bursa-yemekleri

Bursalıların Dünyanın En Ağzının Tadını Bilen İnsanlar Olduğuna Dair 14 Kanıt

Favorilerime
Ekle

Eğer Bursa'yı yüzölçümüne, nüfus sayısına göre değerlendiriyorsanız ayıp ediyorsunuz demektir arkadaşlar. Bursa'ya bir kez dahi olsa gidenler bilir, her yerinde ayrı lezzet vardır Bursa'nın. Bahçelerindeki şeftaliden tutun da etin en güzel yeriyle hazırlanan İskender'ine kadar. Kendine hastır, candır Bursa yemekleri.

Bursa'da yaşayan insanların en büyük şansı orada yaşamaları diyorum ve çok da uzatmadan sizi enfes 14 lezzet ile baş başa bırakıyorum.

Akla ilk gelen lezzet: İskender kebabı

Satır satır yazılar yazabiliriz İskender kebabı hakkında. Lezzeti, görüntüsü, nokta atışı tereyağ servisi başlı başına bir şölen. Bursa deyince ilk akla gelen bu lezzetten kendinizi mahrum ettiğinizi düşünmüyoruz.

Kuşbaşı ve peynirlisi de var: Kıymalı cantık

Bursa'ya has yiyeceklerden biri olan bu lezzetli pide, fındık lahmacunu andırabilir size. Ancak kesinlikle değil.

Lokum kıvamında yumuşacık: Pideli köfte

İskender'den sonra akla gelen ikinci lezzet olan bu yemeğin ana maddesi adından anlaşılacağı gibi köftesi. Ancak bildiğimiz köfte değil. Izgara ya da mangalda pişen köfteler gibi kuru ya da İskender kadar da soslu değil. Yedikten sonra hak vereceksiniz.

Asırlık bir lezzet: İnegöl köfte

Şekil ve lezzetinden ödün vermeyen İnegöl köfte 100 küsur senedir bizimle. Özelliği ise kuzu ve dana etinin baharatsız bir şekilde aynı anda kullanılmasıdır. Kesinlikle Bursa deyince akla gelen lezzetlerdendir kendisi.

Peynir tatlısı diyen de var: Kemalpaşa tatlısı

Şerbetli olduğu halde hafif ve boğaz yakmayan bir tatlı. Kullanılan peynir ise sadece bu tatlıda kullanılmak için üretiliyor. Kemalpaşa tatlısını muhakkak yerinde yemek gerekiyor çünkü Bursa dışına gönderilen paketlerdeki peynir oranı çok düşük hatta bazılarında hiç yok! Bu da yediğiniz tatlının tadında büyük farklılığa neden oluyor.

Yanında pekmez de istemez: Tahinli pide

Bursa’da herkesin tanıdığı ama il dışında bilinmiyor oluşu Bursalıları şaşırtan halis muhlis Bursa lezzeti. Eskiden sabah saatlerinde fırınları tahinlinin kokusunu takip ederek de bulabilirmişsiniz, öyle diyorlar. Kahvaltılarda sadece tahinli pide yiyip masadan kalkanlar var, o kadar doyurucu.

Çayla iyi gider: Cevizli lokum

Halk arasında kına lokumu olarak da bilinen bu lezzetli ekmeği Bursa'nın hemen hemen her köşesinde bulmanız mümkün. Yanında domates, peynir, zeytin de istemiyor. Sıcak bir çay varsa değmeyin keyfinize.

En eski Bursa tatlısı: Cendere baklavası

Bilinen en eski Bursa tatlılarından birisidir. Cennet Künkü diyen de var. Özellikle bayramların vazgeçilmez tatlısıdır. Yapımının zor ve zahmetli olmasından mıdır bilinmez ama günümüzde pek göremediğimiz ama görmek için can attığımız tatlılardan biridir.

Mutlu günlerin tatlısı: Düğün helvası

Süt Helvası ve Bursa Helvası olarak da bilinen Düğün Helvası, diğer helva türlerinden daha farklı hazırlanıyor. Adına uygun olarak genelde düğünlerde ikram edilse de, özellikle iftar sofralarının vazgeçilmez tatlıları arasında.

Kokusunu metrelerce öteden alırsınız: Bursa şeftalisi

Namı Bursa’yı değil Türkiye’yi aşmış, Bursa’nın gururu. Şimdilerde çeşitleri azalmış, Bursa’da eskiden şeftalinin yirmiye yakın çeşidi bulunuyormuş. Bizim de en büyük şanssızlığımız azaldığı dönemde dünyaya gelmemizmiş demek ki.

Uludağ'ın zirvesinden gelen lezzet: Kestane şekeri

Bursa’nın olmazsa olmazlarından biri Kestane Şekeri… Başka şehirdeki bir dostuna, akrabasına gidecek olan Bursalı yanında mutlaka kestane şekeri götürür. Bursa dışından gelen yerli, yabancı misafirler bu şekerin tadına bakmadan, yanına birkaç kutu almadan geri dönmez.

Keles bölgesinin göz bebeği: Dağ çileği

Bursa’ya has meyvelerden biri de Bursa’nın meşhur dağ çileğidir. Özellikle Keles bölgesinin geçim kaynağı olan dağ çileğinin hem içerdiği vitaminlerle sağlığımız üzerindeki etkisi hem de mutfaktaki yeri son derece özeldir. Reçelini yapabilir, pasta ve tatlılarda kullanabilir, kendi yarattığınız lezzetlere lezzet katabilirsiniz. Kendine has kokusu ve tadı ile Bursa’ya özgü dağ çileği, sadece ülkemizde değil tüm dünyada adı Bursa ile anılan Bursa simgeleri arasında.

Kızarmış ekmekle iyi gider: Anjelik reçeli

Anjelik (melekotu), Uludağ’ın eşsiz bitki örtüsünde nadir bulunan bir bitkidir. Anjelik reçeli günümüzde pek bulunmasa da eskiler bilir. Hala yemek isteyenler Bursa Ulus Pastanesi'ne bir uğrayabilir. Orada ev yapımı olarak yapılıyor.

Hellim de neymiş dedirten: Mihaliç peyniri

atiksut

atiksut

Adı Karacabey’in eski adı olan Mihalıç’tan gelen bu lezzetli peynirin diğer adı da kelle peyniri. Ama halk arasında 'mağlıç' olarak telaffuz ediliyor. Sert, bol tuzlu ve bol gözenekli olan bu peyniri, kahvaltılarda çiğ ya da pişirerek tüketebilir, salatalara, makarnalara hatta rendeleyerek çorbanıza da katabilirsiniz. Ancak bol tuzlu olması nedeniyle, biraz suda bekletip tuzundan arındırmayı unutmayın. Bu yöntemle biraz yumuşamasını da sağlayabilirsiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

3

gezgingenetikci18 Mayıs 2016 16:29
Bursa nefis lezzetler diyarı aynı zamanda yemyeşil doğasıyla gezilecek muhteşem yerleri ile iyi ki var dedirtiyor. Mutlaka gidip görün tadın... gezmek isteyenler için önerim https://gezimanya.com/turkiye/bursa-gezilecek-yerler
Yanıtla
Anıl Candar27 Ocak 2016 16:04
köpük helva diye birşey var ister tahinli ister tahinsiz
Yanıtla
İsimsiz20 Ağustos 2015 20:56
Sakarya'yı da yapabilir misiniz.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?