Glutenden Uzak Duranların Yeni Favorisi Olacak 10 Glutensiz Tatlı Tarifi

Favorilerime
Ekle

Glutensiz beslenenler, beslenmek zorunda olanlar ya da bu şekilde beslenmeyi alışkanlık haline getirmeye çalışanlar bilir, insanın canı bir şey yemek istediğinde onun glutensizini bulmak zaman zaman çok zor bir deneyime dönüşebilir.

O yüzden istedik ki gluten intoleransı olanların, çölyak rahatsızlığı bulunanların ya da glutensiz beslenmeyi tercih edenlerin de gönül rahatlığıyla yiyebileceği tatlılar hazırlayalım, bir anda gelen o tatlı krizine en glutensizinden ama en lezzetlisinden çözümler sunalım.

Yalnız baştan uyaralım, tariflerimiz glutensiz beslenenler için uygun olsa da bu tarifleri yaparken kullanacağınız malzemeleri seçerken dikkatli olmayı elden bırakmayın. Zira gluten, ne yazık ki aslında glutensiz olarak bildiğimiz pirinç unu, kakao gibi bazı malzemelerin içinde eser miktarda da olsa bulunabiliyor. Bu nedenle aldığınız malzemelerin üzerindeki bilgileri dikkatle kontrol etmeniz büyük önem taşıyor.

Minik bir not: Glutensiz beslenmekle ilgili daha detaylı bilgiler edinmek isteyenleri Gluten Nedir, Glutensiz Hayat Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir? başlıklı yazımıza doğru da alabiliriz.

Çay saatleri lezzetlensin: Glutensiz kek

Buğday unuyla yapılan keklerden, kurabiyelerden uzak duracaksak ne olmuş, biz de pirinç unundan destek alırız, ortaya şöyle enfes bir kek çıkarırız.

Kek yemeye doyalım: Glutensiz kek tarifi

Farklı bir alternatif isterseniz: Muzlu glutensiz kek

Bu kez sözü pirinç unundan alıp kinoa ununa bırakıyoruz. Hindistan cevizi yağı ve muzla da lezzetine lezzet katıyoruz.

Şimdi diğer kekler düşünsün: Muzlu glutensiz kek tarifi

25 dakikanızı ayırmaz mıydınız: Bademli lokmalık kurabiye

Az malzemeyle ortaya mini mini kurabiyeler çıkarıyor, yetmiyormuş gibi bunu glutenden uzak bir şekilde ve sadece 25 dakikada yapıyoruz.

Bu tarif favorileriniz arasına girecek: Bademli lokmalık kurabiye tarifi

Son yılların yükselen yıldızı: Kinoalı çikolatalı kurabiye

Bundan birkaç yıl önce büyük bir hızla hayatımıza girdi kinoa. O zamanlar her yerde bulunamıyordu belki ama şimdi her türüyle, hemen her yerde bulunabilir hale de geldi. O zaman ne duruyoruz?

Şöyle en glutensizinden bir kurabiye yapsak ya: Kinoalı çikolatalı kurabiye tarifi

Meyvelerin gücü adına: Muzlu incirli kurabiye

Şimdi elimizdeki çikolatayı sakince bir kenara bırakıyor, onun yerini meyvelerle dolduruyoruz. Her mevsim bulabilir hale geldiğimiz muz ve kuru incir ve kuru üzümlerle bol meyveli, pek tatlı bir lezzete imza atıyoruz.

Malzemeleri hazırlayın, gerisi çok kolay olacak: Muzlu incirli kurabiye tarifi

Az malzemeyle dev lezzetler yaratmak isteyenlere: Üç malzemeli şekersiz kurabiye

Üç malzeme, 23 dakika ve biraz da ılımasını bekleme. İşte bu kadar basit bir tariften söz ediyoruz. Fazla söze gerek var mı?

Haydi, doğru mutfağa: Üç malzemeli şekersiz kurabiye tarifi

Beş malzemeli enerji deposu: Cevizli glutensiz brownie

Glutenden uzak bir şekilde kekler, kurabiyeler yaparız da brownie yapamaz mıyız? Elbette yaparız! Üstelik sadece beş malzemeyle ve enerjimizi göklere çıkaracak türden bir brownie yaparız.

Siz yeter ki isteyin: Cevizli glutensiz brownie tarifi

Biraz da kaşıklayalım: Pirinç unlu muhallebi

Glutensiz kek ve kurabiye tariflerimizi bir köşeye not ettiyseniz şimdi sıra geldi biraz da kaşıklamaya. Sindirim sisteminizi yormayacak, bir oturuşta kaşıklarca yenecek bir tatlı o.

Sütlü tatlı sevenleri böyle alalım: Pirinç unlu muhallebi tarifi

Mideden gurultular yükselmeye başladığında: Glutensiz yaban mersinli muffin

glutensiz-yaban-mersinli-muffin-yeni

Minik ekmekçikler olarak tanımlayabileceğimiz muffin'leri yaban mersinleriyle tatlandırdık. Mideden yükselen gurultulara çare, çay saatlerine lezzet, tatlı yeme isteğine nefis bir cevap oldu.

Her gün olsa da her gün yesek: Glutensiz yaban mersinli muffin tarifi

Bu nasıl bir güzellik böyle: Ballı böğürtlenli cheesecake

Ballı Böğürtlenli Cheesecake Tarifi

Ballı Böğürtlenli Cheesecake Tarifi

Tatlı krizlerine glutensiz çözümler sunalım diyerek çıktığımız bu yolda ortaya çıkan bu güzeller güzeli cheesecake, canınız her tatlı yemek istediğinde aklınıza düşecek. 20 dakikada hazırlansa da dondurucuda beklemesi gereken süre size bir türlü geçmiyor gibi gelecek.

Sonrasıysa çatallar dolusu mutluluk olacak: Ballı böğürtlenli cheesecake tarifiDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Glutensiz Ürünler12 Ocak 2021 2:43
Öyle lezzetli gözüküyorlar ki, hepsini denemek lazım.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?