bulimia-nervosa-nedir

Böyle Diyet Olmaz: Bulimia Nervosa Nedir?

Favorilerime
Ekle

Bulimia Nervosa, belirli sebeplerle kişinin yediklerini kusarak zayıf kalması ve rahatlaması anlamına gelen bir hastalıktır. Küçük kardeşi anoreksiya nervoza ile karıştırılsa da huyu suyu anoreksiyadan biraz farklıdır. Anoreksikler neredeyse hiçbir şey yemeden yaşamlarına devam etmelerine rağmen bulimikler iştah patlaması yaşarlar ve yediklerini kusarak zayıf kalma yolunu seçerler.

Bulimiya nervoza çoğunlukla hayatının her alanında başarılı olmuş kadınlarda görülür. Gün içinde ortalama bir diyet ya da sağlıklı yaşam şartları içinde yiyen bulimia hastası akşam olduğunda zincirlerinden kurtulup kontrolsüz yer. Bir oturuşta yedikleri 10.000 kaloriyi bulur. Sonra bütün yediklerini çıkarır. Hastanın zihninde, yediklerini sindirime girmeden çıkardığında kesinlikle kilo almayacağı fikri vardır ve bu haliyle yanlıştır.

Ablası ortoreksiya nervoza'ya nazaran başlangıcı da sağlıksız olan bulimia nervosa'nın akşamları sahne aldığı süreç ise aslında hastalığın başlangıç safhasıdır. Hasta ilerleyen dönemlerde verdiği kilodan memnun olmayıp gündüzleri de kusmaya başlar. Devamında aklına "Madem çıkartıyorum istediğim kadar yiyebilirim" şeklinde bir fikir gelir ki bu da hastalığın ilerlediğinin göstergesidir.

Anoreksiya nervosa hastaları bir deri bir kemik dolaşmalarına rağmen yaptıklarından gurur duyarken, bulimiklerde durum böyle değildir. Yoğun bir utanç hissiyle yaşarlar. Bu nedenle yeme atakları ve bunun ardından kusma hali geldiğinde mümkün olduğu kadar bunu yalnız başlarına yaparlar. Hastalığın ilerleyen zamanlarda gün içinde de kusma halinde oldukları için sosyal yaşamdan koparlar. Sosyal yaşamdan kopmalarının ardından çok yiyip, kusma döngüsü sıklaşır. Mide artık yediği her şeyi istemsiz bir şekilde dışarı atar. Hasta inmek istediği kiloya çoktan ulaşmış ve geçmiştir. Bu aşamadan sonra aneroksiklerin yaşadıkları problemleri yaşar. Maalesef ucu ölüme çıkan bir hal alabilir.

Bulimia nervosa hastalarının utanç duygusu nedeniyle hastalıklarını olabildiğine yalnız yaşamaları tanının geç koyulmasına neden olabilir. Bir bulimia hastasını en acı anlama yolu da dişlerindeki azalmadır. Çünkü sürekli kusma hali çene yapısına zarar verir ve diş dökülmesine neden olur.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?