pirzola-et-pisirme-shutter-2022

Dukan'cılar Bir Bakın: "Yüksek Protein Diyetleri Sigara Kadar Zararlı"

Favorilerime
Ekle

Eskilerin Atkins'cileri, bize her daim taş devri (paleo diyeti) diyenler ve son zamanların fenomeni Dukan'cılar... Size az biraz kötü haberimiz var.

Güney California'da (Amerika Birleşik Devletleri) yer alan Davis School of Gerontology Üniversitesi'nin açıklamasına göre yüksek protein diyeti yapan orta yaşlı insanlarda kanser ve şeker hastalığından hayatını kaybetme riski artıyormuş.

Gerontoloji yani yaşlı insan hastalıkları alanında çalışmalarını sürdüren üniversitenin yaptığı araştırmaya farklı etnik kökenden gelen ve farklı sağlık geçmişine sahip olan 6.318 kişi katılırken, bu kişilerdeki kansere yakalanma oranı sigara içen insanların kansere yakalanma oranıyla aynıymış.

Bonfile Tarifi

Bonfile Tarifi

Araştırmanın kötü haberi bitmiyor. Üstüne üstlük bu yüksek protein durumu yalnızca hayvanın etinden alındığında gerçekleşmiyor. Yumurta ve süt gibi yiyecekler de farklı bir sonuç getirmiyor.

Peki hiç mi iyi haberi yok?

Aslında minik bir teselli ödülü var. 65 yaşından sonra gönül rahatlığıyla yüksek protein diyetleri yapılabiliyormuş. Bunun sebebi de 65 yaşından sonra IGF'nin (İnsülin benzeri büyüme faktörü) etkisinin tarihe karışması ki aynı IGF yüksek protein diyeti yapanlara kanser şakası yapan maddeymiş.

Yüksek protein diyetlerinin tartışılıyor olması hiç de yeni bir olay değil. Sürekli protein tüketmenin dakika 1 etkisi kolesterol yükselmesini hepimiz biliyoruz. Bir de üstüne kanser gibi ciddi bir hastalık gelince tekrarlamaktan başka şansımız kalmıyor: "Sağlıklı beslenmek, spor yapmak gerek"

Bilgi notu: IGF, karaciğer tarafından günün belli saatlerinde salınır ve büyüme hormonundan 3 kat daha fazla etkili olur.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Paleo diyeti9 Aralık 2014 00:42
Katılmıyorum. Paleo vb. diyetler oldukça faydalı bence.
Yanıtla