İstanbul’un Dumanı Üstünde Tüten 9 Nefis Çorbacısı

https://www.facebook.com/karakoycorbaevi/photos/a.1682933245279044.1073741826.1682918368613865/1682933235279045/?type=3&theater |facebook.com
Çağla Gillis
Ben de Yemek.com'un yazarlarından biri oldum. Masa çok geniş, sen de otursana!
Çağla Gillis
508 takipçi313 içerik

Sıkça Yenen Konular

Çağla Gillis
Mart 14, 2020
Duygu Arslan
Eylül 22, 2016
Pepsi BadgeAdvertisement
Pepsi
Şubat 9
Lays BadgeAdvertisement
Lay's
Ocak 28

Çorba, her ne kadar soğuk kış günlerinin vazgeçilmezi olsa da biz çorbanın yazı kışı olmadığına inananlardanız. İçimizi ısıtan her şey yılın dört mevsimi kabulümüzdür.

Bu sebeple bu hafta, diyet yapanların kurtarıcısı, birçok öğrencinin 2 öğün yemeği, sindirim sisteminin yoldaşı olan çorbalara selam çakıyoruz.

Karşınızda işkembesinden tarhanasına, brokolilisinden ezogelinine, mercimeklisinden pancarlısına, kerevizlisiden bademlisine kadar hem klasik hem de pek orijinal çorbaların adresleri...

Not: Bu içerik ilk olarak 22 Ocak 2015'te yayınlanmış, 30 Ekim 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Her kaşıkta lezzet: Tazele

Yeni Lokanta’da yarattığı harikalar ile tanıdığımız Civan Er’in son harikası Tazele, son zamanların en sağlık fast food mekanlarından.

Özellikle öğle molalarının Kanyon’daki en leziz adresi olan Tazele’de cevizli köz biber, tarhunlu yoğurt, Ezineli peynirli mercimek gibi ekmek banmaya doyamayacağınız çorbalarından içebilir, üstüne de o meşhur Antakya yoğurtlu mantısından yiyebilirsiniz.

Islama tavuk, katmerli köfte gibi anne yemeğini aratmayan seçenekler de var. Üstelik menüdeki her şey 5 dakikada hazır.

Tazele adres: Kanyon AVM, Kat -2, Esentepe Mahallesi, Büyükdere Caddesi, No 185, Beşiktaş, İstanbul

Çeşit çeşit çorbanın adresi: Karaköy Çorba Evi

Kendisi Karaköy’ün herhalde tek cep yakmayan mekanı olur. Günün her saati açık olan mekan, klasik esnaf lokantası görünümünde.

Aya Nikola Ortodoks Kilisesi’nin içinde, 2 katlı bu minik mekandan toplamda 21 çeşit çorba çıkıyor. Analı kızlı, karalahana, brokoli, sebze, mantar, mısır, kesmeaşı, etli düğün, ayak paça, kelle paça, yuvalama, işkembe, kereviz, pancar, domates, bal kabağı bu çorbalardan en sevilenleri.

Menüde çorbadan başka bir şey yok ama telaşa mahal vermeyin. Çorbanın porsiyonlarını ve banacağınız ekmekleri düşünce doymamanız mümkün değil.

Karaköy Çorba Evi adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, Mumhane Cd. No:35, Beyoğlu, İstanbul

Ağzınıza layık: Hünkar Lokantası

Nişantaşı’nda anne eli değmiş yemek yiyebileceğiniz mekan pek azdır. Hünkar’ı alıp baş tacı etmemiz bu yüzdendir.

Her gün değişen günün çorbası, mercimek çorbası ve paça çorbası içinizi ısıtacak seçeneklerden.

“Biz buraya sadece çorba içmeye gitmiyoruz” derseniz şehriyeli kuzu incik burada yiyip yiyebileceğiniz en lezzetli yemek. Hünkar beğendi de bir o kadar başarılı.

Bir de içinde sebze çorbası, ıspanak kökü, mercimek köfte, kapuska, türlü, pazı, semizotu gibi bol seçeneklerin olduğu vegan menüleri var. Tadından yenmez!

Hünkar Lokantası adres: Mim Kemal Öke Caddesi No:21 Nişantaşı/İstanbul

Onu tanımayan yok: Çiya

"Yurt dışından tanıdığınız biri mi geliyor? Ona Türkiye’ye Anadolu’ya özgü yemekleri yedirmek mi istiyorsunuz?” Doğru adrestesiniz.

"Gerçi Güneydoğu ve Doğu Akdeniz” mutfağına özgü yemekler ile tanınsa da burada Azeri, Gürcü, Türk, Arap, Ermeni, Osmanlı, Süryani, Selçuklu, Yahudi kültürlerine ait yemekler bulabileceğiniz bir mekan.

Mekanda; ezogelin, kelle paça, tandır, alaca çorbası çokça çıkan seçeneklerden. Ama gelin görün ki 100’e yakın çorba çeşidi buranın mutfağında pişmiştir: şıkık çorbası, yılanotu çorbası, pirpirim çorbası, kuskus çorbası…

Çorba sonrası da bir Çiya Kebap patlatın.

Çiya adres: Caferağa Mh., Güneşli Bahçe Sokak No:43, Istanbul

Aklımda: Lades

Biz aslında onu yaptığı parmak yedirten menemenleriyle tanıyoruz. Ama bir ezogelini, bir yayla, bir pazı çorbası var ki sormayın! Ağızlara, midelere şenlik!

İşkembe çorbası, sebze çorbası, pirinç çorbası, mercimek çorbası, tavuk suyuna çorba, düğün çorbası, şehriye çorbası, paça çorbasını da denemekte fayda var.

Beyoğlu’na yolunuz düşerse sabah menemen için günün diğer saatlerinde de çorba için mutlaka uğrayın.

Lades adres: Şht. Muhtar Mh., İstiklal Caddesi No:14, Beyoğlu/İstanbul

Çorbanın gustosu: Sarıhan Gusto

Etiler’de eğlence çıkışı gidebileceğiniz, gecenin sonuna iyi bir nokta atışı yapabileceğiniz bir mekandayız şimdi.
Mekanın favori çorbası boncuk taneli işkembe çorbası! Ama bu demek olmuyor ki şırdan tuzlama, damar tuzlama, dana ayak paça, kuzu ayak paça, kuzu kelle paça gibi diğer lezzetler denenmeyecek.

Kokoreç, kelle paça ve mantı da çorba sonrası midenizi sevindirecek yiyeceklerden. İtinayla yiyiniz.

Sarıhan Gusto adres: Nisbetiye Cad No:109 Etiler, Beşiktaş/İstanbul

Hiç beklemediğiniz anda: Kahve 6

Cihangir’de veganların yüzünü güldüren bu minik tatlı mekan, klasikleşmiş çorbasıyla huzurlarınızda, brokolili mercimek çorbası. Soğuk kış günlerimizin kurtarıcısı adeta.

Yaz aylarında da içimizi serinleten, içinde nohut, bulgur, taze nane, maydanoz olan ayran aşı çorbası var.

Mekanı ayrıca kahvaltılarıyla, zeytinyağlı yemekleriyle pek bir severiz. Bir de o kış bahçesi yok mu, tam keyiflik!

Kahve 6 adres: Akarsu Cad./anahtar Sok. 13/A, Cihangir/Istanbul

Paça sevenler buraya: Paçacı Mahmut Usta

O kadar mekan gezdik, bir paça çorbası içmeden eve dönmeyecektik, öyle değil mi? Bunun için şehrin en iyi paça çorbası yapan mekanına Aksaray'daki Paçacı Mahmut Usta'ya uğruyoruz pek tabii ki.

Burada ayak paça ve kelle paça çorbalarını keyifle içebilirsiniz. Ama paça sevmiyorsanız da üzülmeyin zira ezogelin ve mercimek çorbaları da her zaman var ve çok ama çok lezzetli.

Sadece çorbalarıyla değil ana yemekleriyle de asla hayal kırıklığına uğratmayan Paçacı Mahmut Usta, köklü tarihinin hakkını veren bir lezzet noktası.

Paçacı Mahmut Usta adres: İskenderpaşa, Kızanlık Cd. No:16, 34080 Fatih/İstanbul

Gece orada biter: Lale İşkembecisi

facebook

facebook

Listemizi sakatat sevenlerin yıllardır değişmeyen gözdesi olan Lale İşkembecisi ile bitiriyoruz şimdilik. Kokoreç aşığının da geceyi çorba içmeden bitiremeyenin de uğrak noktası olan Lale İşkembecisi 24 saat açık olmasıyla da kalpleri kazanıyor.

İşkembe çorbası kadar tuzlaması, kuzu paçası, kelle paçası ve Vedat Milor'un da en sevdiği olan damar tuzlama ve kuzu paça karışımı çorba burada içebileceğiniz nefis çorbalardan. Tabii sakatat sevmeyenleri de unutmayan mekanda mercimek çorbası, domates çorbası ve her gün değişen "günün çorbası" seçenekleri de var.

Çorbayla karnınızı doyurmazsanız kuzu kokorecini de mutlaka tadın deriz.

Lale İşkembecisi adres: Şehit Muhtar, Tarlabaşı Blv No:5, 34435 Beyoğlu/İstanbul

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?