Aman Dikkat: Kızartma Yağı Kaç Kere Kullanılmalı?

Favorilerime
Ekle

Artık biliyoruz. Ne tükettiğimiz kadar neyi, nasıl tükettiğimiz de oldukça önemli. Her ne kadar kızartma yemek sağlığımıza pek iyi gelmese de çıtır çıtır lezzetlerin yeri bir başka. Arada bir yemek ve bazı noktalara dikkat ederek kızartma tüketmek kendimizi şımartmak için güzel bir yol. Kızartmaları özellikle evde, kendi malzemelerinizle yapmanız da oldukça mühim. Hem kullandığınız yağ ve miktarını seçmek sizin elinizde hem de o yağı kaç defa kullanacağınız. Özellikle kızartma için bol miktarda yağ kullanılıyor. Bu yağlar, kızartma işlemi bitiminde tekrar kullanılmalı mı yoksa çöpe mi atılmalı? Kafalarda bu soru işareti oldukça fazla beliriyor, biliyoruz. Gelin bugün evlerimizde kızartma yaptıktan sonra kullandığımız yağ ile ilgili bilmememiz gerekenlerin hepsini öğrenelim. Çıtır çıtır, yağ çekmeden, tam kıvamında pişen tariflerimiz olsun! Şimdiden ellerinize sağlık.

Kızartma yağı kaç kere kullanılmalı?

kizartma-yagi-kac-kere-kullanilir

Öncelikle kızartma yaparken hem kızartmanızın lezzetini hem de nasıl pişeceğini belirleyen şeyin seçtiğiniz yağ olduğunu anlatarak başlayalım. Kızartma yağı olarak genellikle ayçiçek yağı, mısır özü yağı gibi yağlar tercih ediliyor. Bu yağların ısıya daha dayanıklı yağlar olduğu düşünülüyor. Peki gerçekten öyle mi? Diğer yağlar kadar ısıya dayanıklı yağlardan biri de zeytinyağı. Zeytinyağı kızartma yaparken yemeğin lezzetini hafifletiyor ve nefis bir çıtırlık katıyor. Kızartmalarda da zeytinyağı kullanılır mı diyenlerinizi şuradan alalım, orada tüm merak ettiklerinizi göreceksiniz: Kızartma Yaparken Zeytinyağı Kullanılır mı? Bunun yanında hangi yağ hangi yemekte kullanılır ve daha iyi gider derseniz onları da anlattığımız bir içeriğimiz var, ona da göz atmanızı öneririz: Hangi Yağ Hangi Yemekte Kullanılmalı?

kizartma-yagi-kac-kere-kullanilir1

Kızartmalar için hangi yağı seçeceğinize, damak zevkimize göre ve içeriklerine göre karar verin mutlaka. Yağını seçtikten sonra yağın sıçramaması için mutlaka kuru bir tavaya yağı aktarın ve kızartırken içerisine mutlaka iyice sularından arındırdığınız, kuruluğundan emin olduğunuz ürünleri atın. Hem yağınız daha az yanar hem de daha az sıçrar. Yağın içinde yanık tadı kalmaması için tüm ürünleri aynı boyda koymaya ve benzer oranlarda pişirmeye özen gösterin. Pişirme işleminiz bittikten sonra yağınızı saklayıp saklayamacağınız aşamaya geldik. Yağınızı saklamak istiyorsanız yağın içerisinde çok kokulu, baharatlı ve yağa lezzetini geçiren ürünler tercih etmemenizi öneririz. Örneğin; balık, köfte, et, baharatlı tarifler kızarttıktan sonra yağınızı bir daha kullanmamanızı öneririz.

kizartma-yagi-kac-kere-kullanilir2

Peki böyle ürünler kızartmadım, yağımı bir daha kullanabilir miyim diyenleriniz olacaktır. Yağınızda yanıklar oluşmamışsa, kaliteli bir tavada kızartma işlemi yaptıysanız, yağınızı bir kez daha kullanabilirsiniz. Bir kızartma yağını en fazla 2 kere kullanabilirsiniz. Onu da belirttiğimiz şartlarda kullanmanızı öneririz. Ayrıca yağınızın tamamen soğuduğundan emin olduktan sonra cam kavanoza aktarıp kapağını kapatarak bir sonraki kızartma işlemi için saklamanızı öneririz. Unutmayın, yağ yanmamışsa maksimum bir kez daha yani aynı yağı toplamda 2 kez kullanabilirsiniz. Yine de lezzet ve sağlık açısından bizim önerimiz her kızartmanız için yeni bir yağ kullanmanızdan yana olacaktır. Afiyetler olsun!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?