yag-cekmeden-kofte-nasil-kizartilir3

Kuru ya da Çok Yağlı Olmadan, Tam Kıvamında: Yağ Çekmeden Köfte Nasıl Kızartılır?

Favorilerime
Ekle

Çocukluğumuz en sevilen menüsü hiç şüphesiz köfte-patates kızartmasıydı. Annelerimiz ellerinden çıkan o nefis mi nefis köfteler midelerimizde şenliğe dönüştürdü. Yaşlarımız ilerlemiş olsa da köftelerin gönlümüzde yeri hiç değişmedi. Ancak o zamanlardaki lezzeti de kolay kolay pek bir tarifte bulamadık. Gelin bugün annelerimizin köfte sırlarını alıp nefis köfteler hazırlayalım. Bir de bizim size birkaç farklı püf noktası önerimiz olsun. Nefis köftelerin sırrı yağ çekmeden kızarmasında saklı. Köftelerinizin çok hafif lezzette kalması ve pişerken hiç yağ çekmemesi için bunları bilmeniz önemli.

Bir lokmada çocukluğumuzun lezzetli anılarına ışınlanalım, evlerimizde yağ çekmeyen nefis mi nefis köfteler kızartalım. Hadi buyursunlar mutfağa!

Yağ çekmeden köfte nasıl kızartılır?

buzluk-icin-kofte-nasil-yapilir

Öncelikle nefis mi nefis köftelerin sırrı pek tabi kıyma seçiminde saklı. Tadına doyamayacağınız güzellikte köfteler yapmak isterseniz seçiminiz mahallenizin kasabından ya da en çok güvendiğiniz marketten aldığınız orta yağlı bir dana kıymadan yana olsun. Az yağlı veya çok yağlı kıyma kullandığınız zaman lezzetleri pek istediğiniz gibi olmayacaktır. Kıymanızı alırken mutlaka 2 kere çektirin ki köftenizi yaparken kıvam alması kolaylaşsın. İç harcına mutlaka baharat, soğan suyu, sarımsak gibi malzemeler ekleyin lezzeti güzelleşsin.

yag-cekmeden-kofte-nasil-kizartilir4

Köftelerin harcına ekmek veya galeta unu koymak, harcın güzel bir şekilde tutmasını ve pişerken dağılmamasını sağlar. Ancak daha az yağ çekmesini isterseniz koyduğunuz ekmek içinin kabuğunun harca girmemesine özen gösterin. Harca karbonat ilave etmek de yağ çekmemesini sağlayan bir diğer gizli püf noktası. Harcı hazırladıktan sonra bir süre buzdolabında dinlendirmek hem daha az yağ çekmesini hem de pişerken dağılmamasını sağlar. Tencerenize çok fazla yağ koymamaya özen gösterin ve yağınız tamamen kızmadan köfteleri içerisine atmayın. Aksi takdirde köfteleriniz yağ çeker ve çok daha uzun sürelerde pişer.

yag-cekmeden-kofte-nasil-kizartilir3

Hazırladığınız tüm köfteleri aynı anda yağa atmamaya özen gösterin. Bölümlere ayırın ve azar azar ilave ederek köftelerinizi kızartın. Yağa çok fazla köfte atmak yağın kendi içindeki ısı dengesini bozacaktır ve köftelerin yağ çekmesine neden olacaktır. Köftelerinizi çok yüksek ısılarda kızartmaya çalışırsanız da köftenin içi çok hızlı pişecek ve kuru kalacaktır. Köfteleriniz pişince mutlaka fazla yağının süzülmesi için kağıt havlu serili bir tabağa alın. Dinlendirmeden servis etmeyin.

yag-cekmeden-kofte-nasil-kizartilir1

Birbirinden enfes köfte tarifleri hazırlamak için tüm püf noktalarınız bizden. Yanına patates kızartmaları hazırlamayı da unutmayın. Afiyetler olsun!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?