100 Puanlık Soru: Bal mı Şeker mi?

yemek.com
Neşe Gülmez
Portobello mantarının mutlulukla bir ilgisi olmalı.
Neşe Gülmez
21769 takipçi414 içerik

Sıkça Yenen Konular

Zeynep Çetin
Şubat 18, 2019
Duygu Arslan
Eylül 12, 2018
YENİ
Vestel
Nisan 12
YENİ
Yemek.com
Nisan 16

Bugün "Çayın içine şeker yerine bal mı atsak?", "Bal da şekerden değil mi be kardeşim?" şeklindeki düşüncelere ve temelde 100 puanlık "Bal mı şeker mi?" sorusuna cevap arıyoruz.

İlk önce "Bal da şekerden değil mi be kardeşim?" kısmına bakalım. Evet bal da şeker ama şeker direkt şeker. Daha fazla aliterasyon kullanmadan konuyu açıklayacak olursak; vücudumuz harcadığı enerjiyi glikozdan alır. Glikoz dediğimiz güzelliği de yiyeceklerdeki şekeri kullanarak oluşturur. Kuvvetli bir şeker diyeti yaptığınızda halsiz kalmanızın ve çikolata yediğinizde mahalleyi koşarak turlama isteğinizin sebebi de budur.

Şeker yüzde 50 glikoz ve yüzde 50 fruktozdan oluşur. Balda ise, yüzde 30 glikoz, yüzde 40 fruktoz ve geri kalan yüzde 30'da da dekstrin ve karbonhidratlı liflerden oluşan 20 farklı şeker vardır. Vücudumuz balda yüzde 30 oranında bulunan 20 farklı şekeri glikoza çevirmek için daha fazla enerji harcadığından bize daha az kalori olarak geri dönüş yapar. Elde bir de fruktoz farkı vardır tabii. Fruktoz, suda çok kolay çözünebildiğinden ve karaciğerimizin her fruktoz gördüğünde "Dur ben bunu bir yağa çevireyim, lazım olur" eğiliminden ötürü çok aranan bir monosakkarit değildir.

Biraz da ölümcül düzeyde düz mantık bakalım: Bal doğada parçalanan bir yiyecek değildir ve bal asla bozulmaz. Doğanın içinde en doğal kalmayı başarabilmiştir. Koruyucu ya da katkı maddesi içermez (en azından doğal bal) bu yüzden tercih edilebilir.

"Çayın içine şeker yerine bal mı atsak?" kısmı için de kelam edelim: Daha mantıklı görünüyor.

100 puanlık sorumuza cevap verelim: Alınan kalori açısından aslında ikisi de dünyanın en sağlıklı yiyecekleri değil haliyle. Ancak ikisi arasında bir seçim yapılacaksa kaşık baldan yana duruyor.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?