Vegan ve Vejetaryen Arasındaki Farklar Neler?

yemek.com
Neşe Gülmez
Portobello mantarının mutlulukla bir ilgisi olmalı.
Neşe Gülmez
21769 takipçi415 içerik

Sıkça Yenen Konular

Duygu Arslan
Haziran 26, 2018
Duygu Arslan
Eylül 12, 2018
YENİ
Zeynep Çetin
Haziran 9
YENİ
Duygu Arslan
Haziran 10

Başkasının yaptığı bir eylemi tartışmayı severiz ya insanlık olarak, işte veganlık ve vejetaryenlik bu tartışmaların vazgeçilmez iki grubudur. Aslında aynı cephede olması gereken vegan ve vejetaryen de zaman zaman aralarındaki farklar nedeniyle tartışmalara dahil olur.

Peki vegan ve vejetaryen arasındaki farklar nelerdir?

Bu soruyu cevaplamadan önce gelin vegan ve vejetaryenin kim olduğuna bakalım: Vejetaryen, temelde et yemeyen insanın, geri kalan insanlık tarafından bilinen kod adıdır. Hayvanların öldürülmesine karşı oldukları için etten uzak durabildikleri gibi lezzetini sevmediği için et yemeyen birine de gayet vejetaryen denilebilir.

Vejetaryenler kendi arasında üçe ayrılır. Hayvansal gıda olarak yalnızca yumurtanın tüketildiği ovo vejetaryenler, potansiyel bir cana kıyıldığı düşüncesine sahip olup yumurta tüketmeyen, hayvansal gıda olarak yalnızca süt ve süt ürünleri tüketen lakto vejetaryenler ve her ikisini de tüketebilen -çoğunluk grubu- lakto ovo vejetaryenler.

Vegan ise genel algı itibarıyla vejetaryenin çok daha katı ve gelişmiş versiyonudur. Et endüstrisine tamamen karşıdır. Hayvanlar üzerinde deney yapılarak elde edilen ilaç, makyaj ürünleri, kürk, deri ve yün gibi ürünleri kullanmazlar. Bir hayvanın öldürülmesine karşı olmakla birlikte, kökü olup meyve vermeyen sebzelerin tüketilmesini de reddederler. Çünkü onlara göre kökü olan sebzeyi topraktan koparmak da bir cinayettir.

Bütün bu bilgiler ışığında vegan ve vejetaryen arasındaki farkı özetlemeye çalışalım: Vejetaryen beslenme biçiminde değişiklik yapmış, bir nevi diyette olan kişidir. Vegan, 24 saatini etkileyen bir seçimin içindedir. Vejetaryenlik bir beslenme, veganlık bir yaşam biçimidir.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?