Çıtır Çıtır Pişsinler: Yağ Çekmeden Ekmek Nasıl Kızartılır?

https://yemek.com/tarif/anne-usulu-yumurtali-ekmek/ | Anne Usulü Yumurtalı Ekmek Tarifi
Cemre Özgüzel
Boyum ocağa yetişmeden yemek yapmaya başlamışım. Hala yetişmiyor.
Cemre Özgüzel
254711 takipçi1314 içerik

Sıkça Yenen Konular

YENİ
Zeynep Çetin
Haziran 7
Cemre Özgüzel
Haziran 19, 2018
YENİ
Zeynep Çetin
Haziran 14
YENİ
Zeynep Çetin
Haziran 9

Sabah mutfaktan nefis kokular gelirdi hani. Annemiz ekmekler israf olmasın diye onlardan nefis mi nefis yumurtalı ekmekler hazırlardı. Anneanne, babaanneye gidilen sabah kahvaltılarının da olmazsa olmazlarından biriydi yumurtalı ekmekler. Hatta bayat ekmekle yapıldığı zaman tadı bir başka nefis oluyor. Ancak bu nefis kahvaltığı hazırlarken bazen çok fazla yağ çekebiliyor ve lezzeti çok ağırlaşabiliyor. Bunu önemlemek için dikkat etmemiz gereken birkaç nokta var. Sabah kahvaltılarınızda yağ çekmemiş nefis mi nefis yumurtalı ekmekler yiyebilin diye püf noktalarıyla karşınızdayız!

Yağ çekmeden ekmek nasıl kızartılır?

ekmek-kizartirken-yag-cekmemesi-icin-ne-yapilir

İlk püf noktası ekmekleri çok kalın kesmemekten geçiyor. Ekmeklerinizi ne kadar kalın keserseniz o kadar çok yağ çekerler. Ekmek kızartmadan önce hem lezzetlendirmek hem de daha az yağ çekmesini sağlamak adına mutlaka bir sosa bulamak gerekiyor. Bu sosun olmazsa olmazı pek tabi yumurta. Yanındaki malzemeler de ekmeğin kızarırken yağ çekmemesini sağlayacak malzemelerden. Süt kullanmak en klasiği. Bu sosun içerisine soda ve un ilave ettiğiniz zaman hem çok daha az yağ çekmesini sağlıyor hem de sosun ekmeğe daha çok tutunmasına yardımcı oluyor.

ekmek-kizartirken-yag-cekmemesi-icin-ne-yapilir1

Ekmekleri sosun içinde bırakmamak, arkalı önlü bir kez sosa bulamak da yeterli. Eğer sosun içerisinde çok fazla kalırsa sosu çok emecek ve pişerken de yağ çekecektir. Ekmeklerinizi kızartacağınız zaman çok derin yağda kızartmamak da bir başka dikkat edilmesi gereken noktalardan biri. Eğer daha az yağ çekmesini isterseniz de zeytinyağı kullanabilirsiniz. Yağ tam kızmadan ekmeklerinizi içine atmamaya özen gösterin.

yumurtali-ekmek-tarifi-yeni

Ekmekleri yağda kızarttıktan hemen sonra mutlaka kağıt havlu serili bir tabağa alın ve fazla yağlarının süzülmesini sağlayın. Çıtır çıtır ekmekleriniz hazır. Afiyetler olsun!

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?