3 Günde 4 Kilo Verdirdiği İddia Edilen Renkli Bir Yaz Diyeti O: Kiraz Diyeti

Favorilerime
Ekle

Çoğunlukla mevsimin sebze ya da meyveleriyle yapılan, kısa sürede kilo verdirdiği söylenen şok diyetlerden kiraz diyetini tanıyoruz bugün. Kiraz diyeti nasıl yapılır, örnek kiraz diyeti listesinde neler bulunur merak ediyorsanız sizi hemen aşağı alalım ve bu diyeti tüm yönleriyle öğrenelim. Bakalım kısa sürede çokça kilo verdirdiği iddia edilen bu kiraz diyetini yakından tanıyınca siz ne düşüneceksiniz...

Yalnız dikkat, unutmayın ki diyet listeleri kişiye özel olarak alanında uzman diyetisyenler ve/veya beslenme uzmanları tarafından hazırlanmalı ve gerek görülmesi durumunda doktor kontrolünde ya da bilgisi dahilinde uygulanmalı. Zayıflamak isterken sağlığınıza farkına bile varmadan zarar vermiş olmayın, bizden uyarması diyor ve sizi daha fazla meraklandırmadan kiraz diyetiyle baş başa bırakıyoruz.

Kiraz diyeti nedir?

kiraz-diyeti-nasil-yapilir-1

Kiraz diyeti, bolca kirazdan destek alınarak yapılan, sınırlı bir beslenme programı sunduğu için kısa süreli olarak uygulanması gereken şok diyetlerden biri. Taze kirazlarla yapıldığı için tam da şu aralar gündem olan bu diyet, iddialara göre 3 günde 4 kiloya dek kilo verdiriyor. Ancak her şok diyet gibi bu diyet de birçok uzmana göre sağlıklı bir kilo verme yöntemi değil, sadece vücutta biriken ödemin hızlıca atılmasını sağlayabilir.

Buna ek olarak olgun kirazların şeker oranı da yüksek olduğundan gün içinde bolca kiraz tüketmek başta şeker hastaları olmak üzere birçok bünyede çeşitli sorunlar da oluşturabiliyor, aman dikkat. Peki kısa sürede kilo vermeyi vadeden kiraz diyetinde neler var? Gelin birlikte inceleyelim.

Kiraz diyeti nasıl yapılır: Örnek kiraz diyeti listesi

kiraz-diyeti-nasil-yapilir-2

Hemen aşağıda 3 günlük örnek bir kiraz diyeti listesi var. Bu listeye geçmeden önce yeniden uyarımızı yapmış olalım: Bu liste sadece fikir vermesi adına paylaşılan örnek bir liste. Kiraz diyeti de dahil olmak üzere herhangi bir diyet uygulamaya karar verdiğinizde önce doktorunuza danışmalı, sonra da bir beslenme uzmanı ve/veya diyetisyenden yardım alarak kendi bünyenize ve yaşam tarzınıza uygun size özel bir diyet programı oluşturulmasını sağlamalısınız. Diyabet gibi ciddi/kronik bir rahatsızlığınız varsa, kiraz ya da benzeri meyvelere karşı bir alerjiniz ya da intoleransınız söz konusuysa bu diyeti uygulamamalısınız.

1. gün

Uyandıktan sonra: 2 su bardağı su (oda sıcaklığında ya da ılık)

Kahvaltı: 200 gram kiraz, 100 gram kadar az yağlı ya da yağsız peynir, 1 dilim ekmek (tam tahıllı)

Öğle yemeği: 150-200 gram haşlanmış tavuk (derisiz), taze meyvelerle hazırlanmış şekersiz ya da az şekerli komposto (çilek, kiraz, vişne gibi)

Ara öğün: 200 gram kiraz, bolca su (en az yarım litre)

Akşam yemeği: Bir porsiyon zeytinyağlı sebze yemeği, 1 kase yoğurt, bol yeşillikli salata

Ara öğün: 200 gram kiraz, bolca su (en az yarım litre)

2. gün

Uyandıktan sonra: 2 su bardağı su (oda sıcaklığında ya da ılık)

Kahvaltı: 200 gram kiraz, 1 salatalık, 1 dilim az yağlı ya da yağsız peynir ve bolca yeşillik

Öğle yemeği: 150-200 gram ızgara balık, bol yeşillikli salata

Ara öğün: 200 gram kiraz, bolca su (en az yarım litre)

Akşam yemeği: 200 gram haşlanmış kırmızı et (dana ya da kuzu eti), bir kase ev yapımı yoğurt

Ara öğün: 200 gram kiraz, bolca su (en az yarım litre)

3. gün

Uyandıktan sonra: 2 su bardağı su (oda sıcaklığında ya da ılık)

Kahvaltı: 200 gram kiraz, 2 adet haşlanmış yumurta

Öğle yemeği: 1 porsiyon sebze yemeği (zeytinyağlı), taze meyvelerle hazırlanmış şekersiz ya da az şekerli komposto (çilek, kiraz, vişne gibi)

Ara öğün: 200 gram kiraz, bolca su (en az yarım litre)

Akşam yemeği: 200 gram ızgara ya da haşlanmış tavuk, haşlanmış mevsim sebzeleri, bol yeşillikli salata

Ara öğün: 200 gram kiraz, bolca su (en az yarım litre)

Minik bir not: Bu diyeti uygularken gün içinde bolca su içmeniz gerektiğini unutmamalı, dilerseniz günde 1-2 fincana kadar yeşil çay içerek ve en az yarım saat hafif tempoda egzersiz ve/veya yürüyüş yaparak diyetinizi destekleyebileceğinizi unutmamalısınız. Bu diyet de dahil herhangi bir diyeti uygularken göz kararması, baş dönmesi gibi sağlık sorunları yaşarsanız hemen diyeti sonlandırmalı, şikayetlerinizin devam etmesi durumunda hemen doktorunuza danışmalısınız. Başında da söylediğimiz gibi kiraz diyeti de dahil olmak üzere kısa sürede kilo verdirmeyi vadeden hiçbir şok diyeti bilinçsiz bir şekilde uygulamamalı, mutlaka doktorunzua ve bir diyetisyene danışarak hareket etmelisiniz, bizden uyarması.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Sumeyra_0727 Eylül 2021 12:18
deniyyenler varmi denemekden bi yarar gelermi acaba
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?