Çikolata Köpekler İçin Neden Zararlıdır?

yemek.com
Neşe Gülmez
Portobello mantarının mutlulukla bir ilgisi olmalı.
Neşe Gülmez
21769 takipçi415 içerik

Sıkça Yenen Konular

Duygu Arslan
Haziran 5, 2018
Duygu Arslan
Aralık 6, 2016
YENİ
Zeynep Çetin
Haziran 9
YENİ
Duygu Arslan
Haziran 10

Elinizdeki çikolataya 'dadanan' o sevimli serseriye yarısını vermeye niyetlendiğinizde yanınızdaki arkadaşınızın feryat figan "Dur! Köpeklere çikolata zararlı" diye bağırdığını hatırlarsınız. Evet arkadaşınız haklı.

Peki ya neden?

Uzatmadan söyleyelim: Teobromin. Çikolata, kakaodan kaynaklı içerisinde teobromin adında bir alkoloit bulundurur. İsmine bakıldığında C vitamini içeren bir hap izlenimi verdiği için zararsız dursa da teobromin, merkezi sinir sistemini ve kardiyovasküler sistemi canlandırır. Kan basıncını artırır. Bilinen marifeti de beynin endorfin (mutluluk) hormonu sağlamasına neden olmasıdır. İşte köpekler ve aynı metobolizmaya sahip diğer hayvanlar (kedi ve at gibi) teobromini insanlar kadar hızlı sindiremezler.

İnsan için şeker, köpek için zehir anlamına gelen teobromin fazla tüketildiğinde köpeğe verdiği etkiler ise şöyle; kusma, kas seğirmesi, hiperaktif hareketler, su kaybı, nöbet ve kalp atışının hızlanması. Bu etkilerden bazıları da köpek için ölümcül olabiliyor.

Bunlarla birlikte köpek ve çikolata ilişkisini "Azıcık yese bir şey olmaz" şeklinde anlatanlar da var. Bunun bir kısmı doğru. Köpekler belirli miktarlarda çikolata yiyebilir. Tabii bu köpeğin yaşı ve fiziksel büyüklüğüyle doğru orantılı. Bir başka deyişle bir köpek genç ve gürbüzse yaşlı ve küçük olan türlere göre daha fazla çikolata tüketebilir. Ancak her ne olursa olsun mümkün mertebe tüketmemesine özen göstermek gerekir.

Görseş: informarsicuriosando

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?