Kansere Karşı Son Cephe: Mor Domates

yemek.com
Ufuk Utaş
Fırından yeni çıkmış mozzarella peyniri, ızgara bonfilenin üstünde uzanan karame ... Devamını okuyun
Ufuk Utaş
252824 takipçi390 içerik

Sıkça Yenen Konular

Duygu Arslan
Eylül 12, 2018
Zeynep Çetin
Şubat 18, 2019
YENİ
Vestel
Nisan 12
YENİ
Yemek.com
Nisan 16

Üç tarafı kalamarla çevrili güzide ülkemizin vageçemediği haberler listesinin ilk sıralarında kanseri önleyen yiyecekler listesi gelir. Ana haber bültenleri haftada bir, gazeteler haftada iki gün; durup dururken bir yiyeceğe sorumluluk yükleyip "Bizim umudumuz sensin, aslansın kaplansın" deyip satışlarını falan yükseltir. Garibim enginar da (mesela) yemeği bile sevilmezken çiğ çiğ yenir hale gelir.

İzninizle biz de size kansere iyi gelen bir yiyeceği tanıtacağız. Fakat biz öyle yiyeceğin bile haberi olmadan yapmayacağız bunu. Zaten bu yiyecek de baya baya kanseri önlemek için üretilmiş.

Mor domates.

İngiliz bilim adamlarının domatesi 'geliştirerek' ürettikleri mor domatesin, yegane üretim amacı kanseri iyileştirmek ve önlemek. Bunu başarabilme ihtimalini ortaya koyan madde ise, antosiyanin.

Antosiyanin, temelde meyve ve sebzeye rengini veren madde olarak bilinir. Ancak bu antosiyaninin başarabildiklerinin yüzde 10'u bile değil.

Antosiyanin, kansere, kalp ve damar tıkanıklarına ve yaşlanmaya karşı doğan bir engeldir. Kendisi aynı zamanda bir flavonoid'dir.

Haliyle bu bilgilere üniversite yıllarından beri sahip olan bilim adamları, antosiyanin açısından zengin yaban mersini, kızılcık ve böğürtlenin içindeki antosiyanini alıp; bu konuda tam bir uzman olan domatesin içine koyarlar.

Ve ilk domatesler yetişir.

Hikayeyi 'farazi' olmaktan çıkaran ise, ilk yetişen domateslerle yapılan testler. Bilim adamları hali hazırda kanser olan 20 hastayı iki farklı gruba dağıtır. Birinci gruba mor domateslerden yedirirler, ikinci grubun bir kısmına kırmızı domates yedirip bir kısmına domates yedirmezler.

Sonuçlar şaşırtıcı değildir. Mor domates yiyen grup diğerine göre yüzde 30 oranında daha uzun yaşar.

Bu sonuçları elde eden bilim adamları ikinci bir test için hemen üretime başlar. Kanada'da devam eden üretimlerde şimdiden 1200 adet mor domates üretilir ve gönüllü hastalara birlikte yapılacak testler için İngiltere'ye gönderilir.

Hayırlı haberleri bekliyoruz.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?