zeytinin-bozulmamasi-icin-ne-yapilir-2

Püf Noktalarına Dikkat: Ev Yapımı Zeytinin Yumuşamaması ve Bozulmaması İçin Ne Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Ev yapımı lezzetleri çok seviyor, artık elimizden geldiğince ekmeğimizi, zeytinimizi dahi evde kendi ellerimizle hazırlamaya gayret ediyoruz. Ancak tüm bunları hazırlarken mutlaka dikkat etmemiz gereken püf noktalarını da unutmamamız gerekiyor.

Örneğin evde kendi zeytinlerinizi kendiniz hazırlıyorsanız onları uzun süre bozulmadan, yumuşamadan saklamak için uygulamanız gerekenleri de bilmelisiniz. Tam da bunun için bu kez zeytinin bozulmaması için ne yapılır adım adım anlatalım istedik.

Şişlere, kavanozlara doldurduğunuz zeytinler tam kıvamında olsun, aylarca, hatta yıllarca onları afiyetle tüketebilin istiyorsanız sizi hemen aşağıya doğru alalım. "Ben daha önce evde hiç zeytin hazırlamadım" derseniz sizi önce şu içeriğimize de alabiliriz, söylemeden geçmiş olmayalım: Evde Zeytin Nasıl Yapılır?

Ev yapımı zeytinin bozulmaması ve yumuşamaması için ne yapılır?

zeytinin-bozulmamasi-icin-ne-yapilir-3

Evde kendi zeytinlerinizi kurmak istiyorsanız şimdi tam zamanı. Ancak kurarken aşağıdaki püf noktalarına da dikkat etmelisiniz ki çok uzun süre bozulmadan saklayabilin, yumuşamadan zeytinlerinizi afiyetle yiyebilin.

Öncelikle temin ettiğiniz siyah ya da yeşil zeytinlerin taze olduğundan emin olmalısınız. Taze haldeki zeytinleri güzelce ayıklayıp varsa içlerinde çürük, darbe almış, yumuşamış, kısacası bir şekilde hasar görmüş olanları ayırmalısınız. Ardından zeytinleri güzelce yıkayarak üzerlerinde toz, kir gibi herhangi bir yabancı madde kalmadığından emin olmalısınız. Varsa yapraklarını vr saplarını da ayırmalısınız.

Zeytinleri pet şişelere ya da kavanozlara aktarırken ise 5 kg zeytine 1 çay bardağı kadar kaya tuzu ilave etmeye özen göstermelisiniz. Ekleyeceğiniz bu tuz, hem zeytinlerin lezzetlenmesini hem de çok daha uzun süre bozulmadan kalmasını sağlayacak, kolay kolay yumuşamayacaklardır. Bu aşamada dilerseniz bir küçük parça limon tuzu da ilave edebilirsiniz. Limon tuzu da yine zeytinlerin uzun süre bozulmadan saklanmasında önemli bir etki oluşturur, aklınızda bulunsun.

zeytinin-bozulmamasi-icin-ne-yapilir-2

Zeytin kurma işleminin ardından da yapmayı ihmal etmemeniz gerekenler var: İçini zeytinle doldurduğunuz pet şişe ya da kavanozları mutlaka serin, rutubetsiz, kuru bir alanda muhafaza etmelisiniz. Dilerseniz şişelerinizi ya da kavanozlarınızı yan şekilde koyarak daha kolay hareket ettirmeyi de sağlayabilirsiniz. Zira zeytin kavanozlarınızı her gün, eğer her gün yapamıyorsanız 2 günde 1 güzelce hareket ettirmeli ve malzemelerin tüm zeytinlerle harmanlanmasını sağlamalısınız.

Kullandığınız zeytinlere göre değişkenlik gösterecek olsa da 30-40 gün içinde kullanılabilir hale gelecek olan zeytinlerinizi kurduğunuz pet şişe ya da kavanozlarda muhafaza etmeyi düşünüyorsanız üzerine ayçiçek yağı ya da mısır özü yağı gibi bir sıvı yağı koymalı ve çalkalayarak tüm zeytinlerin yağ ile harmanlandığından emin olmalısınız. Bu aşamada zeytinyağı kullanılması pek önerilmez, zira zeytinyağı serin ortamlarda donabilir. Aynı zamanda zeytinyağının diğer bitkisel yağların aksine zeytini yumuşatmaya sebep olduğu da söylenir, bizden söylemesi.

Hazır yeşil ve siyah zeytin nasıl saklanır?

zeytin-nasil-saklanir-1

Evde zeytin yaparken dikkat etmeniz gerekenleri anlattık. Sıra geldi evde yaptığınız ve artık yemeye hazır hale gelen ya da hazır olarak satın aldığınız zeytinleri nasıl saklamanız gerektiğine. Yeşil ya da siyah zeytinleri uzun süre bozulmadan saklamak için şu noktalara özen göstermelisiniz:

Eğer teneke içinde bol miktarda zeytini bir seferde alıyorsanız her sabah kahvaltısında bu tenekeden zeytin çıkarmak yerine, tenekeyi açtıktan sonra bolca bir miktar zeytini tenekenin içindeki suyla birlikte cam bir kavanoza alın. Hatta imkanınız varsa tenekeyi bir kez açıp içindeki tüm zeytinleri cam kavanozlara pay edin. Eğer o kadar fazla cam kavanozunuz yoksa tenekede kalan zeytinlerin üzerine bir miktar zeytinyağı ilave edip güzelce karıştırın ve tenekenin ağzını güzelce kapatın.

Eğer tenekede ya da kavanozda aldığınız bol miktardaki zeytin size tuzlu geldiyse ve bir süre suda bekletip tuzunu aldırdıktan sonra tüketecekseniz hepsini bir seferde suda bekletmeyin. Her seferinde yiyeceğiniz kadar kısmını suda bekletin. Zira teneke ya da kavanozdaki acımsı su, zeytinin daha uzun süre bozulmadan kalmasını sağlar, o sudan bir seferde kurtulur ve zeytinlerin hepsini bir seferde tüketmezseniz kalan zeytinleriniz daha kısa sürede bozulacaktır, aman dikkat.

zeytinin-bozulmamasi-icin-ne-yapilir-1

Özellikle yeşil zeytin alacaksanız bu konuda dikkatli olmalı, mutlaka suyuyla birlikte almaya özen göstermelisiniz. Eğer satın aldığınız yerde poşete koyup veriyorlarsa ve tek seferde tüketemeyeceğiniz kadar çok alıyorsanız poşetin içine dahi zeytinin suyundan koydurmaya özen göstermelisiniz. Aksi halde daha kısa sürede bozulmayalar meydana gelebilir.

Aynı şekilde eğer zeytini üzerine limon sıkarak tüketmeyi seviyorsanız bir seferde tüm zeytinlerinizin üzerine limon sıkmamalı, yanına limon dilimleri bırakmamalısınız. Eğer bir seferde yiyemeyeceğiniz kadar çok zeytini limon suyuna maruz bırakırsanız kalan zeytinler kısa sürede yumuşayacak, tadında olumsuz yönde değişiklikler meydana gelecektir. Özellikle yeşil zeytinlerde bu durum kendini daha çok belli eder, aklınızda bulunsun.

Son olarak, zeytin kavanozlarınızın ağzını güzel bir şekilde kapattığınızdan emin olmalısınız. Yiyeceğiniz kadar zeytini kaseye aktardıktan sonra kavanoz kapağını hava almayacak ve içeride hava kalmayacak şekilde güzelce kapatmalısınız.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?