Bekletmeden ya da Fırında da Yapılır: Kabak Tatlısının Püf Noktaları

Favorilerime
Ekle

Sonabaharın en güzel renklerini taşıyan, rengiyle iştah açan nefis mi nefis bal kabakları... Kış mevsiminin de en güzel şifalı lezzetlerinden biri olur kendileri. Özellikle de tatlısına doyum olmaz! Kabak tatlısı yaparken bazen şekeri eksik kalabilir, tadı istediğiniz gibi olmayabilir. Aşırı yumuşacık ya da çok sert kalacak bir biçimde de pişirmek lezzet kaybına neden olabilir. Tüm bu olasılıkları en aza indirmek ve nefis bir kabak tatlısını afiyetle yemek aslında birkaç püf noktasında saklı.

Özellikle bir gece önceden kabakları şekere yatırmayı unutanlarınız için de muhteşem bir yöntem veriyoruz. Kabaklarınızı alın hadi. Şu zamana kadar yediğiniz en güzel kabak tatlısının sırlarını veriyoruz.

Kabak tatlısının püf noktaları

kabak-tatlisinin-puf-noktalari

Kabak tatlısının ilk aşaması kabağın seçimi ile başlıyor. Biz bir tek tip kabak görüyoruz genelde ama bal kabakları da kendi içlerinde ayrılıyor. Tatlı yapmak için daha sert ve şeker oranı yüksek bal kabaklarını seçmenizi öneririz. Eğer kabakları soyulmamış ve temizlenmemişse, keskin bir ekmek bıçağı yardımıyla ortadan ikiye bölün. İç kısımlardaki çekirdekleri ayırın. Hatta dilerseniz içlerinden kabak çekirdeği yapabilirsiniz.

kabak-tatlisinin-puf-noktalari-2

Ardından yine keskin bir bıçak yardımıyla dilimlere ayırın ve kabuklarını dikkatli bir şekilde soyun. Dilerseniz bütün bir dilim şeklinde bırakın, dilerseniz pişirme süresini kısaltmak için küp küp doğrayın. Bu aşamadan sonra sizi iki farklı pişirme yöntemi bekliyor.

tarifsepeti

tarifsepeti

İlki hepimizin bildiği en klasik kabak tatlısı yapma yöntemi pek tabii. Hazırladığınız bal kabaklarını bir tencerenin içerisine dizin ve üzerine şeker gezdirerek 1 gece şekere yatırarak bekletin. Bu sayede kabaklarınız hem daha kolay pişecektir hem de lezzetleri enfes olacaktır.

kabak-tatlisinin-puf-noktalari-3

Şekerde bekleyen kabaklarınızı ocağa alın ve kapağı kapalı bir biçimde önce kısık ateşte (yaklaşık 15 dakika), sonrasında da dilediğiniz yumuşaklıkta olana kadar yüksek ateşte, mümkünse içerisine az miktarda su ilave ederek pişmeye bırakın. Şekerde duran kabaklarını daha çabucak bir şekilde pişeceği için kontrollü pişirmeye özen gösterin. Pişmeye yakın, üzerine dilerseniz pekmez ilave ederek rengini ve lezzetini de güzelleştirebilirsiniz. Tencerede kabak tatlısı yaptıktan sonra tencerede bırakmayın. Bir kaba alın ve kenarda dinlenmeye bırakın.

kabak-tatlisinin-puf-noktalari3

Bir gece önceden şekere yatırmadığınız durumlarda kabağı çok hafif haşlayarak fırında pişirebilirsiniz. Ancak o yöntemle şeker içerisine çok işlemeyeceği için biraz tatsız kalabilir. Bu nedenle kabağı fırında pişirmek istediğinizde fırın poşetine koyun ve üzerine şeker ilave ederek fırına atın. 1 saatlik sürenin sonunda lokum gibi yumuşacık pişmiş kabaklarınız afiyetle yenmeye hazır oluyor. Bu süre kabağınızın sertlik durumuna bağlı olarak uzayabilir ya da kısabilir. Şekerde bekletmeden kabak tatlısı yapmanın sırları için de sizi şu taraftan alalım: Kabak Tatlısı Bir Gece Önceden Şekerde Bekletmeden Nasıl Pişirilir?

kabak-tatlisinin-puf-noktalari-5

Kabak tatlınız servis etmeye hazır. Üzerine pekmez, tahin, ceviz ya da kaymak koyarak servis edebilirsiniz. Afiyetler olsun!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

osk16 Aralık 2019 17:14
denemek gerek.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?