yumurta-bal-sirke-maskesi

100 Puanlık Soru: Bal mı Şeker mi?

Favorilerime
Ekle

Bugün "Çayın içine şeker yerine bal mı atsak?", "Bal da şekerden değil mi be kardeşim?" şeklindeki düşüncelere ve temelde 100 puanlık "Bal mı şeker mi?" sorusuna cevap arıyoruz.

İlk önce "Bal da şekerden değil mi be kardeşim?" kısmına bakalım. Evet bal da şeker ama şeker direkt şeker. Daha fazla aliterasyon kullanmadan konuyu açıklayacak olursak; vücudumuz harcadığı enerjiyi glikozdan alır. Glikoz dediğimiz güzelliği de yiyeceklerdeki şekeri kullanarak oluşturur. Kuvvetli bir şeker diyeti yaptığınızda halsiz kalmanızın ve çikolata yediğinizde mahalleyi koşarak turlama isteğinizin sebebi de budur.

Şeker yüzde 50 glikoz ve yüzde 50 fruktozdan oluşur. Balda ise, yüzde 30 glikoz, yüzde 40 fruktoz ve geri kalan yüzde 30'da da dekstrin ve karbonhidratlı liflerden oluşan 20 farklı şeker vardır. Vücudumuz balda yüzde 30 oranında bulunan 20 farklı şekeri glikoza çevirmek için daha fazla enerji harcadığından bize daha az kalori olarak geri dönüş yapar. Elde bir de fruktoz farkı vardır tabii. Fruktoz, suda çok kolay çözünebildiğinden ve karaciğerimizin her fruktoz gördüğünde "Dur ben bunu bir yağa çevireyim, lazım olur" eğiliminden ötürü çok aranan bir monosakkarit değildir.

Biraz da ölümcül düzeyde düz mantık bakalım: Bal doğada parçalanan bir yiyecek değildir ve bal asla bozulmaz. Doğanın içinde en doğal kalmayı başarabilmiştir. Koruyucu ya da katkı maddesi içermez (en azından doğal bal) bu yüzden tercih edilebilir.

"Çayın içine şeker yerine bal mı atsak?" kısmı için de kelam edelim: Daha mantıklı görünüyor.

100 puanlık sorumuza cevap verelim: Alınan kalori açısından aslında ikisi de dünyanın en sağlıklı yiyecekleri değil haliyle. Ancak ikisi arasında bir seçim yapılacaksa kaşık baldan yana duruyor.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Kerim197921 Temmuz 2018 23:50
Bal ısıtıldığında hidroksimetil furfural (zehirli bir bileşik) oluşur. Çay sıcak olduğundan zararlı. Balı soğuk suyla eritip içmek içerisindeki değerli enzimleri direkt ince bağırsağa taşır böyle şifa olur
Yanıtla