Patates Nasıl Saklanır

Ne Olursa Olsun Buzdolabında Saklanmaması Gereken Yiyecekler

Favorilerime
Ekle

Bu toprakların ucu prize çıkan cihazlar arasında en çok sevdiği açık ara buzdolabıdır. Özellikle anneler, içerisinde yenmeyecek şeyler de olmak üzere ne bulurlarsa buzdolabına koyma eğilimindedirler.

Şaka bir yana bizde nimet kutsal olduğu için ve mümkün mertebe israftan kaçınmaya çalıştığımız için naif bir tutumdur bu. Ancak bazı yiyecekleri dışarıda kalmak daha mutlu eder, bazıları buzdolabını hiç sevmez.

Velhasıl komşular buzdolabında saklanmaması gereken yiyecekler listemizi veriyoruz, daha büyük bir buzdolabı almaya gerek yok diyoruz. Eldekini rahatlatıyoruz.

  • Kahve

Granül kahve bozulur mu?

Buzdolabının kondenzasyon yeteneği (gaz halindeki bir maddenin soğuyup sıvı haline geçmesi) kahve ve kahve çekirdeğine hiç iyi gelmediği için buzdolabından uzak tutulasıdır. Zaten kahve de sıcak sever.

  • Domates

null

"Ama sıcakta pörsür" dediğinizi duyar gibiyiz. O yüzden alın domatesi, koyun kilere. Dokusunun ve tadının değişmesine izin vermeyin.

  • Sarımsak

Sarımsak nasıl saklanır?

Sarımsak, kuru ve serin ortamlarda 3 ay boyunca kimseye zararı olmadan usul usul bekler. Buzdolabındayken etrafında dolaşan hava antisarımsak etkisi yapar.

  • Soğan

null

Soğan da sarımsak gibi buzdolabında zarar gören yiyeceklerden. Hatta soğanın ömrü buzdolabındayken sarımsağa göre daha kısa. 

  • Ekmek

Chia Tohumlu Ekmek Tarifi

Ekmeği buzdolabına koymayın. Tabii iki üç gün sonra yapacağınız köfte için saklamıyorsanız.

  • Patates

Patates Nasıl Saklanır

Kiler dediğimiz o evin karanlık tarafı patatesi saklamak için var. Zira verdiği kilolara yandığımız patates buzdolabında kumlanıyor ve tadını kaybediyor. 

  • Çikolata

Çikolata Kaplı Şekersiz Lokum Tarifi

Şekerli yiyecekleri buzdolabında uzak tutun. Her birinin ya formu ya da lezzeti buzdolabında zarar görür. Bal akışkanlığını yitirir, reçel donabilir, çikolatanın tadı hak getirir.

  • Fesleğen

null

Aslında ince yapraklı ve kokulu yeşilliklerin her biri buzdolabında tadı ve kokusu da kaybeder.

  • Muz

null

Muz buzdolabına konulduğunda kararır ve geriye yalnızca keklerde falan kullanılabilecek muz esansı kalır.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Ülkü Gökrüklü29 Temmuz 2015 13:31
Demek ki neymiş ,her okuduğuna inanmayacaksın. Hemen hemen hiç birine katılmıyorum ama hele sarımsak,Soğan,patates'e hiç katılmıyorum çünkü özellikle bu ürünler dolapta çok çok uzun süre saklanabiliyor. Şaka gibi vallahi :-))))
Yanıtla