Annenizi Masada Baş Köşeye Oturtup Onu Gururlandıracağınız 13 Leziz Tarif

Favorilerime
Ekle

Küçükken anne ile mutfakta zaman geçirmek gibisi yoktu. O kek yaparken kendimizi unlara bular, tencerenin dibindeki çikolatayı yüzümüze gözümüze bulaştıra bulaştıra parmaklardık. Aklımızdan, hayalimizden geçen ise şuydu: "Ben de büyüyünce anne olacağım ve annem gibi güzel yemekler yapacağım."

Ve sonra büyüdük. Kendi evimiz, kendi mutfağımız oldu. Annemizden gördüğümüz yemekleri yapmayı öğrendik zamanla. Onunkinin aynısı olmadı tadıyla, tuzuyla belki, çünkü içinde anne şefkati eksikti. Ama onunla mutfakta geçirdiğimiz çocukluk günlerinin hakkını vere vere annenin izinden gittik. Çünkü onun bizimle gurur duymasını istedik hep. Onun gibi olmak istedik.

Bu Anneler Günü'nde ona verebileceğiniz en güzel hediye de bu aslında. Ondan öğrendiğiniz "anne yemeklerini" yapıp onu yemeğe davet edebilir ve leziz yemekler yerken onun yüzündeki o gurur ve mutluluğu izleyebilirsiniz.

Anne, sana yemek yaptım...

Bir ekmeği bölüşmek gibi: Salçalı köfte

Anne denince ilk akla gelen onun o pamuk elleriyle yoğurduğu, aynı lezzeti hiçbir yerde bulamadığımız köfteler değil midir? İster yanında patates kızartmasıyla ızgara köfte olsun, ister yanında makarna ile salçalı köfte olsun bu hiç değişmez. Hele söz konusu salçalı köfte ise ekmek bana bana, ağız dolusu güle güle yersin.

Yanına da makarna: Salçalı köfte tarifi

Çay da demleriz: Tepsi böreği

Annenin altın günlerinde, komşu/akraba ziyaretlerinde ya da sırf biz istiyoruz diye yapmalara doyamadığı bir tariftir tepsi böreği. Peynirini bol bol koyup içini yumuşacık, üstünü kıtır kıtır yapan annelerimiz aynı tarifi bir de bizim elimizden yesin.

Bir parça daha?: Tepsi böreği tarifi

Yenmeyince özlenen: Karnıyarık

karniyarik-tarifi (1)

Yanında pilav ve cacıkla bizi nirvanaya erdiren karnıyarığı anne yaptığında ilk kez izlerken "Of çok zormuş bu" diye içimizden geçirdik, kabul edelim. Şimdi anneye sipariş vermiyoruz, karnıyarığı kendimiz yapıyoruz. Çünkü annemizden bize bir armağan o.

Patlıcan aşkına: Karnıyarık tarifi

Çorbaların birincisi: Mercimek çorbası

mercimek-corbasi-yemekcom

Bütün çorbalar içiliyordu, birinciliği mercimek çorbasına verdiler. Mercimek çorbasının kalbimizde ayrı bir yeri olmasının en ana sebebi mis gibi anne kokması. Bırakın o hazır çorba paketini tezgaha, kollarımızı sıvayıp mercimek çorbası yapıyoruz.

Sevmeyeni yok: Mercimek çorbası tarifi

El emeği, göz nuru: Patatesli otlu gözleme

Gözlemenin iyisi hazır yufkadan yapılmaz. Onu anne gibi sabırla açacaksın, her oklava darbesine sevgini katacaksın. İşte o zaman anne sabrının değerini anlayacaksın.

Oklavalar hazır mı?:
Patatesli otlu gözleme tarifi

Marifetinizi gösterin: Ev baklavası

Annelerimiz, anneannelerimiz, babaannelerimizin elinden tattık ev baklavasının tadını. Ve sonra dışarıdan alınan baklavalar hiçbir zaman aynı tadı vermedi, hep aradık ev baklavasının tadını, şerbetini, kokusunu...

Anne vallahi ben yaptım: Ev baklavası tarifi

Dondurma kutusundaki sürpriz: Zeytinyağlı yaprak sarma

Buzdolabında dondurma kutusunu bir heyecanla açarsın, içinden sarma çıkar ya, hayal kırıklığına uğrarsın ama içten içe de sevinirsin. Çünkü annenin kalem gibi sardığı yaprak sarmalarının tadını bir daha hiçbir yerde bulamayacağını bilirsin. Onu her zaman özleyeceğini de...

İnce, ince sarmalı: Zeytinyağlı yaprak sarma tarifi

Her gün altın günü olsun istersin: Mercimek köftesi

Anne kısırı vardır bir evde yapılan altın günlerini iple çektiren, anne böreği vardır, anne keki vardır bir de mercimek köftesi. Maharet işidir, herkesin elinden aynı tatta çıkmaz. O yüzden annenin yaptığı mercimek köftesi özeldir, müzeliktir, sarılıp uyumalıktır.

İster ayran, ister çayla: Mercimek köftesi tarifi

Tencere dibi yalatır: Kakaolu kek

Anne mutfakta yaparken mis kokusuna koşulan, dibini ben yiyeceğim diye anne darlanan, pişmemişi en az pişmişi kadar güzel olan bir tariftir kakaolu kek. Mis gibi anne mutfağı koklar. Özlemdir.

Olsa da yesek dedirtir: Kakaolu kek tarifi

Eve depar attırır: Kuru patlıcan dolması

Emek ister, içine sevgi katmak ister kuru patlıcan dolması. Ev halkı seviyor diye mutfakta dolma dolduran annelerimizin yüzündeki mutlu ifadedir çoğu zaman da. Bu yüzden lezzet bombasıdır. En sevilendir. Zeytinyağlısı da kalpleri eritir.

Nar ekşisinin gücü adına: Kuru patlıcan dolması tarifi

Salçalı makarnaya rakip: Domatesli pilav

Anne evinde mutlaka ana yemeğin yanında ya makarna ya pilav olur. O ikinci tabak mutlaka yenecektir. Annenin domatesli pilav yaptığı gün ise özeldir, ana yemek bile hızla yenir ona sıra gelsin, hemen mideye indirilsin diye. Öyle farklıdır bizim gözümüzde.

Rengi yeter: Domatesli pilav tarifi

Hayali bile güzel: Mantı

Zaman, emek, sevgi, sabır... Mantının tüm ana malzemeleri bunlar aslında. Annenin mutfakta el emeği göz nuru hazırladığı, sofraya geldiğinde gözleri fal taşı gibi açan, her daim özlenen mantı için her yol mübah. Bu sefer de anneniz sizin mantınızdan yesin.

Sarımsaklı yoğurt bunu sevdi: Mantı tarifi

Hayır denmez: İçli köfte


Annenin sürekli yemek yedirme çabalarında hayır diyemediğimiz bir lezzettir içli köfte. Çünkü evde içli köfte varsa bayram var demektir. Öyle çabuk biter ki sonra "Anne neden az yaptın?" diye kızarsınız. Bir tepsi daha?

Sürpriz var: İçli köfte tarifi

Sebze sevdirir: Mücver

mucver-ytk-site

Kabak sevmeyene bile kabak aşkı aşılayan mücver anne eli değince bir mucizeye dönüşen ve bizi çocukluğumuza ışınlayan yemeklerden. Sıcak sıcak tavadan sofraya geldiğindeki o mutluluğunuzu düşünün, mücver gibisi var mıydı be?

Çıtır çıtır: Mücver tarifi

Bonus: Bırakın üniversite öğrencileri anne yemeklerine duydukları özlemi anlatsın


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?