TARİF / YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

İstanbul'u İstanbul Yapan En Lezzetli 9 Klasik Tatlı Mekanı

yemek.com
Ben de Yemek.com'un yazarlarından biri oldum. Masa çok geniş, sen de otursana!

Sıkça Yenen Konular

Şehrin trend pastanelerini geçtiğimiz hafta sizlerle paylaşmıştım. Hani bayıla bayıla okuduğunuz, paylaşmaktan ve önermekten bir hal olduğunuz şu listeden bahsediyorum.

Şimdi o listenin etkisinden çıkabilirseniz sizi efsaneleşmiş klasik tatlıcılarla tanıştırayım istiyorum. Bir öncelik sorunu yaşamış olabilirim, kabul ama geç değil.

Şimdi listeleyeceğim mekanlar ağız sulandırmalı, karın kazındırmalı, iştah kabartmalı, diyete engel olmalık mekanlar, ona göre!

50 yıllık tarih: Göreme Muhallebicisi

Her bina altında bitmeyen pastane ve fırın yapmışlar! Tabii ki Kurtuluş Caddesi’nden bahsediyorum. Ama bir tanesi var ki vitrinine bakmadan, içeriye girmeden geçemediğim: Göreme Muhallebicisi.

Annemin burnumu kapata kapata kaşıkla soktuğu sütlü tatlıları orada her nasılsa hoop yutuveriyorum. Kazandibisi, sütlacı, tavuk göğsü tam bir bikini düşmanıdır, bilginize!

Sanmayın ki burası sadece tatlıdan ibaret, yok öyle bir şey! Kendisinin çok başka marifetleri de var: Menemen, kaymak ve pilav üstü tavuk gibi.

Ve bu güzellik 1965 yılından beri var, inanabiliyor musunuz a dostlar?

Göreme Muhallebicisi adres: Kurtuluş Caddesi No: 60, Şişli, İstanbul

84 yıllık tarih: Fatih Sarmacısı

Fatih denilince akla ilk gelendir o, ahhh ne tatlıdır o! Üstüne de başka sarmacı tanımıyorum.

Bu tatlıyı bilmiyorsanız beri gelin, ortamlarda hava atmalık bilgiler vereceğim: Bir revani düşünün, tadı birazcık onun gibi. Hamur ve şerbet ile hazırlanıyor. Durun hemen korkmayın, şeker içinde boğulacağınız bir tatlı değil. Yağ değil de yoğurtan yapılıyor, bu yüzden pek hafif. Üstüne de kayısı marmeladı döküyorlar. Asıl lezzet de burada saklı.

Fotoğrafından da anlayacaksınız ki bu pofuduk tatlımız rulo şeklinde. İsmini de buradan alıyor zaten.

Alın size Fatih’e gitmek için mis gibi tek neden!

Fatih Sarmacısı adres: Ali Kuşçu Mahallesi, Fevzi Paşa Caddesi, Aslanhane Sokak, No 14, Fatih, İstanbul

90 yıllık tarih: Baylan

Listemin en havalısı. Neredeyse 90 yıllık, olacak o kadar.

Zamanında mekanın isminden önce ün yapan tatlısı Kup Griye için methiyeler düzdüğüm doğrudur: "Sen ne biçim bir şeysin öyle, ahımı alıyorsun. Olur mu böyle?”

Sadece Kup Griye değil; Trif’i, Adisababa'sı ve Moncheri’si de o biçim!

Herkesi kendine bağımlı yapınca Kadıköy’e sığamayıp Bebek’e de kapak atmış bulundu. Ama favorim buram buram tarih kokan Kadıköy tabii ki!

Baylan adres: Kadıköy Merkez Mahallesi, Muvakkithane Caddesi, No 9/A, Kadıköy, İstanbul

65 yıllık tarih: Savoy

Gelelim 70 yıla merdiven dayayan başka bir mekana: Savoy’a. Kendisi o zamandan şimdiye kadar birkaç mekan değişikliği yapsa da Cihangir’den ayrılmadı. Anlayacağınız Cihangirli’nin bir eli balda diğer eli Savoy’da.

Buraya gitme sebeplerinizi sıralıyorum:

Son kırıntısına kadar yemek isteyeceğiniz milföy pasta, kahvaltılarınıza, çay molalarınıza bomba gibi düşecek ay çöreği, tartına vişne banacağınız vişneli tart, kremasını yerken artı on sekiz görüntülerde bulunacağınız profiterol ve şüphesiz ki pazar sabahlarını keyiflendirecek kahvaltı bu sebeplerden inanın ki sadece birkaçı.

Cihangir’de tıka basa dolmuş mekan görürseniz bilin ki o Savoy’dur ama biz yine de açık adres verelim.

Savoy adres: Cihangir Mahallesi, Sıraselviler Caddesi, No 91/A, Beyoğlu, İstanbul

Yüz yılı aşkın tarih: Lebon

Hani amcalar dedeler derler ya “”Biz Beyoğlu’nda hep takım elbise giyerdik” Lebon’unki de o hesap. Zamanında şapkasız Lebon’a girmek imkansızmış. Müdavimleri arasında Yahya Kemal, Namık Kemal, Ahmet Haşim gibi edebiyatçılar da varmış.

Tarihi de ta 19. yüzyıla dayanıyor. Sadece o kokuyu almak için bile gidilir şuraya. Pastalarını, profiterolünü, likörlü çikolatalarını afiyetle yiyebilirsiniz.

Sabah ayak üstü alıp yiyebileceğiniz poğaça, sandviçleri, kruvasanı da harika derecede lezzetlidir.

Lebon Pastanesi adres: Tomtom Mahallesi, İstiklal Caddesi, No 231/A, Beyoğlu, İstanbul

20 yıllık tarih: Meşhur Balkan Tulumba

1996’dan beri Alibeyköy’deki yerinde hizmet veren ve önünde uzun uzun kuyrukların oluşmasına rağmen hala başka bir şube açmayan bu mekan fena yakıyor!

"Tulumba için ta Alibeyköy’e mi gidilir?" demeyin! Onu diğer tulumbacılardan ayıran büyük özellikleri var: günlük ve hafif olması. O kadar hafif ki normalde bir tanesini bile zor yediğiniz tulumbayı iddia ediyoruz burada ikişer ikişer mideye indireceksiniz. Diğer önemli özellik ise glikoz kullanmamaları.

Zamanında Makedonya’dan İstanbul’a göç eden aile topraklarının etinden sütünden yararlanıyorlar, e bize de bu tatları denemek kalıyor. Mesela mideyi yakmayan bu tulumbanın yanında Makedonya’dan getirdikleri böğürtlen suyunu mutlaka içmeniz lazım.

Meşhur Balkan Tulumba adres: Gaziosmanpaşa Cad. No:2 Alibeyköy, İstanbul

55 yıllık tarih: Keçecizade

“Edirne’den birçok yere uzanan bir lezzet şöleni” gibi avam, klişe, büyük cümleler edebilirim ama bilin ki haklıyım.

Yakın zamana kadar Nişantaşı’nda da yer alan mekan, bilemediğimiz nedenlerden dolayı kepenk kapattı. Ama moraller hemen bozulmasın dizler hemen dövülmesin! İstanbul’da ürünlerini bulabileceğiniz birkaç yer var. Tek yapmanız gereken bir "Alo" demek.

Burada badem ezmesi başrolde ama bademli kurabiyesi, çikolatalı sultan lokumu, çikolata kaplı portakal kabuğu da hiç küçümsenmeyecek hatta yemeyip yanında yatılacak lezzetlerden.

Tarihi de 1961 yılına dayanıyor. O zamandan beri bayramlarda, özel günlerde ağızlarımız tatlandırıyor. Bir daha söyleyelim, bir telefon yeter!

İletişim: Keçecizade

71 yıllık tarih: İnci Pastanesi

Listemizin incisi, göz bebeği. Az savrulmadı oradan oraya ama yıkılmadı dimdik ayakta. Hala bütün profiterolcüleri solda sıfır bırakıyor, hala sıcak samimi mekanında tatlı severleri ağırlıyor.

Tekrar tekrar söylemeye gerek var mı bilemiyoruz ama buraya profiterol için gidilir, yanında da ev yapımı limonata içilir. Bu ikilinin hastasıyım. Belki her Taksim’e gittiğimde değil ama ayda bir kez uğrar hınca hınç yerim, dağıtırım ortalığı!

Mutlaka duymuşsunuzdur, şimdilerde Mis Sokak’ta.

İnci Pastanesi adres: Şehit Muhtar Mahallesi, İstiklal Caddesi, Mis Sokak, No 18/A, Beyoğlu, İstanbul

238 yıllık tarih: Ali Muhiddin Hacı Bekir

fannypacktravel

fannypacktravel

Akide ve badem şekeri, drajeler, çifte kavrulmuş lokumu sadece alıp mideye indirmelik değil, zor zamanlar için kenara atmalık, bayramda çocuk sevindirmelik, büyüklere nostalji yaşatmalık.

1777 yılından beri yüzleri güldüren mekan adeta yaşayan bir müze! Ne demek istediğimi tam anlamak için şuradan mekanın yeni ve eeski fotoğraflarına bakmanızı rica ediyorum.

Eminönü’nden ziyade Beyoğlu’ndaki mekanı daha çok severim. Çünkü daha sessiz daha huzurlu, bilginize!

Ali Muhiddin Hacı Bekir adres: Katip Mustafa Çelebi Mahallesi, İstiklal Caddesi, No 83, Beyoğlu, İstanbul

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?