İstanbul'un Çayı Bile Kendine Hayran Bırakan En İyi 7 Börekçisi

yemek.com
Çağla Gillis
Ben de Yemek.com'un yazarlarından biri oldum. Masa çok geniş, sen de otursana!
Çağla Gillis
510 takipçi313 içerik

Sıkça Yenen Konular

Çağla Gillis
Ocak 24, 2020
Çağla Gillis
Kasım 15, 2018
Pepsi BadgeAdvertisement
Pepsi
Şubat 9
YENİ
Zeynep Çetin
Mart 2

Biz de börek denildi mi akan sular durur. Bu çıtır lezzetin yanına bir de çay ekledik mi bizden mutlusu yoktur. Bu keyfi, huzuru ve sıcaklığı Como Gölü’nde, Oia’nın en tepesinde, Tokyo’da kiraz çiçeklerinin altında aramaya gerek yok. Listedeki mekanları rotanıza alın, yeter.

Ispanaklısından kıymalısına, peynirlisinden patateslisine kadar İstanbul’daki en iyi böreklerin adreslerini çıkardık. Listede meşhur kuş üzümlü Sarıyer böreği de var. Hatta Balkanlar’dan gelip İstanbul’a konan efsane Boşnak böreklerini de unutmadık.

Hazırsanız yufkasına methiyeler düzdüğümüz mekanları sıralıyoruz!

Not: Bu içerik ilk olarak 6 Ocak 2017 tarihinde yayınlanmış, 7 Kasım 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Bütün bir günü böreklerle geçirmek istersin: Çengelköy Börekçisi

Tarihi Çınaraltı Çay Bahçesi’nden sonra Çengelköy’ün bir diğer sevilen mekanı, simgesi olur. Buradan alınan çıtır börekler, çay bahçesinin muhteşem Boğaz manzarası karşısında afiyetle yenir.

Öyle sadece peynirli, ıspanaklı, kıymalı börekler değil; sigaradan kol böreğine, tepsi böreğinden su böreğine kadar birçok çeşit var. Favorimiz tabii ki cevizli-peynirli, peynirli-soğanlı efsane Çengelköy börekleri.

Kışın bu kasvetli havalarından kurtulmak için en iyi rotalardan biridir Çengelköy, Kuzguncuk… Bu hafta sonu hem bu iki semti hem de bu nefis börekleri radarınıza almalı.

Çengelköy Börekçisi adres: Çengelköy Mahallesi, Çengelköy Caddesi, Çınarlı Cami Sokak, No 26, Üsküdar, İstanbul

Börek ve mıhlamanın gücüne inanın: Kireçburnu Fırını

kirecburnufirini

Bu fırından ne çıksa, "en iyiler” listelerimizde vermeye hazırız.

Kıymalı kol böreği, ıspanaklı kol böreği, mantarlı su böreği, su böreği, ev böreği, ıspanaklı gül böreği yiyip yiyebileceğiniz en doyurucu, en olay böreklerden. Pazar kahvaltılarının en huzurlu adreslerinden olan bu fırının mıhlaması da pek meşhur. "Börek yanına da mıhlama mı olurmuş canım” demeyin, bir deneyin!

Sonrasında Boğaz kenarında yapacağınız yürüyüş, alacağınız temiz hava gibisi de yok!

Kireçburnu Fırını adres: Kireçburnu Mahallesi, Haydar Aliyev Caddesi, No 48, Sarıyer, İstanbul

Taş fırında pişen bu börekler kaçırmaya gelmez: Yeniköy Börekçisi

Boğaz havası almak, denizi olan her yere demir atmak için bahanemiz çok! Maksat şehirden uzaklaşmak, üstüne de değer verdiğimiz lezzetlerle bir şölen yaşamak.

Tarihi 1817’ye dayanan Yeniköy Börekçisi ve onun taze börekleri de bu büyük bahanelerimizden sadece biri. Kahvaltı ve öğle yemeklerinin en keyifli adreslerinden olan bu fırında en lezizinden kol böreği var. Özellikle kıymalı olanının seveni çok. Listedeki diğer mekanlara göre de bir hayli büyük, kapı önüne atılmış onlarca masadan birine oturup semtin huzuruyla dolup taşabilirsiniz mesela.

Üzümlü çörek, tuzlu kurabiye, peksimet, baklava, dereotlu poğaça, portakallı kurabiye, anasonlu galeta, un kurabiyesi, örgü kurabiye, halka, kandil simit de bu fırının diğer lezzetleri. Buradaki her ürünün, Rumlardan kalan formüllere sadık kalınarak üretildiğini ve taş fırında odun ateşiyle pişirildiğini de söyleyelim.

Yeniköy Börekçisi adres: Yeniköy Mahallesi, Köybaşı Caddesi, No 82, Sarıyer, İstanbul

Sarıyer böreğinin en lezzetlisi için: Sarıyer Hünkar Börekçisi

foursquare

Tarihi Bilice Börekçisi bir, bu iki. Sarıyer böreğini daha önce yemediyseniz, bu iki mekan aklınızda bulunsun. Kıyma, soğan, kuş üzümüyle hazırlanan bu börek; kilo kilo alıp çoluk çocuk, eş, dost sevindirmelik.

30 yıldan fazla bu hizmeti veren mekan; semtin en eski börekçilerinden olur. Kıymalı ve peynirli kol böreklerinde de üstlerine yoktur.

Sözün kısası elimizi sallasak leziz börekçilere denk gelebileceğimiz Sarıyer, sırf bu lezzet uğruna rotanıza alınmayı hak ediyor.

Sarıyer Hünkar Börekçisi adres: Merkez Mahalesi, Mesarburnu Caddesi, No 4, Sarıyer, İstanbul

Eskişehir'dekileri aratmaz: Tarihi Odabaşı Çiğbörekçisi

Eskişehir’dekileri aratmayan çiğ börekçileri sıralamıştık. İstanbul’un en iyi ve en eski; Tarihi Odabaşı Çiğbörekçisi de bu listenin gözdesiydi. Konu börek olunca haliyle dönüp dolaşıp yine kendisine geldik.

Hamurun kıvamına, içindeki minik kıymaların lezzetine puanımız tam! İçi sulu olan bu leziz böreklerin İstanbul’un dört bir yanından alıcısı çok. Özellikle hafta sonları önündeki uzun kuyruklardan anlayacaksınız.

3-4 masalı minik ve salaş bu mekanda oturup keyif yapma lüksü pek yok. Bizce en iyisi alıp yolunuza devam etmeli.

Tarihi Odabaşı Çiğbörekçisi adres: Çapa Mahallesi, Mevlanakapı Caddesi, No 125/B, Fatih, İstanbul

Kahvaltılarınızın vazgeçilmez adreslerinden olacak: Tarihi Bilice Börekçisi

Listenin yarısı Sarıyer’in börekçileriyle dolu fark ettiğiniz üzere. Çünkü zaten Sarıyer aslında 3 B’si ile meşhur; Balık, bal ve börek.

Gelelim muhteşem bir manzaraya sahip olan bu börekçiye. Burada halis mulis içinden kuş üzümü, çam fıstığı, soğan ile kavrulmuş kıyma geçen Sarıyer Böreği yiyebilirsiniz. Peynirli, patatesli, ıspanaklı, tavuklu da diğer börek çeşitlerinden. Su böreği ve pudra şekeriyle dolup taşacağınız sade börekleri de cabası.

Bu börekler yanına bir de kahvaltı tabağı alırsanız sizden güzeli yok!

Tarihi Bilice Börekçisi adres: Çayırbaşı Mahallesi, Çayırbaşı Caddesi, No 17, Sarıyer, İstanbul

Boşnak böreklerini keşfet: Prava Pita Boşnak Börekçisi

Bayrampaşa’da Balkan rüzgarları estiren, mantı ve börekleriyle yüz güldüren Prava Pita son durağımız.

2006 yılından beri hizmet veren mekanda Boşnak böreklerinin her çeşidini bulabilirsiniz. Sasirom (peynirli), kompirnak (patatesli), Zelanik (ıspanaklı) mekanın gözdelerinden.

“Gerçek börek” anlamına gelen Prava Pita, evlerinize sipariş de alıyor. Hatta baby shower, doğum günü, söz, nişan gibi özel günlerinize tepsi tepsi börek yaptırmak isterseniz Prava Pita’nın böyle bir hizmeti de var, daha ne olsun!

Prava Pita Boşnak Börekçisi adres: Yıldırım Mahallesi, Şehit Kamil Balkan Caddesi, No 12, Bayrampaşa, İstanbul

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?