http://www.goodthymekitchen.com/cauliflower-alfredo-zoodles/ | goodthymekitchen

Bu Adımlara Dikkat: Karnabaharın Gaz Yapmaması için Onu Aslında Nasıl Pişirmelisiniz?

Favorilerime
Ekle

Mis gibi bir karnabahar kızartmasına, kıymalı ya da sade olarak hazırlanan bir karnabahar yemeğine ya da karnabahar ile yapılan başka herhangi bir tarife siz de en az bizim kadar bayılıyorsanız, tam da zamanıyken onu bol bol değerlendiriyorsanız yaklaşın hemen böyle.

Biliyoruz, karnabahar yedikten sonra birçoğunuz gaz problemi yaşıyor, "Karnabahar gaz yapar mı ki?" diye düşünüyorsunuz. Adeta baklagil yedikten sonra yaşadığınız o rahatsızlığın benzerini yaşayabiliyor, belki de karnabahar yemeği hazırlamadan önce hep "Karnabaharın gaz yapmaması için onu nasıl pişirmeli acaba?" diye düşünüyorsunuz.

İşte tam da bu sorununuza çare olacak, bir an önce herkesin öğrenmesi gereken püf noktalar var. Buyursunlar, karnabaharın gazı nasıl alınır, adım adım öğrenelim.

Karnabahar gaz yapar mı, karnabahar neden gaz yapar?

Karnabahar gaz yapar mı sorusunun cevabını vererek işe başlayalım: Evet dostlar, ne yazık ki karnabahar gaz yapan bir yiyecek. "Neden ki?" diyenler de olacaktır mutlaka. Hemen kısaca buna da değinmeden geçmeyelim:

Karnabahar her ne kadar sağlık deposu, çok faydalı bir sebze olsa da içeriğinde sindirim sistemimiz tarafından kolayca sindirilemeyen bazı karmaşık yapılı karbonhidratlar bulunuyor. Bunlar hazmı zorlaştırdığı için sindirim sisteminin zorlanmasına neden oluyor.

Aynı şekilde vücutta en çok gaz oluşumuna neden olan maddelerden olan kükürt de karnabaharın içinde bol miktarda bulunuyor. Tüm bu etkiler bir araya geldiğinde de karnabahar, vücudumuzda gaz yapıcı bir etki oluşturuyor. Peki bu sorundan kurtulmak mümkün değil mi? Tabii ki mümkün!

Karnabaharın gaz yapmaması için onu nasıl pişirmeli?

karnabahar-faydalari-manset

Karnabaharın neden gaz yapan bir yiyecek olduğunu öğrendiğimize göre, gelelim bu durumu engellemek için uygulayabileceğiniz püf noktalarına. Şu adımları uygulayarak karnabahar yedikten sonra vücudunuzun hiçbir gaz sorunu yaşamamasını sağlayabilir, karnabaharın gazı nasıl alınır adım adım keşfedebilirsiniz:

 • Aldığınız bütün haldeki karnabaharları küçük çiçekler olacak şekilde parçalara ayırırken her zaman yaptığınızdan çok daha minik parçalar haline getirin. Bu sayede sonradan uygulayacağınız adımların çok daha etkili hale gelmesini sağlayacak, karnabaharın gazının pişmeden alınmasını sağlayacaksınız.
 • Minik parçalara ayırdığınız karnabaharları tıpkı baklagillerde yaptığımız gibi önceden suda bekletin. Ancak baklagillerin aksine karnabaharları tuzlu suda bekletmelisiniz, unutmayın. Tuzlu suda bekleyen karnabaharlar bu aşama sayesinde içinde bulunan ve bizi rahatsız edecek gaz yapıcı maddelerden bir nebze de olsa kurtulacaktır.
 • Eğer karnabaharları haşlayarak tüketecekseniz ya da yapacağınız yemek, önceden karnabaharların haşlanmasını gerektiriyorsa tuzlu sudan arındırdığınız karnabaharları haşlamaya aldıktan sonra haşlama suyunun içine 1 çay kaşığı kadar kimyon ya da kakule ilave edin. Hem kimyon hem de kakule gaz problemlerine karşı oldukça etkili iki baharat, aklınızda bulunsun. (Bu iki baharatı gaz yaptığını düşündüğünüz farklı yemekler için de değerlendirebilirsiniz)
 • İster sulu bir karnabahar yemeği yapacak olun, ister onu fırınlayın ya da pane yapın hiç fark etmez, karnabaharın gaz yapmaması için onu mutlaka her zaman kullandığınızdan çok daha az yağ kullanarak pişirin. Aradaki farkı mutlaka fark edeceksiniz.
 • Aynı şekilde eğer karnabaharı mutlaka kızartarak kullanacaksanız ve onu ancak o şekilde tüketebiliyorsanız fazla yağ kullanmadan kızartmaya dikkat edin. Kızarttığınız karnabaharları mutlaka kağıt havlu üzerinde bekleyerek fazla yağlarını bırakmalarını sağlayın. Çünkü her türlü kızartma, vücutta diğer klasik yemeklere göre çok daha fazla gaz oluşumuna neden olur, unutmayın.
 • Karnabahar Pane Tarifi

  Karnabahar Pane Tarifi

 • Son olarak yaptığınız her türlü karnabahar yemeğinin içine damak tadınıza göre bir çay kaşığı kadar kimyon, karabiber ya da kırmızı toz biber koyarak gazının alınmasını sağlayabilirsiniz, bizden söylemesi.
 • Bu kadar çok karnabahardan söz etmişken sizi şuraya da bekleriz: Karnabaharın Değerini, Ağzının Tadını Bilenlere Özel 32 Farklı ve Nefis Tarif


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?