https://yemek.com/tarif/girit-kabagi-dolmasi | Girit Kabağı Dolması Tarifi

Hafifliği ve Doyuruculuğu Sayesinde İftar Sofralarının Yıldızı Olacak 10 Farklı Zeytinyağlı Tarifi

Favorilerime
Ekle

Sofraya zeytinyağlıların tüm ferahlığını ve hafifliğini taşıyoruz bugün. Doyuruculuk derseniz onu da bu tariflerde fazlasıyla bulabileceksiniz.

İftar sofralarını kurarken de hafiflikten ve sağlıktan ödün vermeyenleri hemen böyle alalım. Çünkü bugüne dek kurduğunuz belki de en sağlıklı, besleyicisi ve ferah sofralar bu zeytinyağlı tarifler sayesinde olacak, bu yemeklerin tadına bir kez bakan sizden hemen tarifini isteyecek.

"Böylesini hiç yememiştim, nefis olmuş" dedirtecek kadar farklı tariflerden tutun mutfağımızın en klasikleşmiş tarifleri arasında yerini alan yemeklerimize, karşınızda ramazan bitmeden bol bol değerlendirmeniz gereken hafif ve doyurucu zeytinyağlılar!

Afiyetle...

"Yapılışlarını izlemek istiyorum" diyenlere özel bonus: Hep Aynı Zeytinyağlıları Yapmaktan Sıkılanlara 8 Farklı Zeytinyağlı Yemek

Barbunyalı taze fasulyeden vişneli yaprak sarmaya, büyük ihtimalle şu ana dek denemediğiniz kadar farklı, aynı zamanda tanıdık lezzetler karşınızda. Her biri damak tadınıza çok uyacak, eminiz.

Yazılı tariflerimize ulaşmak için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

  • Buzdolabı poşeti ile yaprak sarma

Zeytinyağlıların en sevileni sarmayı en pratik şekilde kalem gibi sarmanın yöntemini anlatıyoruz, toplanın. Bir buzdolabı poşetinden bu kadar verim alabileceğinizi belki de hiç bilmiyordunuz.

Bundan böyle her biri kalem gibi olacak: Buzdolabı poşeti ile yaprak sarma tarifi

  • Sebzeli barbunya yemeği

Zeytinyağlıları sofrada hep tamamlayıcı, yancı lezzetler olarak kullanmış olabilirsiniz ama bu, tek başına ana yemeğin yerini alabilecek kadar doyurucu! Baklagillerin en besleyicisi barbunyaya rengarenk sebzeler eşlik eder de o yemek, bir tabağıyla doyurmaz mı hiç?

Tıka basa doyurur: Sebzeli barbunya yemeği tarifi

  • Zeytinyağlı biber dolması

Yaprak sarmayı ilk sıraya koymuşken ondan söz etmeden bu listeyi bitirmek olmaz, olamaz. İçindeki pirinç nedeniyle hafifliğinden bir parça ödün vermiş olsa da mis gibi zeytinyağının tüm tadını ve kokusunu içinde bolca barındıran bu ışıl ışıl lezzete kayıtsız kalacak değiliz.

Onu hep çok sevdik: Zeytinyağlı biber dolması tarifi

  • Patlıcan çığırtma

Patlıcanın başrolü kaptığı bu lezzet, sadece 5 malzeme ile hazırlanan çok pratik bir yemek aslında. Bergama mutfağında önemli bir yeri olan çığırtma, sofrada hafifliğin ve zeytinyağının tadını çıkarmak isteyenler için geldi.

Sefa getirdi: Patlıcan çığırtma tarifi

  • Zeytinyağlı enginar

Bahar demek sizin için de biraz da olsa enginar demekse, onu tezgahlarda görmeye başlar başlamaz içinizde kavuşmanın verdiği o mutluluk oluyorsa bu tarifi hakkıyla yapmasını da bilmelisiniz.

Tüm püf noktalarıyla, karşınızda: Zeytinyağlı enginar tarifi

  • Yoğurtlu kabak sıyırma

Şimdi de Girit mutfağına uzanıyor ve damak tadımıza çok uygun, yıllara meydan okuyup bugünlere dek gelmeyi başarmış nefis tariflerden biriyle sizi baş başa bırakıyoruz.

Yok böyle bir güzellik: Yoğurtlu kabak sıyırma tarifi

  • Enginar sarması

Klasik enginara olan hislerimizden ve tam kıvamındaki nefis enginar tarifinden az önce bahsettik ama "Ben daha farklı lezzetler keşfetmek istiyorum" diyenleri de unutacak değiliz.

Böylesini daha önce hiç denememiştiniz: Enginar sarması tarifi

  • Barbunyalı taze fasulye

Zeytinyağlı barbunyayı da taze fasulyeyi de çok seviyoruz! O zaman ne yapıyoruz, efsane bir buluşma ayarlıyor, bu iki süper gücü aynı tencerede bir araya getiriyoruz.

"Zeytinyağlılarla karın doymaz" mı demiştiniz: Barbunyalı taze fasulye tarifi

  • Kabak yemeği

Kendisi klasik bir zeytinyağlının çok daha ötesinde, içindeki pirinç sayesinde sadece bir yancı değil enfes bir ana yemek olarak da değerlendirilebilecek düzeyde.

Pirincin desteğiyle: Kabak yemeği tarifi

  • Girit kabağı dolması

Girit Kabağı Dolması Tarifi

Girit Kabağı Dolması Tarifi

Dolmaların en ferahı ve en doyurucusu o! İç harcında kullanılan çeşit çeşit biber sayesinde çok da renkli üstelik!

İftar sofralarına renk gelsin: Girit kabağı dolması tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?