erzurum mutfağı harikası: Lor dolması tarifi

 • Lor peynirli biber turşusu

Belki onu dışarıda gördünüz, denediniz, sevdiniz ama evde de yapabileceğiniz hiç aklınıza gelmedi, belki de bu lezzetle henüz iç tanışmadınız... Her iki halde de bu tarifi hemen denemeli, kendinizi muhteşem uyumuyla damak çatlatan biber-peynir ikilisinden mahrum etmemelisiniz.

Turşu sevdalılarını hemen böyle alalım: Lor peynirli biber turşusu tarifi

 • Lorlu pasta

Onun için tam anlamıyla Türk usulü bir cheesecake diyebiliriz. Her lokması ağızda eriyor, tok kıvamıyla "Bunu ben yaptım" diye övünme sebebi oluyor. Görenler ev yapımı olduğuna inanmayıp hazır aldığınızı düşünebilir...

Çünkü çok şık: Lorlu pasta tarifi

 • Lor tatlısı

Ege Bölgesi'nde, özellikle Ayvalık taraflarında sıkça yapılan, oraların alametifarikalarından olan bu tatlıyı bilmeyen kalmasın! İçindeki lor sayesinde iç baymadan ağız tatlandırıyor, yanına da karadut çok yakışıyor...

Tarifi Ferhat Şef'ten geliyor: Lor tatlısı tarifi

 • Damla sakızlı lor tatlısı

Şimdi işin içine bir de damla sakızının o mis gibi kokusunu ekleyelim diyoruz. Siz de tatlılara onu çok yakıştıranlardanız damağınıza o denli bir tazelik hissi verecek, midenizi hiç yormayacak bu şerbetli tatlı tam size göre demektir.

O zaman ne duruyoruz, mutfakta buluşalım: Damla sakızlı lor tatlısı tarifi

 • Samsades

Tarçınlı, lor peynirli sıra dışı bir iç harç ile hazırlanan bu içi dolu dolu tatlı da İzmir'in nefis ilçesi Seferihisar'dan geliyor. Bir kez tadına bakan bir tabağı tek başına bitirmeden edemiyor.

Yanına da kaymak: Samsades tarifi

 • Bademli lor kurabiyesi

Lor ile yapabileceklerinizin sınırı olmadığını göstermeye kararlıyız, yukarıda onunla yapabileceğiniz kıyır kıyır bir kurabiyeden söz etmiştik ama tarifleri nasıl çeşitlendirebileceğinizi, evdeki malzemelerle lezzetlerini nasıl katlayabileceğinizi de göstermek isteriz.

Mesela şöyle: Bademli lor kurabiyesi tarifi

 • Lor peyniri

Lor Peyniri Tarifi

Lor Peyniri Tarifi

Lor peynirin başrolü kaptığı birbirinden farklı tariflerimizi verdiğimize göre, "Ben daha önce evde hiç yapmadım" ya da "Benim yaptığım lor peynirleri hiç de lezzetli olmuyor" diyenlere de tam kıvamında bir bonusumuz olsun.

Tüm lezzetiyle karşınızda: Lor peyniri tarifiDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?