Ne Olursa Olsun Buzdolabında Saklanmaması Gereken Yiyecekler

Favorilerime
Ekle

Bu toprakların ucu prize çıkan cihazlar arasında en çok sevdiği açık ara buzdolabıdır. Özellikle anneler, içerisinde yenmeyecek şeyler de olmak üzere ne bulurlarsa buzdolabına koyma eğilimindedirler.

"Bozulmasın diye babamı buzdolabına koydu annem geçenlerde"

Şaka bir yana bizde nimet kutsal olduğu için ve mümkün mertebe israftan kaçınmaya çalıştığımız için naif bir tutumdur bu. Ancak bazı yiyecekleri dışarıda kalmak daha mutlu eder, bazıları buzdolabını hiç sevmez.

Velhasıl komşular buzdolabında saklanmaması gereken yiyecekler listemizi veriyoruz, daha büyük bir buzdolabı almaya gerek yok diyoruz. Eldekini rahatlatıyoruz.

Monşer sıcak sever: Kahve

Buzdolabının kondenzasyon yeteneği (gaz halindeki bir maddenin soğuyup sıvı haline geçmesi) kahve ve kahve çekirdeğine hiç iyi gelmediği için buzdolabından uzak tutulasıdır. Zaten monşer de sıcak sever.

Dışarıda daha mutlu: Domates

"Ama sıcakta pörsür canlarım" dediğinizi duyar gibiyiz. O yüzden alın bu utangaç arkadaşları, koyun kilere. Dokusunun ve tadının değişmesine izin vermeyin.

Kilere doğru: Sarımsak

Soğanla birlikte Cumartesi gecelerinin katili sarımsak, kuru ve serin ortamlarda 3 ay boyunca kimseye zararı olmadan usul usul bekler. Buzdolabındayken etrafında dolaşan hava antisarımsak etkisi yapar.

Sevenleri ayırmayın: Soğan

Soğan da sarımsak gibi buzdolabında yaralanan yiyeceklerden. Hatta soğanın ömrü buzdolabındayken sarımsağa göre daha kısa. Sevenleri ayırmayın, sarımsağın yanına koyun.

Kralın yeri tahtıdır: Ekmek

Ekmeği buzdolabına koymak kafasına sıkmaktan başka bir şey değildir. Tabii iki üç gün sonra yapacağınız köfte için saklamıyorsanız.

Cinayet var: Patates

Kiler dediğimiz o evin karanlık tarafı patatesi saklamak için var. Zira verdiği kilolara yandığımız patates buzdolabında kumlanıyor ve tadını ebediyete uğurluyor. Patatesleri öldürmeyin.

Göz önünde dursun: Çikolata

Çikolata başlığında söyledik ama aslında şekerli yiyecekleri buzdolabında uzak tutun. Her birinin ya formu ya da lezzeti buzdolabında zarar görür. Bal akışkanlığını yitirir, reçel donabilir, çikolatanın tadı hak getirir.

Kal yeşil yeşil: Fesleğen

Biz yine bir başlıkta söyledik ama aslında ince yapraklı ve kokulu yeşilliklerin her biri buzdolabında kendini matemlere vurup siyaha boyar. Tadı ve kokusu da beraberinde yok olur.

En doğal sarı: Muz

Muz buzdolabına konulduğunda kararır ve geriye yalnızca keklerde falan kullanılabilecek muz esansı kalır. Dünyanın en doğal sarısını karartmayın.

Başka yer kalmadı: Pil

flickr/moria

flickr/moria

Girişte annelerin yiyecek olmayan şeyleri bile buzdolabında görmek istediğinden bahsetmiştik. Pil de onlardan biri. Hem de buzdolabına girdiğinde ömrü kısalanlardan biri.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Ülkü Gökrüklü29 Temmuz 2015 13:31
Demek ki neymiş ,her okuduğuna inanmayacaksın. Hemen hemen hiç birine katılmıyorum ama hele sarımsak,Soğan,patates'e hiç katılmıyorum çünkü özellikle bu ürünler dolapta çok çok uzun süre saklanabiliyor. Şaka gibi vallahi :-))))
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?