Dağılmayan Kıvamıyla: Dondurucu İçin Fellah Köfte Nasıl Yapılır?

yemek.com
Cemre Özgüzel
Boyum ocağa yetişmeden yemek yapmaya başlamışım. Hala yetişmiyor.
Cemre Özgüzel
253770 takipçi1286 içerik

Sıkça Yenen Konular

Zeynep Çetin
Ekim 24, 2016
Zeynep Çetin
Nisan 23
YENİ
Cemre Özgüzel
Mayıs 22
Zeynep Çetin
Mayıs 11

Mutfağımızdaki onlarca tarif bir yana, bulgurun en güzel hallerinden biri olan fellah köfteleri bir yana... Damaklarımızda yeri çok ayrı onun. Bol sarımsaklı, domatesli sosuyla klasik fellah köfte tarifi, yoğurtlusu ve semizotlu haliyle de şahane oluyor. Böylesine sevilen bir lezzeti bol bol yapıp dondurucuda saklamak, canınız her istediğinde de çıkarıp haşlayarak afiyetle tüketmek mümkün.

Üstelik bu fellah köfteleri birbirlerine çok fazla yapışmıyor, pişerken dağılmıyor. Lezzetleri de şahane oluyor. Tüm püf noktalarıyla dondurucuda saklamalık fellah köfte tarifinin nasıl yapıldığını anlatıyoruz. Buyursunlar.

Dondurucu için fellah köftesi nasıl yapılır?

dondurucu-icin-fellah-kofte

Fellah köftenin en önemli malzemesi bulgur pek tabii. Fellah köftenin de esmer ince bulgurdan yapılanı makbul. Esmer ince bulgur, klasik ince bulgurdan hem daha besleyici hem de kıvamı çok daha güzel tutuyor. Ancak esmer ince bulgur bulma şansınız yoksa fellah köftenizi klasik ince bulgurdan da yapabilirsiniz. Bulgurunuzu sıcak suyla ıslatıp kabarmaya bırakarak fellah köftesi yapmaya başlayın.

mervesultn.blogspot.com.tr

mervesultn.blogspot.com.tr

Şişen bulgurlarınızın sıcağını atması ve ılıması için bir güzel karıştırıp bekletin. Sıcak bir haldeyken diğer malzemeleri ilave ederseniz kıvamını bulmakta zorlanabilir, yapış yapış bir fellah köftesi elde edersiniz. Soğuyan bulgurlarınızın üzerine un ya da irmik ilave edin. Buzlukta saklayacağınız için yumurta eklemenizi önermiyoruz. Bağlayıcı madde olarak su, irmik ya da un kullanmanız yeterli olacaktır. Bu aşamada dilerseniz baharat ve salça da ilave edebilirsiniz. Kıvam alana kadar güzelce yoğurun. Fellah köfteyi ne kadar çok yoğurursanız kıvamı o kadar güzel olacaktır.

dondurucu-icin-fellah-kofte-2

Hazır olan hamuru şekillendirmeden önce ellerinizi hafifçe ıslatın. Ellerinizin hamurdan kuruduğunu hissettikçe bu işlemi tekrar edebilirsiniz. İki küçük hamur alıp elinizle yuvarlayın ve parmağınızla ortasına bastırarak şekil verin. Hafif unlanmış tepsiye fellah köfteleri aktarın ve hafifçe zıplatın. Bu işlemi tüm hamura uygulayın ve oda sıcaklığında üzerleri hafif kuruyana kadar bekletin. Ardından köfteleri buzdolabına kaldırıp 15-20 dakika kadar soğutun. Soğuyunca dolaptan çıkarıp buzdolabı poşetlerine pay edin ve dondurucuya kaldırın. Buzdolabı poşetine pay ederken ezmemeye özen gösterin. Aralıklı bir şekilde aktarın ki üst üste binip yapışmasınlar.

dondurucu-icin-fellah-kofte-son

Fellah köfteleriniz hazır. Dilediğiniz zaman buzluktan çıkarıp sıcak suda haşladıktan ve sosladıktan sonra servis edebilirsiniz. Afiyetler olsun!

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?