http://parenting.firstcry.com/articles/20-months-old-baby-activities/ |parenting.firstcry.com

Miniğiniz Büyürken: 20 Aylık Bebek Gelişimi

Favorilerime
Ekle

20 aylık bebekler, sosyal açıdan aktif oldukları gibi, soyut kavramları anlama, neden sonuç ilişkisi kurma ya da analitik düşünme gibi konularda da becerilerini geliştirmeyi sürdürür. Bebeğiniz uyku sorunu yaşıyorsa 20. ayda uyku eğitimi vermeye başlamanız önemlidir.

Beslenme

Bebeğinizin 20 ayda en az 8,5 kilo en fazla ise 14 kilo ağırlığında olması gerekir. Bebeğiniz daha zayıf ya da daha şişmansa beslenme düzeni açısından birtakım önlemlerin almanız önemlidir. Bebeğinizin normal kabul eden değerlerin dışında olması, gelişimini olumsuz etkileyebilir. Bunun yanı sıra, bebeğinizin sağlıklı gelişimi açısından doğal beslenmesi de şarttır.

Katkı maddesi içeren hazır gıdalardan uzak durmalısınız. Fast food gibi yiyecekler ya da yağda kızartılmış ürünler de bebeğiniz için oldukça zararlıdır. 20 aylık bebeğinizi en iyi şekilde besleyebilmek için tamamen doğal ürünlere ağırlık vermelisiniz. Çikolata, cips ya da şeker gibi hemen her bebeğin sevdiği gıdaları mümkün olduğunca az kullanmaya dikkat edin. Hazır gıdaların sık tüketilmesi, bebeğinizin sağlıklı besinleri tüketmek istememesine neden olabilir.

Uyku

20. aydan itibaren bebekler genellikle günde tek sefer uyumaya başlar. Ortalama 12-14 saatlik uyku bebeğiniz için bu dönemde yeterlidir. Bebeğiniz düzenli olarak gündüz uykusu uyuyorsa bu dönemden sonra gündüz uykusunu bırakabilir. Ayrıca 20 aylık bebeklerde uykuya dalmada zorlanma da görülebilir. Bebeğinizin gece boyunca kesintisiz ve rahat uyumasını sağlamak için uyku eğitimine başlayabilirsiniz. Yalnız uyuma korkusu ya da karanlıkta uyuyamama gibi sorunların önüne geçmek için de bebeğinize uyku eğitimi vermeniz oldukça önemlidir. Uyku eğitiminin erken çocukluk döneminde alınması, bebeğinizin çocukluk döneminde uyku sorunu yaşamasını engeller.

Fiziksel gelişim

Bebeğiniz 2 yaşına yaklaşırken fiziksel açıdan birçok yeterliliğe sahip olmuştur. Yürüme, koşma, tırmanma, düşme anında kendini koruma gibi becerileri oldukça gelişmiştir. Bunun yanı sıra parmaklarını hareket ettirme kabiliyeti de bu dönemde ilerler. 20 aylık bebekler kalem, çatal veya kaşık gibi nesneleri kolayca kontrol edebilir. İnce motor becerileri dokunmatik cihazları kontrol edebilecek kadar gelişmiştir. Bebeğinizin motor becerilerini geliştirebilmek için farklı nesnelerle oynamasını sağlamanız önemlidir. Bebeğinizin keşfetmeye çok açık olduğu ve her şeyi merak ettiği 20 aylık bebek gelişimi bebeğinizi fiziksel gelişim açısından desteklemeniz için idealdir.

Sosyal gelişim

Konuşma becerilerinin geliştiği 20. ayda bebekler neden sonuç ilişkisi kurma, bağımsızlığını elde etme ve çevresini kontrol etmeye çalışma konusunda oldukça etkindir. Bebeğiniz 20 aylık olduğunda, olayları ve durumları anlamak için çaba sarf eder. Bebeklerin cevap alana kadar ısrarla soru sorduğu bu dönemde, bebeğinize açıklayıcı cevaplar vermeniz ve neden-sonuç ilişkisi kurmasına yardımcı olmanız önemlidir.

Kişilik özelliklerinin belirgin olduğu bu dönemde, bebeğiniz kıskanç, öfkeli ya da duygusal tavırlar sergileyebilir. Mutsuz olduğunda, ağlamak yerine, mimikleriyle ya da tavırlarıyla bunu belli edebilir. Sosyal gelişim sürecini desteklemek için bebeğinizle iletişim kurmanız ve söylediklerinizi anlayacağını düşünerek konuşmanız önemlidir.

20. ayda bebeğim neler yapabilir?

momjunction.com

momjunction.com

 • İç içe geçen kovalar, büyük parçalı legolar ya da küpler ile oynayabilir.
 • Bir şeyi neden yapmaması gerektiği anlatıldığında bunu anlayabilir ve anladığını belirtebilir.
 • Duygularını ağlayarak ya da gülerek değil, kelimelerle ifade etmeye başlayabilir.
 • Ellerini rahatlıkla kullanabilir, top gibi nesneleri istediği yöne kolaylıkla atabilir.


 • Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?