Mercimek Çorbası Tarifi

Mercimek Çorbası Kaç Kalori?

Favorilerime
Ekle

Çorba tarifleri söz konusu olduğunda akıllara ilk gelen çorba mercimek çorbası oluyor, anne elinden çıkmış, dumanı üzerinde mis gibi bir mercimek çorbasına kimse hayır diyemiyor. Öyle ki kendisi yıllardır yaz-kış sofralarımızdan eksik etmediğimiz demirbaş tariflerden biri olup çıkıyor.

Bu denli sık tükettiğimiz, yeri geldiğinde tek başına bir öğün olarak dahi değerlendirebildiğimiz bu şifa dolu çorbayı daha yakından tanımamızın zamanı ise çoktan geldi. Bugün sadece onu evde nasıl yapacağınızdan söz etmekle yetinmiyor, uzman diyetisyenlerimizle bir araya gelip mercimek çorbasıyla ilgili çıkardığımız nefis bilgileri de sizinle paylaşalım diyoruz!

"Mercimek çorbası kaç kalori?", "Mercimek çorbasının besin değerleri nasıl?", "Mercimek çorbası kilo aldırır mı?" ya da "Mercimek çorbası diyette içilir mi?" gibi aklınıza takılabilecek tüm soruların cevapları hemen aşağıda.

Başta şu sıralar diyette olanlar, yediklerine içtiklerine dikkat etmeye çalışanlar olmak üzere mercimek çorbası seven herkes bunları bilmeli!

Mercimek Çorbası Kaç Kalori?

Mercimek çorbası kaç kalori sorusunu yanıtlamadan önce aklınızda bulundurmanız gereken detayları hatırlatalım: İçeceğiniz mercimek çorbasının kalorisi uygulanan tarifte kullanılan malzemelere, malzemelerin miktarlarına, çorbanın nasıl porsiyonlandığına göre büyük değişiklik gösterebilir. Bildiğiniz üzere mercimek çorbası içinde mercimeğin yanı sıra yağ, un, soğan, havuç, patates gibi farklı malzemeler kullanılan, değişik malzemelerle kolayca çeşitlendirilebilen bir çorba. Bu sebeple biz, mercimek çorbasının kalori ve besin değerlerini bu mercimek çorbası tarifimize göre uzman diyetisyenlerimizle hazırladık. Siz de bu tarifimizi uygulayarak aşağıdaki kalori ve besin değerlerine sahip bir mercimek çorbası hazırlayabilirsiniz.

 • 1 büyük porsiyon (4 kepçe) mercimek çorbasının kalorisi: 290/kcal
 • 1 kepçe mercimek çorbasının kalorisi: 72.5/kcal

Daha düşük ya da daha yüksek kalorilere sahip, farklı malzemelerle çeşitlendirebileceğiniz diğer mercimek çorbası tariflerimiz de listenin sonunda sizi bekliyor, bizden hatırlatması.

1 Kase Mercimek Çorbası Kaç Kalori?

Porsiyon kontrolü özellikle diyet yapanlar için oldukça önemli. Bu nedenle listelere dahil edilen mercimek çorbalarında hep aynı soru merak ediliyor. 2 kepçe çorba 1 orta boy kase çorba yapıyor. 1 kepçe çorba 72,5 kalori. 1 kase mercimek çorbası ise 145 kaloridir.

Mercimek çorbası besin değerleri

Mercimek çorbasının kalorisini öğrendiğimize göre geçelim içeriğinde ne kadar karbonhidrat, protein ve yağ bulunuyor sorusuna yanıt bulmaya.

1 porsiyon mercimek çorbasının besin değerleri:

 • Protein: 12 gram
 • Karbonhidrat: 26 gram
 • Yağ: 15 gram

Çeşitlerine Göre Mercimek Çorbası Kalorileri

Sadece kırmızı mercimekten yapılan klasik mercimek çorbası değil, sofralarımızda birçok farklı ve nefis mercimek çorbasını afiyetle tüketiyoruz. Damaklarımızı şenlendiren o nefis çorbaların kalori değerlerini merak edenleri buradan alalım:

Yeşil Mercimek Çorbası Kalorisi

Şifası ve lezzeti bol olan yeşil mercimek çorbası tarifinin 1 porsiyonu 263 kaloridir.

Kırmızı Mercimek Çorbası Kalorisi

Sofralarımızın klasik lezzetlerinden biri olan kırmızı mercimek çorbası tarifinin 1 porsiyonu 93 kaloridir.

Sarı Mercimek Çorbası Kalorisi

Rengi ve dokusuyla klasik mercimek çorbalarından farklılaşan sarı mercimek çorbası tarifinin 1 porsiyonu 78 kaloridir.

Mercimek Çorbası Diyete Uygun Mu? Kilo Aldırır Mı?

Başrolünde mercimek olduğu için besin değerleri bakımından oldukça güçlü olan çorbalardan biri mercimek çorbası. Hal böyle olunca akıllarda hemen "Mercimek çorbası kilo aldırır mı?", "Mercimek çorbası diyette içilir mi?" gibi sorular oluşabiliyor. Gelin, bu soruların cevaplarını birlikte öğrenelim şimdi.

Mercimek çorbası, uygulayacağınız tarife göre değişiklik gösterse de içeriğinde protein, besin lifi, yağ, karbonhidrat, potasyum ve demir gibi mineraller barındıran bir çorba. Bu sebeple ölçülü bir şekilde tüketildiğinde vücuda fayda sağlıyor aslında. Kalorisini düşürmek isteyenler ise uygulayacağı tarifte yağ oranını azaltabiliyor. Aynı şekilde içinde un kullanılmayan mercimek çorbası tariflerini de seçerek kalorisini azaltabilir, çorbanızı daha sağlıklı bir şekilde hazırlayabilirsiniz tabii ki.

Tüm bunların yanında protein ve besin lifi bakımından zengin olması sebebiyle mercimek çorbası uzun süreli bir tokluk hissi sağlıyor ve kan şekerini dengeleme konusunda da önemli bir destekleyici olarak görülüyor. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda diyet yapanlar da onu gönül rahatlığıyla tüketebiliyor. Tabii ki siz, diyet yapıyorsanız, özel bir perhiz uyguluyorsanız doktorunuza ve diyetisyeninize danışmanız ve onların önerdiği şekilde mercimek çorbasını hazırlayıp tüketmeniz de büyük önem taşıyor, hatırlatmış olalım. Zira bazı mercimek çorbası tarifleri, özellikle içeriğinde yağ ve un bulunan tarifler, ölçülü şekilde tüketilmediğinde kilo almanıza da sebep olabilir, aman diyelim.

Mercimek Çorbası Tarifleri

Sıra geldi evde yapabileceğiniz birbirinden farklı ve nefis mercimek çorbası tariflerine. Bugüne dek mercimek çorbasını hep aynı tarifle yaptıysanız aşağıdaki tarifler sayesinde klasik mercimek çorbası tarifine sınıf atlatabilir, onu çok daha farklı malzemelerle aromalandırabileceğiniz gibi çok daha kısa sürede şipşak hazırlamanın yollarını da öğrenebilirsiniz.

 • Lokanta usulü mercimek çorbası tarifi

Lokantalarda içtiğiniz o kıvamlı mercimek çorbalarının tüm lezzet sırlarını açıklayarak başlayalım. "Benim yaptıklarım neden dışarıdakiler gibi olmuyor" diyenlere cevap niteliğinde olacak bu tarifi deneyince aradaki farkı çok daha net anlayabileceksiniz.

1 porsiyonu 219/kcal: Lokanta usulü mercimek çorbası tarifi

 • Süzme mercimek çorbası tarifi

Çorba deyince aklınıza şöyle pürüzsüz kıvamlı, boğazınızdan kayıp giden nefis çorbalar geliyorsa, özellikle mercimek çorbası söz konusu olduğunda tercihiniz süzme olanlardan yana oluyorsa doğru tariftesiniz demektir.

1 porsiyonu 231/kcal: Süzme mercimek çorbası tarifi

 • Kolay mercimek çorbası tarifi

Çorba hazırlamak için uzun uzun vakit ayıramıyorsanız, hızlıca nefis bir çorba yapmak istiyorsanız hazırlaması 5 dakikanızı alacak kadar pratik bu tarifi de deneyebilirsiniz.

1 porsiyonu 135/kcal: Kolay mercimek çorbası tarifi

 • Yeşil mercimek çorbası tarifi

Klasik mercimek çorbasından çok daha farklı olan bu yeşil mercimek çorbası farklı yörelerde sakala çarpan gibi isimlerle de anılan, tek başına ana yemek gücünde olan nefis bir çorba, doğruya doğru. O zaman onu da en lezzetli şekilde yapmayı öğrenmeli. Bakınız şöyle...

1 porsiyonu 263/kcal: Yeşil mercimek çorbası tarifi

 • Kırmızı mercimek çorbası tarifi

Eğer çorba yapmak için kırmızı mercimek tercih edecekseniz bu tarifle hem nefis hem de şifa dolu bir kırmızı mercimek çorbasına imza atabilirsiniz. Üstelik kalorisi de az.

1 porsiyonu 93/kcal: Kırmızı mercimek çorbası tarifi

 • Beluga mercimek çorbası tarifi

Son zamanların en popüler mercimek türlerinden siyah mercimek, bir başka deyişle beluga mercimeği de çorba yapabileceğiniz mercimek türlerinden biri aslında. Eğer elinizde beluga mercimeği varsa ve onunla ne yapabileceğinize karar veremediyseniz buyursunlar hemen buraya!

1 porsiyonu 151/kcal: Beluga mercimek çorbası tarifi

 • Düdüklüde mercimek çorbası tarifi

Hazırlaması 10, pişirmesi de en fazla 20 dakikanızı alacak, düdüklü tencere sayesinde size mutfakta zaman kazandıracak nefis bir mercimek çorbası karşınızda! Dumanı üzerinde sıcak sıcak sofrada!

1 porsiyonu 196/kcal: Düdüklüde mercimek çorbası tarifi

 • Terbiyeli mercimek çorbası tarifi

Terbiyeli Mercimek Çorbası Tarifi

Terbiyeli Mercimek Çorbası Tarifi

Klasik mercimek çorbasının lezzetini ufak bir dokunuşla farklılaştırmak, sofradaki herkesi her kaşıkta şaşırtacak bir lezzete imza atmak isterseniz sizi de hemen bu tarifimize doğru alabiliriz.

1 porsiyonu 177/kcal: Terbiyeli mercimek çorbası tarifi

Önemli bir not: İçeriğimizde yer alan mercimek çorbası kalori ve besin değerleri, uygulanan tarife özel olarak uzman diyetisyenlerimiz tarafından hazırlanmıştır. Ancak kronik bir rahatsızlığı olanlar ve özel bir diyet/perhiz uygulayanlar başta olmak üzere yediklerinin kalorisine özen gösterenlerin kesin ve doğru bilgiyi edinmek için mutlaka doktorlarına ve diyetisyenlerine danışmaları ve onların önerileri doğrultusunda hareket etmeleri gerekmektedir. Yapacağınız ya da hazır olarak alacağınız mercimek çorbasının kalorisi ve besin değerleri kullandığınız malzeme listesine, malzeme miktarlarına ve porsiyonlamanıza göre farklılıklar gösterecektir. En doğru bilgi ve size uygun miktarları yine diyetisyenlerinize, beslenme uzmanlarınıza danışarak öğrenebilirsiniz.

Şu yazılarımıza da göz atmak isteyebilirsiniz:

Her Mevsim Sofralarınızın Demirbaşı Olacak 13 Farklı Mercimek Çorbası Tarifi

"Mercimek Çorbasının Yanına Ne Gider?" Diyenlere 16 Pratik ve Nefis Tarif

Mercimek Çorbası Sulu Olursa Ne Yapılır?

Neden Lokantalarda İçtiğimiz Mercimek Çorbası Evdekinden Hep Daha Lezzetli?

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bir beslenme uzmanı ve/veya diyetisyene danışmadan hiçbir beslenme programını ya da diyeti uygulamamalısınız. Ciddi, kronik bir rahatsızlığı olanların kendi doktorlarına da danışmaları gerektiğini hatırlatalım.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?