Dağılmadan Pişip Altın Renkli Olsunlar: Patates Haşlamanın Püf Noktaları

yemek.com
Cemre Özgüzel
Boyum ocağa yetişmeden yemek yapmaya başlamışım. Hala yetişmiyor.
Cemre Özgüzel
254745 takipçi1317 içerik

Sıkça Yenen Konular

Cemre Özgüzel
Haziran 11, 2019
Cemre Özgüzel
Ekim 8, 2019
Pepsi Badge
Pepsi Max
Temmuz 14
YENİ
Zeynep Çetin
Temmuz 19

Altın günleri diyince aklınıza ilk hangi lezzet geliyor? Birçoğunuzun gözünün önünde börekler, poğaçalar belirdi biliyoruz. Bir de tabi patates salataları. Patatesin kızartmadan sonra hatta belki onunla taht konusunda en çok yarışan lezzetlerinden de biri patates salatası. Çok hafif çok da nefis. Patatesin haşlanarak yapılmasına dayanan tek tarif patates salatası değil elbette. Köftesinden yoğurtlamasına, böreğinden keklere kadar birçok tarifte haşlanmış patatesler kullanılıyor. Hem kıvamıyla tariflere nefis dokular kazandırıyor hem de o çok sevilen lezzetiyle tariflere enfes bir aroma katıyor. Bu nefis patateslerin dağılmadan, renklerini de güzelleştirerek haşlamanın da birkaç sırrı var. Hadi gelin bugün bu sırları hep birlikte öğrenelim. En önden buyurun.

Patates haşlamanın püf noktaları

patates-haslamanin-puf-noktalar1
Patateslerin kabuklarındaki toz ve kiri güzelce fırça yardımıyla temizledikten sonra sıra geldi haşlama aşamasına. Haşlamanın ilk sırrı çok fazla su kullanmamaktan geçiyor. Patateslerin biraz üzerinde kalacak şekilde sıcak suda haşlamaya özen gösterin. Çok suda haşlamak patatesin lezzet kaybına neden olabilir. Patates nişastalı bir kök sebze. Bu nedenle onu birlikte tutan şey pek tabi kabuğu. Patatesin çok daha çabuk haşlanmasını istediğimiz durumlarda kabuğunu soyuyoruz ancak bu yöntem patatesin haşlanırken çok çabucak dağılmasına neden oluyor. Patatesin pişerken dağılmaması ve tüm lezzetini içinde tutması için patatesleri kabuklu şekilde haşlamak gerekiyor.

patates-haslamanin-puf-noktalar2

Patatesleri tencereye koyduktan ve üzerine sıcak su ilave ettikten sonra mutlaka tuz ilavesinde bulunun. Patateslerin renklerinin sarı olmasını ve çok daha hızlı haşlamasını isterseniz patateslerinizin ortasına bıçak yardımıyla bir yarık açın. Ardından suya atın ve üzerine 1 çay kaşığı zerdeçal atın. Eğer patateslerinizin dağılmayacağına güveniyorsanız doğrayıp üzerlerine zerdeçal ve tuz atarak da haşlama yapabilirsiniz. Patateslerinizin altın sarısı renginde olduklarını göreceksiniz. Ayrıca zerdeçal patateslere nefis bir aroma da veriyor. Bizden önermesi.

patates-haslamanin-puf-noktalar3

Patateslerinizi ara ara bıçak yardımıyla kontrol ederek pişip pişmediklerine mutlaka bakın. Tamamen piştiğinden emin olduğunuzda soğuk sudan geçirip rahatlıkla kabuklarını da soyabilirsiniz. Patatesin dağılmaması için tüm sırlarını merak ediyorsanız da sizi şuradan alalım:Tam Kıvamında Pişsin: Patates Haşlarken Dağılmaması İçin Ne Yapılır? Şimdiden ellerinize sağlık!

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?