vegan-vejetaryen-arasindaki-fark-2

Vegan ve Vejetaryen Arasındaki Farklar Neler?

Favorilerime
Ekle

Et endüstrisine karşı duruşlarıyla beslenme düzenlerinde, yaşam biçimlerinde değişiklik yapan, zaman zaman "Aa sen şimdi hiç mi et yemiyorsun?" gibi talihsiz sorularla karşılaşan vejetaryen ve veganlara en çok sorulan sorulardan biri o: "Vegan ve vejetaryen arasındaki fark Ne?"

Gelin bugün bu soruya birlikte yanıt bulalım, vejetaryenler ne yer, ne içer, kaça ayrılır, veganlık nedir ne değildir birlikte öğrenelim.

Vegan ve vejetaryen arasındaki temel farkları öğrenince bu konuda aklınızda oluşan tüm sorulara kolayca yanıt bulabileceksiniz.

Peki vegan ve vejetaryen arasındaki farklar nelerdir?

vegan-vejetaryen-arasindaki-fark-1

Bu soruyu cevaplamadan önce gelin vegan ve vejetaryenin kim olduğuna bakalım: Vejetaryen, temelde et yemeyen insanın, geri kalan insanlık tarafından bilinen kod adıdır. Hayvanların öldürülmesine karşı oldukları için etten uzak durabildikleri gibi lezzetini sevmediği için et yemeyen birine de gayet vejetaryen denilebilir.

Vejetaryenler kendi arasında üçe ayrılır. Hayvansal gıda olarak yalnızca yumurtanın tüketildiği ovo vejetaryenler, potansiyel bir cana kıyıldığı düşüncesine sahip olup yumurta tüketmeyen, hayvansal gıda olarak yalnızca süt ve süt ürünleri tüketen lakto vejetaryenler ve her ikisini de tüketebilen -çoğunluk grubu- lakto ovo vejetaryenler.

vegan-vejetaryen-arasindaki-fark-2

Vegan ise et endüstrisine tamamen karşıdır. Hayvansal tüm gıdaları reddettikleri gibi hayvan kökenli diğer tüm ürünleri de reddederler. Hayvanlar üzerinde deney yapılarak elde edilen ilaç, makyaj ürünleri, kürk, deri ve yün gibi ürünleri de kullanmazlar. Hayvanlara dair her türlü sömürü ve zulmün tüm biçimlerine karşıdırlar.

Bütün bu bilgiler ışığında vegan ve vejetaryen arasındaki farkı özetlemeye çalışalım: Vejetaryenler beslenme biçiminde değişiklik yapar, veganlar ise sadece beslenme değil, tüm yaşam biçimlerinde değişikliğe gider. Vejetaryenler ait oldukları sınıfa göre (ovo vejetaryen, lakto vejetaryen, lakto ovo vejetaryen gibi) bazı hayvansal ürünleri tüketmeyi seçebilirler, veganlar ise tüm hayvansal ürünleri mümkün mertebe hayatından çıkarır, içeriğinde hayvansal ürün kullanılan ya da hayvan deneyleri yapılarak üretilmiş kişisel bakım ürünlerini, kıyafetleri ve hatta ilaçları tüketmeyi reddederler.

Şu yazılarımıza da göz atmak isteyebilirsiniz:

Vejetaryenlere Sık Sorulan Sorular ve Mantıklı Açıklamaları

Vegan Beslenme Hakkında Merak Edilenler

Milattan Öncesine Selam Veren Beslenme Çeşidi: Raw Food Nedir?

Yedikleriyle Hem Et Tüketenlerden Hem Vejetaryenlerden Farklılaşan Pesketaryenler

Sebzelerin Tüketilirken Acı Çektiğini Düşünen Akım: Frutaryen Beslenme Nedir?


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0