yesil-cay-fincan

Şifa Depoları: Alerjiyi Önleyen 14 Yiyecek ve Besin Maddesi

Favorilerime
Ekle

Beslenme alışkanlıklarımız ve tükettiğimiz gıdalar vücut direncimizi doğrudan etkilediğinden dolayı, sağlıklı ve dengeli beslenme için hastalıklardan korunmanın ilk ve en önemli adımı diyebiliriz.

Bunun dışında genetik ve çevresel faktörler sebebiyle bazı insanlar, zararlı olmayan maddelere karşı daha fazla duyarlı olup, aşırı reaksiyon gösterebiliyor.

Alerjen denilen bu maddeler, bağışıklık sistemimizle temas ettiğinde vücudumuz buna karşı aşırı miktarda koruyucu madde (antikor) üretiyor ve bu duruma alerji deniliyor. Alerjik astım, alerjik göz nezlesi, astım, gıda alerjisi gibi tanıların toplumumuzun %30’unu etkilediği düşünülürse alerji konusu hepimiz için ciddi bir sorun gibi gözüküyor. Belli minarel ve vitaminlerden zengin besin gruplarını tüketerek alerjen etkileri baskılamak ve hatta önüne geçmek mümkün.

Deride kızarıklık ve kaşıntılara karşı elma

elma-flickr/delphaber

elma-flickr/delphaber

Kimyasal bir pigment olan ve diyetlerde oldukça faydası olan kuersetin maddesi elma kabuğunda bol miktarda bulunur. Aynı zamanda, azotlu bir bileşik olan histamin salınmasını engellediğinden deride kızarıklık, şişme, kaşıntı gibi alerjik reaksiyonların önüne geçer ve etkili bir koruma sağlar. Salata ve ara öğünlerinizde günde en az bir elma tüketerek alerjik reaksiyonları baskılayabilirsiniz.

Alerjiye en az neden olan yiyecek tatlı patates

tatli-patates

İnsanoğlunun bildiği en eski sebzelerden biri olan tatlı patates yüksek oranda besleyicidir. Alerjik bir bünyeye sahipseniz diyetinize eklemeniz gereken gıdaların başında tatlı patates yer alabilir. Bebekler için tarihte güvenli ilk yiyecek olan tatlı patates, alerjiye en az neden olan yiyecektir. Yüksek oranda antioksidan kaynağı olup C vitamini de içermektedir.

Yüksek protein kaynağı karabuğday

karabugday-bitkisi

Karabuğday ismi sizi yanıltmasın, aslında tohum yapıdadır. Karabuğdaya gösterilen duyarlılık ya da diğer bir isimle intolerans gelişmesi oldukça nadir görülür. Bu özelliği onu buğday ve diğer taneli tahıllara karşı mükemmel bir alternatif haline dönüştürür. Dövülmüş karabuğdayı, yulaf peltesiyle birleştirerek sağlıklı bir kahvaltı yapabileceğiniz gibi ununu çeşitli tariflerde kullanabilirsiniz. Yüksek oranda protein içeren karabuğdayın 100 gramında 92 kalori bulunur. Aynı zamanda yağ ölçümüne dikkat eden bireyler için tok tutan ve sağlıklı bir besindir.

C vitamini deposu kuşburnu

kuşburnu-flickr/trombone

kuşburnu-flickr/trombone

Gül bitkisinin meyvesi olan kuşburnu, şifalı olmasının yanı sıra antialerjiktir. Histamin oluşturan enzimleri baskılayan içeriği ve C vitamini deposu olması onu alerji karşıtı yapmıştır. Aynı zamanda E vitamini için de iyi bir kaynak olduğu söylenebilir. Çorbadan tatlıya geniş bir yelpazede kuru ve taze halini tüm tariflerinizde kullanabilir, aynı zamanda bitki çayını da tüketebilirsiniz.

Selenyum ve Omega-3 için keten tohumu

keten-tohumu

Keten tohumu; kanser, kalp rahatsızlığı ve eklem ağrısı gibi birçok hastalığı iyileştirme ve tedavi etmede kullanılmaktadır. Ayrıca alerjik reaksiyonu önleme ve hafifletmeye yardımcıdır. Bu önemli anti-alerjen tohum selenyum kazanımı için çok iyi bir kaynaktır. Keten tohumu ve yağı, Omega-3 yağ asitleri için en iyi bitki kökenli kaynaklardan biridir. Yüksek Omega-3 alımı alerji riskini azaltmakla doğrudan ilişkilidir.

Daha fazla kateşin için yeşil çay

yesil-cay

Yeşil çay, kilo vermeye yardımcı ve ödem söktürücü olarak bilinse de tek yararı bu değildir. Bilimsel kaynaklar yeşil çayın alerjileri tedavi etmeye de yardımcı olduğunu göstermektedir. Poşet yerine gerçek yeşil çay yapraklarını demlemek daha faydalıdır. Yüksek C vitamini içeren bir madde ile, örneğin bu açıdan zengin taze meyve suyu ile tüketildiğinde vücudun kateşinlerden yararlanmasını daha uygun hale getirecektir.

Kansere ve yüksek tansiyona karşı sarımsak

sarimsak

Sarımsak, antik çağlardan bu yana şifalı yiyecek olarak kabul edilmiş olup çok geniş yelpazede birçok hastalık için ilaç olarak kullanılmıştır. Araştırmalar kalp sağlığını desteklemede, kanseri önlemede, yüksek tansiyonu düşürmede etkili olduğunu göstermektedir. Sarımsağın alerjideki yararlı etkisi, inflamatuar prostaglandinleri ve tromboksanları oluşturan belli enzimleri baskılamaktır.

İnflomasyon savaşçısı biberiye

biberiye

Biberiye, rosmarinik asit içeren polyfenol bir bitki olup alerjik reaksiyonları baskılar. Vücuttaki inflomasyonun önüne geçer. Alerjik bünyeler bu nedenle domates soslarında, et kızartmalarında etkisini daha da arttırmak için taze sıkılmış portakal suyu ile birlikte biberiyeyi kullanmalıdır.

Hem C hem de E vitamini kaynağı karahindiba

karahindiba-flickr/jolly_janner

karahindiba-flickr/jolly_janner

Karahindiba, alerjiden kurtulmanıza yardımcı olabilecek besinlerin bir kısmına lezzet katabilecek mutfaklarımızda çok fazla kullanmadığımız ancak şifa kaynağı bir bitkidir. Yaprakları yüksek oranda beta karoten içerir. İyi bir C ve E vitamini kaynağıdır. Taze karahindiba yapraklarının çayı yapılabileceği gibi salatalarda da kullanılabilir.

Körinin içindeki baharat: Zerdeçal

Faydaları saymakla bitmeyen zerdeçal, yüzyıllardır Ayurveda ve Çin tıbbında kullanılmaktadır. Zencefil ailesinin güçlü kök bitkisi olan zerdeçal, sahip olduğu antiinflamatuar özelliği ile alerjik reaksiyonları önlemeye yardımcı olur. Karışım bir baharat olan körinin içerisinde de yer almaktadır. Salatalar, pilavlar, soslar, sebze ve et yemeklerinde kullanımı uygundur.

Antioksidan kaynağı mantar

kultur-mantari

Araştırmalar, içerdiği selenyum sebebiyle mantarın alerjik reaksiyonları hafifleteceğini göstermektedir. Selenyumun antialerjik etkisi, vücudun antioksidan sisteminde rol oynamaktadır ve çeşitli enzimlerin önemli bir bileşenidir.

Histamini parçalamak için hardal yeşilliği

hardal-flickr/abekleinfeld

hardal-flickr/abekleinfeld

Eğer alerjik reaksiyonlara duyarlıysanız antioksidan dolu hardal yeşilliği ile diyetinize mükemmel bir ilave yapabilirsiniz. Hardal yeşillikleri vücuttaki serbest radikalleri temizler, inflamasyonla savaşır, histaminin parçalanmasına yardım eder. En iyi beta karoten kaynaklarından biridir. İyi bir C ve E vitamini sağlayıcısıdır. Tohum ve yeşillik hali büyük marketlerde satılmaktadır.

E vitamini ve selenyum arayanlara ayçiçeği tohumu

aycicegi-tohumu

Ayçiçeği tohumu, içerdiği kalori ve yağdan zengin olmasına rağmen alerjiden yakınanlar için oldukça yararlı bir tohumdur. Ayçiçeği tohumları, E vitamini ve selenyum için iyi birer kaynak olup, bir kahve fincanı günlük önerilen alımın üçte birinden fazlasını sağlayarak alerjiyi hafifletir.

Doğal yoldan Omega-3 için hamsi

hamsi-baligi

Eğer balığa alerjiniz olmadığını biliyorsanız diğer alerji kaynaklarını bertaraf etmek için alışveriş listenize hamsiyi eklemelisiniz. Yüksek oranda selenyum içeren hamsi, yaklaşık 30 gramı ile günlük olarak alınması tavsiye edilen selenyumun yaklaşık %28’ini kapsamaktadır. Antiinflamatuar özelliği olan Omega-3 yağ asitleri için mükemmel bir kaynak olan hamsinin, duyarlı kişilerde alerjik reaksiyonları azalttığı gözlemlenmiştir. Ayrıca diğer balıklara oranla çok düşük miktarda civa içermektedir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?