Dukan'cılar Bir Bakın: "Yüksek Protein Diyetleri Sigara Kadar Zararlı"

yemek.com
Neşe Gülmez
Portobello mantarının mutlulukla bir ilgisi olmalı.
Neşe Gülmez
21768 takipçi414 içerik

Sıkça Yenen Konular

Cemre Özgüzel
Nisan 8
Duygu Arslan
Eylül 12, 2018
YENİ
Vestel
Nisan 12
YENİ
Yemek.com
Nisan 16

Eskilerin Atkins'cileri, bize her daim taş devri (paleo diyeti) diyenler ve son zamanların fenomeni Dukan'cılar... Size az biraz kötü haberimiz var.

Güney California'da (Amerika Birleşik Devletleri) yer alan Davis School of Gerontology Üniversitesi'nin açıklamasına göre yüksek protein diyeti yapan orta yaşlı insanlarda kanser ve şeker hastalığından hayatını kaybetme riski artıyormuş.

Gerontoloji yani yaşlı insan hastalıkları alanında çalışmalarını sürdüren üniversitenin yaptığı araştırmaya farklı etnik kökenden gelen ve farklı sağlık geçmişine sahip olan 6.318 kişi katılırken, bu kişilerdeki kansere yakalanma oranı sigara içen insanların kansere yakalanma oranıyla aynıymış.

Bonfile Tarifi

Bonfile Tarifi

Araştırmanın kötü haberi bitmiyor. Üstüne üstlük bu yüksek protein durumu yalnızca hayvanın etinden alındığında gerçekleşmiyor. Yumurta ve süt gibi yiyecekler de farklı bir sonuç getirmiyor.

Peki hiç mi iyi haberi yok?

Aslında minik bir teselli ödülü var. 65 yaşından sonra gönül rahatlığıyla yüksek protein diyetleri yapılabiliyormuş. Bunun sebebi de 65 yaşından sonra IGF'nin (İnsülin benzeri büyüme faktörü) etkisinin tarihe karışması ki aynı IGF yüksek protein diyeti yapanlara kanser şakası yapan maddeymiş.

Yüksek protein diyetlerinin tartışılıyor olması hiç de yeni bir olay değil. Sürekli protein tüketmenin dakika 1 etkisi kolesterol yükselmesini hepimiz biliyoruz. Bir de üstüne kanser gibi ciddi bir hastalık gelince tekrarlamaktan başka şansımız kalmıyor: "Sağlıklı beslenmek, spor yapmak gerek"

Bilgi notu: IGF, karaciğer tarafından günün belli saatlerinde salınır ve büyüme hormonundan 3 kat daha fazla etkili olur.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?