enginar-sirkesi-nasil-kullanilir-shutter-3

Emekleriniz Ziyan Olmasın: Sirkenin Küflenmemesi İçin Ne Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Onlarca faydasıyla kıymeti artık daha fazla bilinen ürünlerden biri sirkeler. Bir gıda düşünün ki temizlikten cilt bakıma, çeşitli tedavilerden yiyecek yapımına kadar onlarca farklı alanda kullanılsın. Sirke tam olarak böyle bir ürün. Özellikle ev yapımı, fermantasyon sürecinden geçmiş sirkelerden bahsediyoruz. Hani şu içinde sirke anası olanlardan. Bu fermantasyon süreci ayları bulabiliyor ancak sonucunda çıkan lezzet ve şifasının yerini başka bir ürün de tutamıyor. Evlerimizde kendi sirkemizi yapmak da oldukça kolay. Daha önce sizlerle evde sirke yapımının püf noktalarını da paylaşmıştık. Evde sirke yaparken en çok yaşanılan problemlerin başında sirkenin küflenmesi geliyor. Bunu önlemek için ise önemli püf noktaları var. Bunları mutlaka notlayın. Sirke yaparken çok ihtiyacınız olacak.

Sirkenin küflenmemesi için ne yapılır?

sirke-shutter-2022

Bu püf noktalarından ilki kullanacağınız malzemede saklı. Çürük, çok ezilmiş, organik olmayan ürünler kullanıldığı durumlarda sirke doğru bir fermantasyon süreci geçiremiyor ve çok çabuk bozulmalar gözlemlenebiliyor. Bu durumu engellemek için organik, çürük yerlerinden arındırılmış ürünler kullanmak gerekiyor. Sirke yapacağınız kavanozları mutlaka öncesinden steril duruma getirmeniz gerekiyor. Steril duruma getirmek ne demek derseniz de hemen anlatalım. Kavanozları bir güzel kaynatıp soğutmak aslında. Kavanozları bu işlemden geçirmek için şu içeriğimize göz atmanızı da öneririz: Konserve ve Reçel Yaparken Cam Kavanoz Neden Kaynatılır?

Sirke yaparken fazla oranda şeker ya da bal ilave ediliyor. Bu da sirkenin çok çabuk bozulmasına neden olabiliyor. Sirkelerinizi yaparken bizim önerimiz organik bal ilave etmeniz. Bu ürünleri de doğru oranda ilave etmek gerekiyor. Çok tatlıysa 1 kg meyve için 2 yemek kaşığı doğal bal veya şeker yeterli olacaktır. Ayrıca küflenmesini önlemek için içerisine nohut, bulgur gibi malzemeler de ilave edebilirsiniz. Fermantasyona da destek olacaktır bu ürünler. Sirkenizin oluşum sürecinde doğrudan gün ışığı almayan, serin, kuru bir ortamda durması gerekiyor. Sirkelerin ağızlarının da tülbentle kapatılması gerekiyor. Ağızları çok sıkı kapatıldığı ve ısının doğru şekilde olmadığı ortamlarda sirkenizde küfler oluşabilir. Aman dikkat!

Çilek Sirkesi Tarifi

Çilek Sirkesi Tarifi

Sirkenizi karıştırırken metal ürünler kullanmamaya da dikkat edin. Metal ürünler kullanmak fermente olmasına engel olabilir ve sirkeniz çok çabuk bozulabilir. Ayrıca üzerinde oluşan sirke anasına da metal değdirmemek gerekiyor. Mümkünse sirke yapımında kullanacağınız ürünleri doğal ürünlerle temizlemeye de mutlaka dikkat edin. Bu püf noktalarına dikkat ettiğiniz durumlarda enfes sirkeleriniz hazır olacaktır. Şimdiden ellerinize sağlık.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?