https://yemek.com/tarif/bulut-pancake/ | Bulut Pankek Tarifi

Pankek (Pancake) Kaç Kalori?

Favorilerime
Ekle

Tüm dünyada en çok tüketilen ve sevilen kahvaltılıkların başında gelen pancake artık bizden biri. Kahvaltı sofralarımızda krep ve pişiyle birlikte en çok tükettiğimiz tariflerden biri olan pancake yanında bal, kaymak, çikolata kremasıyla favori kahvaltılık tariflerimizden biri olmuş durumda.

Ancak hafif beslenmeye başladığımızda, diyette olduğumuzda bu pankek sevgimiz yerini "Pankek kaç kalori?", "Pancake kilo aldırır mı?" sorularına bırakıyor. Gelin bu sorulara birlikte cevap bulalım.

İçinde beyaz un bulunduran ve yağ ilavesiyle tavada pişirilen klasik pankekler çok masum olmasa da yazımızın sonunda diyet yapan pankek sevdalılarını da mutlu edecek tarifler vereceğiz.

Hazırsanız başlıyoruz.

Pankek (Pancake) kaç kalori?

karbonatli-pankek-yemekcom
Pankek kaç kalori sorusuna geçmeden önce şunu belirtelim: Pankekin kalorisi uygulanan tarifte yer alan malzemelere, özellikle un ve yağ miktarına ve boyutuna göre değişkenlik gösterecektir.

Biz pankekin kalori ve besin değerlerini bu pancake tarifimize göre uzman diyetisyenlerimizle hazırladık. Siz de bu tarifimizi uygulayarak aşağıdaki kalori ve besin değerlerine sahip pofuduk pankekler hazırlayabilirsiniz.

  • 1 adet pankek kaç kalori? 1 adet pankekin kalorisi: 260/kcal
  • 10 adet pankekin kalorisi: 2600/kcal

Pankek besin değerleri

pancake-yemekcom
1 adet pankekin besin değerleri:

  • Protein: 6 gram
  • Karbonhidrat: 45 gram
  • Yağ: 6 gram

Pankek (Pancake) kilo aldırır mı?

Pankek, temel malzemeleri un, şeker, süt olan ve yağda tavada pişirilen bir lezzet. İçinde beyaz un kullanılan o klasik pancake'ler bu açıdan kilo aldırma potansiyeline sahip. Hele yanında bal, kaymak, sürülebilir çikolata gibi kalorili yiyecekleri de tüketiyorsanız kilo alma riskini de artırıyorsunuz demektir.

Ama hiç üzülmeyin, diyetinizi bozmayacak fit pankekleri de mevcut. Beyaz un ve rafine şeker yerine kullanabileceğiniz alternatif malzemelerle daha sağlıklı ve hafif pankekler elde edebilirsiniz. Tariflerini de hemen bir sonraki başlık altında vereceğiz.

Eğer bir diyet programındaysanız ve pankek yemek istiyorsanız mutlaka diyetisyenize ve/veya beslenme uzmanınıza danışmanızı, pankeki kendi bünyenize ve beslenme programınıza göre ne zaman ve ne kadar yemenizin uygun olacağını öğrenmenizi tavsiye ederiz. Diyetisyeniniz pankek
yemek istediğiniz gün, kalan beslenme programını da ona göre dengeleyecektir.

Diyet Pankek Tarifleri ve Kalori Değerleri

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi o nefis pofuduk pankekleri daha sağlıklı ve daha masum hale getirmek de bizim elimizde. Aşağıdaki fit pankek tarifleri diyette olduğunuz zamanlar kurtarıcınız olacaklar.

  • Light pancake tarifi

light-pancake

Tam buğday unu ve keçiboynuzu unuyla hazırladığımız bu pancake klasik pankek tarifine göre çok daha masum. Taze meyvelerle kahvaltıda keyifle tüketebilirsiniz.

1 porsiyon light pancake'in kalorisi: 175/kcal

Detaylı tarifi için: Light pancake tarifi

Şekersiz muzlu pancake tarifi

muzlu-pancake-yemekcom

Şekerini muzdan alan bu masum pankeki daha da hafifletmek için yulaf unu kullanıyoruz. Kıvamı tam tutuyor, lezzetiyle ise şaşırtıyor. Hemen denenmesi gereken tariflerden biri karşınızda.

1 porsiyon şekersiz muzlu pancake'in kalorisi: 129/kcal

Detaylı tarifi için: Şekersiz muzlu pancake tarifi

Sağlıklı pankek tarifi

saglikli-pankek

Bu kez daha sağlıklı bir pankek için giriyoruz mutfağa. Tam buğday unuyla hazırladığımız pankeklere hiç şeker de ilave etmiyoruz. Dilerseniz sunum esnasında balla lezzetlendirebilirsiniz.

1 porsiyon sağlıklı pancake'in kalorisi: 90/kcal

Detaylı tarifi için: Sağlıklı pankek tarifi

Yeşil pancake tarifi

Yapabileceğiniz en farklı pankek tarifi karşınızda. İçinde kuru fasulye unu var ve nefis rengini içindeki ıspanaklardan alıyor. Lezzeti ise şaşırtan türden.

1 porsiyon yeşil pankekin kalorisi: 54/kcal

Detaylı tarifi için: Yeşil pancake tarifi

Hurmalı fit pankek tarifi

Hurmalı Fit Pankek Tarifi

Hurmalı Fit Pankek Tarifi

Rafine şekersiz, yağsız harika bir pankek yapalım hadi. Şekerini hurmadan alsın, tam buğday unuyla hazırlansın. Hem tok tutsun hem de diyet yapanları hiç üzmesin.

1 porsiyon hurmalı fit pankekin kalorisi: 42/kcal

Detaylı tarifi için: Hurmalı fit pankek tarifi

Önemli not: İçeriğimizde yer alan pankeklerin kalori ve besin değerleri, uygulanan tarife özel olarak uzman diyetisyenlerimiz tarafından hazırlanmıştır. Ancak özel bir diyet/perhiz uygulayanlar başta olmak üzere yediklerinin kalorisine özen gösterenlerin, sağlığına dikkat edenlerin kesin ve doğru bilgiyi edinmek için mutlaka doktorlarına, diyetisyenlerine ve/veya beslenme uzmanlarına danışmaları ve onların önerileri doğrultusunda hareket etmeleri gerekmektedir. Yapacağınız pankekin kalorisi ve besin değerleri kullandığınız malzeme listesine, malzeme miktarlarına göre farklılık gösterecektir. En doğru bilgi ve size uygun miktarları yine diyetisyenlerinize, beslenme uzmanlarınıza danışarak öğrenebilirsiniz.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?