Püf Noktalarına Dikkat: Kızartma Yaparken Yağın Sıçramaması İçin Ne Yapılır?

yemek.com
Cemre Özgüzel
Boyum ocağa yetişmeden yemek yapmaya başlamışım. Hala yetişmiyor.
Cemre Özgüzel
254744 takipçi1317 içerik

Sıkça Yenen Konular

Cemre Özgüzel
Kasım 12, 2019
Duygu Arslan
Haziran 2, 2020
Pepsi Badge
Pepsi Max
Temmuz 14
Cemre Özgüzel
Eylül 26, 2019

Baştan kabul ediyoruz, evet, kızartmalar çok fazla kalorili. Ama bir diğer kabul ettiğimiz durum daha varsa o da kızartmaların inanılmaz lezzetli olduklarıdır. Böreğinden patatesine, köftesinden hamuruna... Yağda kızarıp çıtır çıtır sofralarımıza gelen o lezzetlerin tadına da asla doyum olmuyor. Eğer kalorisini bir kenara bırakıp ''Ben kızartma yapıyorum evde'' diyenlerdenseniz mutfakta hayatınızı kolaylaştıracak bir püf noktasıyla karşınızdayız.

Kızartma yaparken utanmasak önümüze bariyer koymak isteyeceğimiz bir durum var. O da kızartma yaparken yağın patlaması ve sıçraması. Elimiz yanıyor, yağ yüzümüze sıçrıyor ya da daha kötü senaryolara da davetiye çıkarabiliyor. Bu sorunu yaşamayı en aza indirecek birkaç sırrımız var bizim. Hadi kulak verin.

Kızartma yaparken yağ sıçramaması için ne yapılır?

kizartma-yaparken-sicramamasi-icin

Kızartma yağını tavamıza koyduk ancak nasıl bir tavaya koyduk? İşte yağın patlamaması için ilk püf noktamız burada başlıyor. Yağı, çok ince tabanlı, herhangi bir derinliği olmayan bir tavaya koyduğunuzda yağ çabucak ısınıyor ve patlamaya, sıçramaya başlıyor. Bu nedenle kullanacağınız tavanın kalın tabanlı, etrafında yanık vs olmayan, hafif bir derinliği olan tavalardan olmasına dikkat edin.

patates-kizartirken-yag-cekmemesi-icin-1

Kızartma yaparken yağın sıçramasındaki en büyük nedenlerden biri kullandığımız malzemelerin çok soğuk olması. Yağ ısısından daha soğuk bir malzemeyi yağa attığımız zaman yağ aniden sıçrayabilir. Üstelik yağın ısı dengesi değiştiği için de kullandığınız malzeme pişerken yağ çekebilir. Bu nedenle çok soğuk olmayan, oda ısısındaki malzemeleri yağa dikkatli bir şekilde atmaya özen gösterin deriz. Bir diğer dikkat etmeniz gereken noktada yağa malzemeleri atıp hızlıca kaçmamak ya da birden tüm malzemeyi yağa boşaltmamak. Azar azar, çok dikkatli bir şekilde ve hafif bir mesafeden malzemelerinizi yağa atın.

kizartma-yaparken-sicramamasi-icin1

Son püf noktası da en önemli püf noktalarından biri aynı zamanda. Yağa ıslak bir malzeme atmamaya özen gösterin. Örneğin sebze kızartmak istiyorsunuz. Sebzeleri yıkayıp pişirmeye hazır hale getirdikten sonra bir kağıt havlu yardımıyla fazla sularından arındırın. Güzelce kurutmadan yağa atmamaya özen gösterin. Aksi takdirde sular yağınızla buluştuğunda patlar ve sıçrar.

Tüm bu püf noktalarını öğrendiğinize göre mutfakta güvenle ve çok fazla yağ çekmeden tariflerinizi kızartabilirsiniz. Şimdiden ellerinize sağlık diyoruz.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?