Hangi Tarifler Yapılır, Ne İşe Yarar Merak Edenlere: Airfryer Nedir, Nasıl Kullanılır?

Favorilerime
Ekle

Son zamanların en çok konuşulan mutfak aletlerinden biri olan airfryer'ı, namıdiğer hava fritözünü yakından tanımak, airfryer nedir, ne işe yarar, hava fritözü ile hangi yemekler pişirilir öğrenmek isteyenler buraya.

Hemen her mutfak tezgahının üzerinde yerini almaya başlayan, sağlıklı ve kısa sürede yemek yapmaya yardımcı olduğu söylenen airfryer ne işe yarıyor öğrenince, daha da önemlisi onunla yapabileceğiniz tarif çeşitlerini görünce siz de ilk fırsatta bir airfryer edinmek isteyebilir, tarif defterlerinize çok farklı ve lezzetli yemekler ekleme fırsatı bulabilirsiniz.

Hadi gelin, son yılların en popüler mutfak ürünü olmayı başaran airfryer'ı tüm yönleriyle anlatmaya başlayalım!

İçindekiler

 • Airfryer nedir?

airfryer-nedir-shutter-1

Airfryer, yiyecekleri yağsız ya da çok az yağ kullanarak pişirmenizi sağlayan, sıcak hava fritözü olarak da anılan özel bir mutfak aleti diyebiliriz. Tezgah üzerinde rahatlıkla kullanılabilmesi için tasarımı da özel olarak hazırlanan hava fritözleri, hiçbir kuruluma ya da tesisata ihtiyaç duyulmadan, doğrudan kullanılabiliyor olmasıyla da puanları topluyor.

Üstelik airfryler'da sadece kızartma yapılmıyor, böreklerden keklere, balıklardan etlere, sebzelerden tavuklara, birçok farklı tarif hazırlanabiliyor. Doğru şekilde ayarlandığında cheesecake, meyve kurusu gibi özel lezzetlere dahi imza atmanız mümkün oluyor.

Airfryer ile fırın ya da fritöz arasındaki farklar nelerdir?

Airfryer'da (hava fritözünde) sıcak hava eşit şekilde dağıtılarak pişirme işlemi sağlanıyor, bu işlem için içerisinde hava üfleyen ya da dönebilen sepet gibi özel sistemler bulunuyor. Klasik fritözlerde ise doğrudan bol yağda pişirme işlemi uygulanıyor.

Fırın ile airfryer arasındaki farklara gelince, airfryer'da ürünler eşit şekilde dağıtılmış sıcak hava ile pişirilirken fırında sıcaklığın eşit olarak dağılmasını sağlamanın çok daha zor olduğu söyleniyor. Airfryer'da az porsiyonlu yemekler hazırlamak çok daha ekonomik bir seçenek oluyor. Airfryer fırın gibi ön ısıtma gerektirmediğinden önceden ısıtmak için fırını boşa çalıştırmak gibi sorunlar yaşanmıyor. Bunların yanı sıra airfryer fırın kadar çok yer kaplamıyor, çok daha az yer kapladığından küçük mutfağı olanlar için oldukça ideal bir seçeneğe dönüşüyor.

 • Airfryer sağlıklı mı?

airfryer-nedir-shutter-2

Airfryer'ın bu denli popüler olmasına sebep olan en önemli özelliklerinden biri sağlıklı yemekler yapılabiliyor olması aslında. Zira hava fritözü sayesinde hiç yağ kullanmadan ya da çok az yağ ilave ederek ana yemeğinden tatlısına, birçok tarif yapabilir, normalde derin yağda pişirdiğiniz birçok kızartma yemeğini yine airfryer sayesinde yağ kullanmadan ya da çok az yağ kullanarak çıtır çıtır bir hale getirebilirsiniz. Yüksek sıcaklık ya da aşırı yağa maruz kalmadan pişireceğiniz yemekleriniz, klasik kızartmalara göre çok daha sağlıklı ve düşük kalorili olacaktır, aklınızda bulunsun.

 • Airfryer nasıl kullanılır?

airfryer-nedir-shutter-3

İçindeki özel sistem sayesinde sıcak havayı yiyeceklerin bulunduğu kısma hızlıca ulaştıran airfryer'ın kullanımı aldığınız marka ve modele göre ufak farklılıklar gösterse de temelde oldukça kolaydır. Tezgahınızın üzerinde düz bir zemine yerleştireceğiniz hava fritözünü üzerindeki ısı ve süre gibi temel kontrol tuşlarından kolaylıkla ayarlayabilir, pişireceğiniz yemeğe uygun ayarı seçip kısa sürede pişmesini bekleyebilirsiniz. Beyaz ya da kırmızı et gibi görece uzun pişecek yemekleri pişirirken yine kullanım kılavuzuna göz atarak gerekli ön ayarları seçmeniz gerektiğini de hatırlatalım.

 • Airfryer ile hangi yemekler pişirilir?

Airfryer'da Sufle Tarifi

Airfryer'da Sufle Tarifi

Airfryer az yağlı ya da yağsız yemek pişirmeyi vadeden bir ürün olarak görüldüğünden kendisinin sadece kızartma yaptığını düşünenler bir hayli fazla. Oysa airfryer, yine marka ve modeline göre değişiklik gösterse de doğru ayarları seçtiğiniz sürece etlerden hamur işlerine, birçok farklı tarifi rahatlıkla pişirebileceğiniz bir mutfak aleti. "Airfryer ile hangi yemekler pişirilir?" diyenler için size nefis önerilerimizi bir bir sıralamaya başlayalım şimdi:

 • Airfryer'da çıtır çıtır patates kızartmaları yapabilirsiniz. Tarif için: Airfryer'da Patates Kızartması Tarifi
 • Kabak, patlıcan, karnabahar, havuç gibi daha birçok sebzeyi tıpkı patates kızartması gibi nefis ve sağlıklı atıştırmalıklara dönüştürebilirsiniz. Tarif için: Airfryer'da Acılı Çıtır Karnabahar Tarifi
 • Çıtır çıtır börekler hazırlayabilirsiniz. Tarif için: Airfryer'da Patatesli Kaşarlı Kalem Börek Tarifi
 • Airfryer'da puf puf kabaracak poğaçalar, hamur işleri de hazırlayabilirsiniz. Tarif için: Airfryer'da Peynirli Mayasız Poğaça Tarifi
 • Yumurta haşlama özelliği bulunan bir hava fritözünüz varsa kahvaltılarınızda da ondan destek alabilirsiniz.
 • Nefis tavuk yemekleri hazırlayabilirsiniz: Tarif için: Airfryer'da Soslu Tavuk Kanadı Tarifi
 • Dışarıdan hazır olarak aldıklarınız kadar çıtır çıtır soğan halkaları hazırlayabilirsiniz. Tarif için: Airfryer'da Soğan Halkası Tarifi
 • Farklı et yemeklerini de airfryer sayesinde kolayca yapabilirsiniz. Tarif için: Airfryer'da Fajita Tarifi
 • Kestaneleri kolayca pişirebilirsiniz. Tarif için: Airfryer'da Kestane Kebap Tarifi
 • Yoğurma uğraşı olmayan ekmekler pişirebilirsiniz. Tarif için: Airfryer’da Tam Buğday Unlu Ekmek Tarifi
 • Farklı ve nefis kekler yapabilirsiniz. Tarif için: Airfryer'da Elmalı Havuçlu Kek Tarifi
 • Puf puf kabaracak muffin'ler hazırlayabilirsiniz. Tarif için: Airfryer'da Muzlu Çikolatalı Muffin Tarifi
 • Tam kıvamında pişecek köfteler yapabilirsiniz. Tarif için: Airfryer'da Akçaabat Köfte Tarifi
 • Büyük ya da küçük birçok balık yemeğini de airfryer'da pişirebilirsiniz. Tarif için: Airfryer'da Çıtır Hamsi Tarifi
 • Airfryer'da burger dahi hazırlayabilirsiniz. Tarif için: Airfryer'da Hamburger Tarifi
 • Deneyenlerin favorisi olan şöyle muazzam bir cheesecake bile hazırlayabilirsiniz. Tarif için: Hava Fritözünde Bask Cheesecake Tarifi
 • Meyve-sebze kurutma ayarı olan bir airfryer'ınız varsa sevdiğiniz meyve ve sebzeleri kurutarak kendinize nefis atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz.
 • Daha fazlası için şu yazımızdaki tariflere mutlaka göz atın: Airfryer'da Kısa Sürede Yapabileceğiniz Sağlık Dolu 25 Nefis ve Pratik Tarif


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?