Hiç Üzülmeyin, Çözümü Kolay: Tutmayan Yoğurttan Peynir Nasıl Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Önemli not: Evde yapmak istediğiniz yoğurt, peynir, tereyağı gibi süt ürünlerini hazırlarken güvenilir, sağlıklı, taze ve temiz içerikli olduğuna emin olduğunuz yerlerden çiğ süt temin etmeye özen gösterin. Eğer böyle bir süte erişiminiz yoksa ya da o sütlerin tazeliğinden ve güvenliğinden emin değilseniz bu ürünleri hazırlarken taze günlük süt veya pastörize süt kullanabilirsiniz.

Sütçüden aldığımız o tazecik sütleri binbir hevesle kaynatıp mayalıyoruz. Amacımız tam kıvamında, lezzetiyle sofralarımızı şenlendirecek yoğurtlar yapmak. Uzun süren bekleyişin ardından bir de ne görelim? Yoğurtlarımız tutmamış. Yaşadığınız hayal kırıklığından sonra yoğurdu çöpe dökenlerdenseniz aman diyelim dökmeyin. O tutmayan yoğurdunuzdan muhteşem bir peynir yapmak aslında mümkün. Tutmayan yoğurdunuzu değerlendirmek için en şahane yöntemlerinden biri o!

Tutmayan o yoğurtlarınızı hadi ocağa alın. Tazecik peynirler yapacağız.

Tutmayan yoğurttan peynir nasıl yapılır?

Tutmayan yoğurdunuz eğer bir tencerenin içerisinde değilse tencere aktararak peynir yapmaya başlayın. Ocağınızın altını açın ve orta ateşte yeniden kaynatmaya başlayın. Yoğurdunuz iyiden iyiye ısınmaya başlayana kadar da karıştırmayın. Isınınca yoğurdun miktarına bağlı olarak (1 kg yoğurda 1/3 çay bardağı kadar) sirke ilave edin.

sirke-ile-peynir-yapimi2

Sirkeyi ilave ettikten sonra güzelce karıştırın. Sikeyi ilave ettikten sonra yoğurdunuzda kesilmeler olmaya başlayacaktır. Bir süre daha kaynattıktan sonra dilerseniz içerisine tuz ilavesinde bulunabilirsiniz. Sirke yoksa limon suyu ilave ederek de yoğurdunuzu kesebilirsiniz.

food52.com

food52.com

Kesildikten sonra altına bir kap koyduğunuz ve üzerine bir tülbent yerleştirdiğiniz süzgece kesilmiş yoğurdunuzu aktarın. Güzelce süzdürdükten sonra tülbentinizi hafif yüksekçe bir yere bağlayarak tüm sularının süzülmesi için bekletin.

tutmamis-yogurttan-peynir

Suları tamamen süzüldükten sonra peynirleriniz hazır! Afiyetle tüketebilirsiniz. Peyniriniz taze bir peynir olduğu için uygun saklama koşulları sağladığında 3-4 gün arası dayanacaktır. Şimdiden ellerinize sağlık!Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?