https://www.glutenfreeclub.com/brown-butter/ |glutenfreeclub.com

Onu Bir Kere Denediğinizde Diğer Yağları Unutacaksınız: Kahverengi Tereyağı

Favorilerime
Ekle

İskenderin üzerine hafif hafif gezdirilen, kurabiyelerin o kıyır kıyır kıvamını borçlu olduğu, böreğin lezzetini ikiye katlayan, ekmekle aşk yaşamamıza sebep tereyağları... Hikayesinden, yapılışına tereyağının yapılışını ele almıştık, ''Nasıl saklanmalı?'' sorusuna yanıt vermiştik. Yetmedi bir tereyağı mucizesi olan sade yağdan bahsetmiş, tarifini de buluşturmuştuk sizlerle.

Şimdi sıra geldi bir başka tereyağı mucizesiyle daha tanışmaya. Belki birçoğunuz ismini ilk defa duyuyordur, belki de aranıza yapan ama püf noktalarını bilmeyenleriniz vardır. Tüm yönleriyle onunla tanışma zamanı. Karşınızda: Kahverengi tereyağı!

Kahverengi tereyağı nedir? Nasıl yapılır?

Şimdi gelin, bu tadına doyum olmayacak güzelliğin tüm detaylarını hep birlikte öğrenelim. Mutfağımızda her ne kadar az kullanılsa da dünya mutfaklarında birçok tarifin temelinde kahverengi tereyeyağı (brown butter) yakıyor. Ustalık ve dikkat isteyen bu yağ, lezzet sırrı olarak birçok tarifte kullanılıyor.

Peki nedir bu kahverengi tereyağı? Kahverengi tereyağı aslında tereyağının yakılmadan, belli bir ısıda eritilip, içindeki süt maddelerinin ortaya çıkarıldığı, daha karamelize bir tadı ve kokusu olan yağ çeşidine deniliyor. Bildiğimiz tereyağından elde ediliyor. Et yemeklerinden kurabiyelere, keklerden fırın sebzelerinin üzerine hemen hemen tüm tariflerde kullanabiliyor ve içine girdiğin her şeyin lezzetini ikiye katlıyor.

Tüm bunların yanında yapımı da oldukça pratik. Nasıl yapıldığını hemen anlatalım.

Adım 1: İşe kaliteli bir tereyağı seçerek başlayın. Seçeceğiniz tereyağı klasik bir tereyağı olabileceği gibi manda tereyağı gibi daha yoğun kıvamlı ve lezzetli bir ürün de olabilir. Bu şekildeki tereyağını soğuk bir haldeyken yanmaz yapışmaz kalın tabanlı bir tencerenin ya da sos tenceresinin içerisine alın. Kısık ateşte ısıtmaya başlayın.

Adım 2: Isınma aşamasında ateşi sürekli kısık ateşte tutun ve spatula ya da tahta kaşık yardımıyla sürekli karıştırarak tüm tereyağının aynı miktarda eridiğinden emin olun. Tekrar altını çizelim, ocağın altı hep kısıkta, tereyağı da sürekli karıştırılma modundan olmalı. Hatta mümkünse çırpıyormuş kadar hızlı karıştırmakta daha büyük fayda var. Bu aşamada üzerinde hafif hafif tortuların oluşmaya başladığını gözlemleyeceksiniz.

Adım 3: Üzerinde iyice tortuların birikmeye başlamasıyla süreç hızlanıyor. Bu aşamada da dikkat etmeniz gereken şey ısısının her yere eşit miktarda dağılıyor olması. Asla dibinin yanmamasına dikkat edin, bu yüzden sürekli karıştırın.

Adım 4: Kenarlardan hafif hafif fokurdamaların oluştuğunu görmeye başlayacaksınız. Tam bu aşamada amber rengi alana kadar ve kokusu çıkana kadar güzelce karıştırmaya devam edin. Çırpmaya yakın hızda ve haraketlerle, kısık ateşte tereyağını hafif hafif kaynatın.

Son adım: Tereyağının kokusu tam olarak çıktığında ve rengi iyiden iyiye koyulaşıp amber rengine dönüştüğünde ocaktan alın. Hemen kullanmayacaksanız bir cam kavanoza boşaltın ve soğumaya bırakın. Hemen kullanacaksanız da oda sıcaklığında bir süre dinlendirdikten sonra kullanabilirsiniz. Kahverengi tereyağınız hazır!

İpuçları: Kahverengi tereyağını çok yüksek ateşte yapmaya çalışırsanız yağ yanar ve süt maddeleri açığa çıkmayarak yanık bir tat elde etmiş olursunuz. Bu nedenle kısık ateşte dibinin yanmaması için sürekli karıştırarak ve belli aralıklarla çırparak hazırlamaya özen gösterin. Tereyağınızın olduğunun en önemli kanıtları tereyağı kokusunun iyice çıkmış olması, karamelize bir kıvam alması ve renginin amber rengi olması.

Kahverengi tereyağı nasıl kullanılır? Nasıl bir kıvam verir?

modernhoney.com

modernhoney.com

Onu dilerseniz yemeklerinizin üzerine gezdirebilir, yemeklerinizi onun içinde pişirebilir ya da kek, kurabiye gibi tatlılarınızın harcında kullanabilirsiniz. Kurabiye harçlarında kullandığınızda daha yoğun kıvamlı, daha karamelize olmuş, içi hafif ıslak kurabiyeler elde ederseniz. Keklerinizin içerisinde kullandığınızda daha tok kıvamlı ve yoğun lezzetli bir kek elde ederseniz. Hamur işlerinin üzerinde hafif isli bir tat ve koku bırakır.

Et yemeklerinin özellikle üzerine gezdirildiği durumlarda etin içine işleyerek nefis bir tat ve kokuya sahip olmasını sağlar. Kahverengi tereyağını kullanırken yapmanız gereken en önemli şey onu uzun sürede pişen yemeklere koymamak. Aksi takdirde tekrar pişirilirken yanmalar söz konusu olabilir. Önerimiz hızlı pişen yemeklerin içinde kullanmanız.

Kahverengi tereyağınızı cam bir kavanozun içerisinde saklayabilir, dilediğiniz zaman çıkarıp keyifle ve afiyetle tüketebilirsiniz.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?