Kuru Meyveli Muffin Tarifi

Pofuduk Muffin'ler İçin Bilmeniz Gereken Püf Noktaları ve Mutluluk Garantili Tarifler

Favorilerime
Ekle

Porsiyonluk oluşuna tutulduğumuz muffin, aslında çoğumuzun cupcake ile karıştırdığı nefis bir nimet ve cupcake'ten çok öte özelliklere sahip. Mesela cupcake bir tür kek iken, muffin bir ekmek. Dolayısıyla cupcake gibi sadece tatlısı değil tuzlusu da oluyor muffin'in. Hem de misler gibi oluyor.

Cupcake'lerin cezbeden süsleri bir yanda dursun, biz bugün muffin'lerin muhteşem dünyasına gidelim. Portakallısını da yapalım onun otlusunu da. Nasıl yapılacağından en güzel muffin'leri elde etmek için bilmeniz gereken püf noktalarına kadar her şeyi bir bir anlatalım mesela.

Kısacası, her hali güzel bir lezzet arayanlar buraya.

Muffin yapımına geçmeden bunları öğrenmeli: Muffin yapmanın püf noktaları

Muffin dediğin şöyle pofuduk pofuduk, bir o kadar da tok olmalı. Daha ilk ısırığıyla mutluluğu buldurmalı. İşte tam da böyle muffin'ler yapmak için aklınızdan çıkarmamanız gereken bazı önemli detaylar var.

Öncelikle, muffin yapmaya başlamadan bir süre önce tüm malzemelerinizi çalışacağının masa ya da tezgahın üzerinde hazır edin. Çünkü yumurtadan süte, yoğurda kadar kullanacağınız tüm malzemelerin oda sıcaklığında olması büyük önem taşıyor.

Yapmaya başladığınızda ise aklınızdan çıkarmamanız gereken en önemli püf noktası kuru malzemelerle sıvı malzemeleri ayrı ayrı kaplarda karıştırmanız gerektiği. Aksi halde muffin'leriniz yeteri kadar pofuduk ve kıvamında olmayacaktır.

Önemli bir püf: Tarifinizde kullanacağınız toz şeker her ne kadar kuru malzeme olsa da sıvılarla bir araya geldiğinde kolayca eridiğinden şekeri sıvı malzemelerle aynı kaba koyarak karıştırmalısınız.

Ayrı ayrı kaplarda karıştırdığınız sıvı ve katı malzemeleri bir araya getirme zamanı geldiğinde ise sıvıları katıların bulunduğu kaba boşaltarak birleştirin. Bu nedenle de en başta kuru malzemeleri karıştıracağınız kabı büyük seçin ki sıvıları ekleyince malzemeler taşmasın, dökülüp saçılmasın.

Tüm malzemeler bir araya geldikten sonraysa öyle çok karıştırmanıza gerek yok. Özellikle el mikseri gibi aletleri asla kullanmayın. Çünkü gerçek bir muffin için muffin hamuru hazırlarken katı ve sıvı malzemelerin tamamen karışmış olması yeterli. Homojen bir yapı elde etmeye çalışmayın, büyük hata yapmış olursunuz.

Hangi muffin kalıbı nasıl kullanılır ki derseniz: Muffin kalıpları

Önce, en yaygın olarak kullanılan ve renkli desenleri nedeniyle hepimizin kalbinde ayrı bir yeri olan kağıt muffin kalıplarından bahsedelim. Eğer muffin hamurunu sadece bu kağıt kalıplara paylaştırır ve düz bir tepsi üzerinde fırına verirseniz muffin'leriniz gerçek bir muffin gibi kabarık ve şekilli olmaz. Hamur piştikçe yukarı doğru kabarmak yerine yanlara doğru yayılır. Bu yüzden kağıt muffin kalıplarını tek başına kullanmanız pek de tavsiye edeceğimiz bir şey değil.

Silikon ve porsiyonluk kalıplar kullanacaksanız ve bunu yaparken içine kağıt kalıplardan yerleştirmeyecekseniz ilk kez kullanırken içlerini bir miktar yağlamanız sonrasında muffin'lerinizi kalıptan ayırmanızı kolaylaştıracaktır. Eğer bu silikon kalıpların içine bir de kağıt muffin kalıplarından yerleştirecekseniz yağlama işlemi yapmamanız gerekiyor tabii.

Geldik en sık kullanılanlardan olan muffin tepsilerine... Bu tepsileri kullanırken en çok dikkat etmeniz gereken konu tepsinizin hangi malzemeden yapıldığı. Eğer metal bir muffin kalıbınız varsa ve içine kağıt muffin kalıbı ya da yağlı kağıt koymadan kullanmayı düşünüyorsanız muffin hamurunu içine paylaştırmadan önce yağlayın. Böylece muffin'ler tepsiden daha kolay çıkacaktır.

Eğer muffin kalıplarınız seramik ya da teflonsa yağlı kağıt kullanmasanız da yağlamanıza gerek olmaz. Çünkü bu malzemelere muffin hamuru çok da yapışmaz.

Son olarak, mutlaka biliyorsunuzdur ama biz yine de söyleyelim, hangi tür muffin kalıbı kullanırsanız kullanın, muffin hamurunu kalıplara ağzına kadar koymayın. Daha onlar kabaracak, puf puf olacaklar. Şans verin, yer açın onlara kalıplarınızda.

En tatlı eşlikçiler: Tatlı muffin tarifleri

Muffin, cupcake gibi sadece tatlısı olan bir lezzet değil, biliyorsunuz. Bu küçük ekmekçikleri hem tatlı hem de tuzlu olarak hazır edebiliyoruz. Tabii aklımız çoğu zaman tatlı olanlarına kayıyor, doğruya doğru. Eğer siz de şöyle alabildiğine kabarmış, porsiyonluk mutluluklar hazırlamak isterseniz, buyurunuz böyle. Canınız neli istiyorsa seçin, malzemeleri hazır edin. Kalanını birlikte hallederiz zaten.

 • Muffin

muffin-tarifi

İçine ekstra bir malzeme koymadan hazırladığımız bu tatlı muffin'ler, tek başlarına çayınıza kahvenize nefis bir eşlikçi olacak güçte.

Çilek ve pudra şekeriyle süslenebilir de: Muffin tarifi

 • Portakallı muffin

Portakal kış meyvesi olarak biliniyor, biliyoruz, ama bazı evlere dört mevsim portakal girdiğinden, bazılarındaysa kıyıda köşede hep biraz portakal olduğundan haberdarız. İşte şimdi o portakalları kullanmanın tam zamanı. Kabuklarını rendeleyin, sularını sıkın. Sofranıza güneş gibi doğacak muffin'ler hazırlayın.

Rengiyle iştah açar: Portakallı muffin tarifi

 • Çikolatalı muffin

Çikolataya olan bitmek bilmeyen tutkumuzu muffin'lere yansıtmadan edemezdik. Bol kakao ve damla çikolatayı aldık, cupcake'lerin süsüyle yarışır nefis muffin'lere imza attık.

Bir tane yetmez: Çikolatalı muffin tarifi

 • Glutensiz yaban mersinli muffin

glutensiz-yaban-mersinli-muffin-yeni

Açlığı sorun olmaktan çıkaran bu muffin'ler, un kullanmadan yapılmasıyla da glutensiz beslenen herkesin kurtarıcısı olacak.

Bol bol yapın, evde hep olsun: Glutensiz yaban mersinli muffin tarifi

 • Vişne dolgulu limonlu muffin

Vişne Dolgulu Limonlu Muffin Tarifi

Vişne Dolgulu Limonlu Muffin Tarifi

Tatlısı da tuzlusu da enfes oluyor dedik ama ekşisini unuttuk. Elbette o da bir harika oluyor. Şöyle bol vişne dolgulu, limon kabuklarıyla tadını ikiye katlamış bir muffin'e hayır denebilir mi ki?

Biz diyemedik tabii ki: Vişne dolgulu limonlu muffin tarifi

 • Tahılsız muffin

Bu muffin'lerin verdiği enerji boyunu aşar. İçinde fındık, bal, hindistan cevizi yağı, muz, vanilya ve tarçın olan minnoşlar, spordan önce en büyük destekçiniz olur.

Hep destek, tam destek: Tahılsız muffin tarifi

 • Kuru meyveli muffin

Biz içine kuru incir, üzüm ve kayısı koyarak yaptık bu nefis muffinleri. Ama siz sevdiğiniz malzemeleri kendiniz seçip ekleyerek özgünleştirebilirsiniz bu tarifi.

Çayın sevdalısı: Kuru meyveli muffin tarifi

 • Haşhaşlı limonlu muffin

Haşhaşlı Limonlu Muffin Tarifi

Haşhaşlı Limonlu Muffin Tarifi

Davetsiz gelen misafirleri, haşhaşın ağızda çıtır çıtır seslere neden olduğu, limonun aromasıyla midelere bayram yaşattığı bu pofuduk muffinlerle karşılayın.

Sonra herkes tarif ister, o ayrı: Haşhaşlı limonlu muffin tarifi

 • Damla çikolatalı muffin

Damla Çikolatalı Muffin Tarifi

Damla Çikolatalı Muffin Tarifi

Bir tatlı düşünün, hem içindeki minicik damla çikolatalarla mutluluğu garantilesin, hem porsiyonluk olmasıyla bir seferde afiyet yensin hem de çayın, kahvenin, sütün, kısacası aklınıza gelen her türlü içeceğin yanında enfes gitsin.

Evet, o bu muffin'den başkası olamazdı: Damla çikolatalı muffin tarifi

 • Bal kabaklı muffin

Bal Kabaklı Muffin Tarifi

Bal kabağı ne yazık ki uzunca bir süre bizimle kalamıyor, ekim sonuna doğru kısacık bir süre bizimle birlikte olup, tadını damağımızda bırakıp gidiveriyor. O yüzden onu bulunca her yerde değerlendirmek, mesela muffin'e mutlaka davet etmek gerekiyor.

Çünkü muffin'e pek yakışıyor: Bal kabaklı muffin tarifi

 • Portakal reçelli muffin

Portakal Reçelli Muffin Tarifi

Portakallı muffin tarifimizi verdik ama portakalın nimetlerinden yararlanmayı o kadarla bitiremeyiz. Suyunu, kabuğunu ve reçelini kullanıyoruz bu kez. Bu muffin, diğer tatlı muffin'lere göre daha bir süslü, daha bir alımlı oluyor.

Bu nasıl bir minnoşluktur böyle: Portakal reçelli muffin tarifi

 • Marshmallow muffin

Marshmallow Muffins

Çikolatadan çeşit çeşit meyvelere kadar her şeyi katabiliriz muffin'e, bu zaten cepte. Ama marshmallow gibi farklılık yaratacak lezzetlere de yer açın muffin'lerinizde.

Çok güzel olacak, garanti veriyoruz: Marshmallow muffin tarifi

İlla tatlı olacak diye bir kural yok: Tuzlu muffin tarifleri

Sıra geldi başından beri söz ettiğimiz tuzlu muffin'lere. Bir muffin'i cupcake'ten ayıran en lezzetli yanlarından tuzlu da yapılabiliyor olması. E o zaman ne duruyoruz, seçelim tarifimizi, yapıverelim tuzlu muffin'lerimizi. Sonra her acıktığımızda alıp afiyetle yiyelim. Oh, mis.

 • Tuzlu muffin

Muffin'lerin içine bolca kaşar peyniri, kurutulmuş domates ve biberiye ekledik. Karnımız ne zaman acıksa, midemiz ne zaman guruldamaya başlasa o hep yanımızda olsun istedik.

Sen hiç eksik olma e mi: Tuzlu muffin tarifi

 • Kabaklı dereotlu muffin

kabakli-dereotlu-feslegenli-glutensiz-muffin

Kabağın ya da dereotunun sevmeyeni çok ne yazık ki. Oysa onlar nasıl da lezzetli bir bilse o yemeyenler. Mesela şöyle bir muffin yaparak işe başlayabilirsiniz.

İlk ısırığınızdan itibaren onları çok seveceksiniz: Kabaklı dereotlu muffin tarifi

 • Kurutulmuş domatesli muffin

Kurutulmuş Domatesli Muffin Tarifi

"Muffin güzel fikir, hoş fikir ama ben daha sağlıklı beslenmeye çalışıyorum" diye düşünenlere geliyor bu muffin. İçine yağ koymuyoruz, karışık tahıllı un kullanıyoruz. Size de içiniz rahat bir şekilde yemek düşüyor.

Daha da ne olsun: Kurutulmuş domatesli muffin tarifi

 • Mısır unlu muffin

Demir, çinko ve lif açısından oldukça zengin bir besin olan mısır unu, muffin'e de rengini, faydalarını, tadını kattı, hep kullandığımız beyaz una fark attı.

Günün her saati yenir: Mısır unlu muffin tarifi

 • Bezelyeli muffin

Bezelyeleri sadece garnitürlerde ya da ana yemek olarak değerlendirmek haksızlık olur bizce. Onun lezzetini muffin'lerle de bir araya getirmeli, tadına vara vara yemeli. Öyle de doyurucu ki...

Açlığını unutturur: Bezelyeli muffin tarifi

 • Otlu muffin

Bir yemeğin tadı kadar nasıl göründüğü de önemlidir diyenlerdenseniz bu muffin'ler tam size göre. Hem rengini içindeki biber, domates ve baharatlardan alarak doğallığı yakalayan hem de tadıyla kahvaltıdan akşam yemeğine her öğüne lezzet katan otlu muffin'ler, mutfağınızın en nefis süsü olacak.

Şeklini bozmaya kıyamazsın: Otlu muffin tarifi

 • Patates muffin

Ana malzemesi patates olan bir muffin, daha fikrini duyar duymaz mutlu etmiyor mu insanı sizce de? Patates ve muffin gibi en sevdiğimiz iki lezzet bir arada bir kere.

Doysan da yemeye devam etmek istersin: Patates muffin tarifi

 • Muffin Pizza

Pizza lezzetinde ama yayvan ve büyük değil muffin şeklinde, pofuduk pufuduk, bol malzemeli bir yemekten söz ediyoruz, biz ona kısaca muffin pizza diyoruz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

2

Dilek Nil Sarıkaya25 Haziran 2021 02:16
çikolatalı miffinleri yaptım şuan kardeşimle tadına doyamiyoruz
Yanıtla
Esila Mn5 Mart 2018 00:20
peynir yemeyen çocuklar için de peynirli bi muffin tarifi de olsa ne güzel olurdu
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?