Yaz Yaklaşıyor: Metabolizmayı Hızlandırdığı İddia Edilen Üç Malzemeli Karışım

Favorilerime
Ekle

Yaz yaklaşıyor, başlanıp yarım bırakılan nice diyet, birçoğumuzu mutsuz etmeye devam ediyor...

Tabii bu sırada yepyeni yöntemler, farklı reçeteler de gündeme geliyor, hayal ettiği forma ulaşmak isteyenler için bu bahar da epey hareketli geçiyor.

İşte tüm bu formda kalma, kilo verme çabalarının içinde sadece üç malzemeden hazırlanan ve kahvenin içine eklenerek tüketilen bir karışım ayrı bir dikkat çekiyor.

Metabolizmayı hızlandırdığı iddia edilen, içindeki üç basit malzemeyle kahveye lezzet de katan bu karışımın sırrı ne derseniz, böyle buyurun...

Sırrı bu malzemelerde saklı: Tarçın, bal ve Hindistan cevizi yağı

heyitslulu.blogspot

Metabolizmayı hızlandıran bu karışımın sırrı hemen her evde bulunan bal ve tarçından, bir de son zamanların popüler ismi Hindistan cevizi yağından oluşuyor. Peki, bu malzemeler bir araya gelince vücutta nasıl bir etki yaratıyor, hemen anlatalım.

Tarçın, bildiğiniz gibi diyetlerde sıkça kullanılan, özellikle canımız tatlı istediğinde o isteği bastırmak için kullandığımız en lezzetli baharatlardan. Sadece kokusuyla hafızayı güçlendiren bu nefis baharat, kolesterolün düşürülmesinden tutun da kalp ve damar sağlığını korumaya dek birçok fayda sağlıyor vücuda. Bununla da yetinmeyen tarçın tokluk hissinin uzun süre devam etmesine de katkı sağlıyor. Güçlü antioksidan özelliği sayesinde metabolizmanın hızlanmasına da büyük destek oluyor. Tam da bu özellikleri sayesinde bu karışımdaki yerini alıyor.

Hindistan cevizi yağına gelirsek, kendisi vücutta öyle kolay kolay depolanmaması ve ölçülü miktarlarda tüketildiğinde kan şekerini dengelemesiyle biliniyor. Bu da metabolizma hızımızın artmasına yardımcı oluyor, vücudumuza kaliteli bir enerji veriyor. Sözün kısası, saymakla bitiremeyeceğimiz kadar çok olan Hindistan cevizi yağının faydaları, formda kalmak isteyenlerin de bir numaralı destekçisi oluyor.

Son olarak baldan da söz etmeden olmaz tabii. Bal, şifasından sual olunmayacak kadar yakından tanıdıklarımızdan aslında. Rafine şekere en doğal ve en iyi alternatiflerden. İçinde bulunan folik asit, kalsiyum, demir ve potasyum gibi yararlı mineraller de metabolizmanın hızlanmasına en çok destek olanlardan. Hal böyle olunca bal da bu karışımın içinde yerini alanlardan oluyor tabii.

Onun katkısını göz ardı edemeyiz: Kahve

greatist

Hazırlayacağınız karışım sadece bal, tarçın ve Hindistan cevizi yağından oluşuyor. Ama hazırladıktan sonra onu kahvenin içine ekleyerek tüketmeniz gerektiği söyleniyor.

Bu durumda metabolizma hızlandırma konusunda tek başına bile oldukça başarılı olduğu bilinen kahvenin faydalarını da göz ardı etmemek gerekiyor tabii.

Kahve içindeki kafein sayesinde vücutta dopaminin artmasına neden oluyor. Dopamin de vücudun enerji seviyesini yükseltiyor, yağ yakımını hızlandırıyor.

Öyle ki araştırmalara göre düzenli ama ölçülü bir şekilde tüketildiğinde kahve, metabolik hızı %3 ila 11 arasında hızlandırabiliyor.

Gelelim en önemli kısma: Metabolizmayı hızlandıran karışımın tarifi

davidwolfe

Malzemeler:

  • 1 çay kaşığı tarçın
  • Yaklaşık 170 ml Hindistan cevizi yağı
  • 4-5 yemek kaşığı bal (miktarı artırıp azaltabilirsiniz)

Yapılışı: Tüm bu malzemeleri cam bir kavanozun içine alın ve güzelce karıştırın. Tüm malzemeler birbirleriyle iyice harmanlandıklarında karışımın ağzını hava almayacak şekilde kapatın ve buzdolabında bekletin.

Kullanılışı: Buzdolabında beklettiğiniz bu karışımı sabahları içeceğiniz bir fincan sade kahvenin içine 1-2 çay kaşığı kadar ekleyin, güzelce karıştırdıktan sonra kahvenizi afiyetle tüketin. İşte bu kadar!

Aklınızda bulunsun: Hazırladığınız bu karışımı maksimum 1 hafta içinde tüketmeniz gerekiyor. Bu nedenle eğer sizden başka kimse bu karışımdan faydalanmayacaksa malzemelerin miktarlarını aynı oranda azaltarak daha az miktarda bir karışım yapabilir, bittikçe yeniden hazırlayarak malzemelerinizi ziyan etmeden kullanabilirsiniz.

Önemli bir not: En doğal yiyecekler de dahil olmak üzere tükettiğimiz her ürün her bünyede aynı etkileri yaratmaz. Bu nedenle eğer ciddi bir rahatsızlığınız varsa ve bu karışımı kullanmayı düşünüyorsanız öncesinde mutlaka doktorunuza danışın.

Kaynak: davidwolfeDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?