Orijinal Halini Her Yerde Kolay Kolay Bulamadığınız 10 Lezzetin Orijinal Tarifi

Favorilerime
Ekle

Çok sevdiğiniz lezzetlerin orijinal tarifleri aslında sık sık paylaşılan hallerinden çok daha farklı olabiliyor, bildiğiniz gibi. "Brownie" adı altında yer verilen ıslak kek tariflerinden, "tiramisu" olarak anılan kahveli keklerden eminiz siz de aşinasınızdır bu duruma.

Kabul, bu tarifler de benzer bir lezzeti çok daha kolay bir şekilde hazırlamamıza olanak sağlıyor ama o çok sevdiğimiz lezzetlerin orijinal tarifleri de öğrenmeden olmaz.

Siz de "Hangi tarifi denediysem deneyeyim, bir türlü şurada yediğim orijinal haline benzemedi" diye düşünüyorsanız belki de şu zamana dek doğru tarifle karşılaşmamışsınız demektir.

Şeflerimizin tüm püf noktalarıyla, karşınızda: Tam kıvamında orijinal tarifler!

  • Orijinal brownie

Islak kekle çok karıştırılsa da aslında dokusuyla, kıvamıyla, üzerindeki o incecik tül gibi çıtır tabakayla o, ıslak keklerden çok daha farklı bir lezzet. İşte o lezzetin evde, ellerinizle hazırlayacağınız hali tam karşınızda duruyor.

Bu tarif hemen kaydedilmesi gerekenler arasında yerini alıyor: Orijinal brownie tarifi

  • Orijinal Amerikan kurabiyesi

Bildiğimiz kurabiyelerden çok daha farklı, içi yumuşacık, dışı hafif kıtır, sakız kıvamında dokusuyla damakta iz bırakan lezzetlerden biri o. Tadına bir kez bakanın mutlaka tarifini istediği kadar nefis bu kurabiyenin orijinal tarifini bulmak isteyenlerle hemen aşağıda buluşalım.

Buyursunlar, bu taraftan: Orijinal Amerikan kurabiyesi tarifi

  • Orijinal falafel ve zeytin salatası

Orta Doğu mutfağının en özel, ülkemizde de en sevilen lezzetlerinden olan falafeli tam kıvamında evde hazırlamak düşündüğünüzden kolay. Ferhat Şef'ten zeytin salatası ve ev yapımı lavaş eşliğinde enfes bir falafel tarifi gelsin o zaman.

Efsane menü: Orijinal falafel ve zeytin salatası tarifi

  • Gerçek tiramisu

İçinde labne peynir gibi lezzetler kullanarak hazırladığımız kremalar, hatta yeri geldiğinde kolaylık olması adına kekle hazırladıklarımız şöyle dursun, biz bu kez İtalya'da yapılanlarla yarışacak lezzette gerçek bir tiramisu hazırlayalım.

Mascarpone peynirini böyle alalım: Gerçek tiramisu tarifi

  • Gerçek su böreği

Hazır yufkalarla yapılan börek tariflerini de mutfakta işlerimizi kolaylaştırdıkları için çok seviyoruz ama bu kez el açması, tıpkı annelerimizin, anneannelerimizin ellerinden çıkan börekler gibi mis gibi bir su böreği hazırlıyoruz.

Fırından yükselen kokularıyla daha da acıkıyoruz: Gerçek su böreği tarifi

  • Churros

Son zamanlarda ülkemizde de bir hayli popüler hale gelmeye başlayan meşhur İspanyol tatlısı churros, şu zamana dek evde yapmaya cesaret edemediklerinizden olabilir ancak bu tariften sonra işler değişecek.

Onu artık hep evde yapmak isteyeceksiniz: Churros tarifi

  • Kayseri mantısı

Mantının her haline bayılıyoruz ama gerçek bir Kayseri mantısının kalbimizdeki yeri çok başka. El açması nefis hamurun içine gelen mis gibi harç biraz emekle öyle muhteşem bir lezzete dönüşüyor ki... Mutfakla arası iyi olup da şimdiye dek onu evde yapmayı denememiş herkesin mutlaka denemesi gerekiyor.

Her lokması verdiğiniz emeğe fazlasıyla değecek: Kayseri mantısı tarifi

  • Trileçe

Hatırlarsınız yıllar önce yıldızı bir anda parlayan tatlardandı o. O gün bugündür evde nasıl yapılacağı, içinde kaç çeşit süt kullanıldığı hep bir tartışma konusu oldu. Kimilerine göre sütle ıslatılmış her kek trileçe olarak anıldı.

Artık onu sevip de tarifini bilmeyen kalmamalı: Trileçe tarifi

  • Tavukgöğsü

Orijinal halinde gerçekten tavuk eti kullanıldığını ilk kez duyduğunuzda belki de çok şaşırdınız ama gerçek lezzetine bir kez varınca yalancı tavukgöğsü tatlısıyla her zaman idare edemeyeceğinizi de anladınız, değil mi?

Siz de böyle düşünenlerdenseniz hemen böyle alalım sizi: Tavukgöğsü tarifi

  • Gizli tarifini sadece 4 kişinin bildiği Portekiz'in meşhur tatlısı bonusu: Belem turtası (Pasteis de Nata)

Orijinal tarifinin dünya üzerinde yalnızca 4 kişi tarafından bilindiği söylenen, Portekiz'e yolu düşen herkesin ise karşınıza farklı halleriyle çıkan bir efsane o. Evde, orijinaline en ama en yakın haliyle hazırlamak isteyenleri bu bonusumuza doğru alabiliriz.

Gerçeğini aratmaz: Belem turtası (Pasteis de Nata) tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?