Editor
MENÜ

Yemek.com

YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

Kokorecin Bir Yaşam Biçimi Olduğunu Bilenlerin Müdavimi Olduğu 10 Mekan

http://harbiyiyorum.com/kadikoyde-komurde-kokorec-nerede-yenir-kokoretto-kadikoy-istanbul/ | harbiyiyorum

Aramızda bir gönül bağı var. Öyle böyle değil, derinden seviyoruz!

Önünde saygıyla eğildiğimiz bu lezzetin İstanbul’daki haritasını çıkardık.. Bu mekanlar eşliğinde, yurt dışından gelen arkadaşlarınıza 'Geleneksel Türk yemeği' diyerekten bu güzelliği yedirtip sonrasında ”Oğlum sen ne yediğini biliyor musun?” gibi eşek şakaları yapmak, kokoreç üstüne master yapmak, yemeyip de yanında yatmak artık size kalmış.

Sıra beklemeye değer: Çengelköy Kokoreççisi

Öğlen akşam demeden önünde büyüklü küçüklü kuyruklar göreceğiniz bu mekan İstanbul’un en popüler, en başarılı kokoreççilerinden biridir.

Ömrü hayatında kokoreç yemeyen, ismini duyunca yüzünü buruşturan ama şu fani dünyada denemediği bir şey kalmasın isteyen varsa buraya gelsin. Hem temizliğinden hem de lezzetinden kendini güvende hissedecektir.

Bir ısırıktan sonra artık müdavimi mi olur, her gece aş mı erir bilinmez. Ama karnında kelebeklerin uçtuğunu illaki fark edecektir. Yanına da mis gibi midyelerinden söylediniz mi ohh!

Kokoreçlerinizi ister dışarı atılmış birkaç masada isterseniz de ayak üstü laflarken yiyebilirsiniz. Yanınızda yerken üç beş laf edeceğiniz biri yoksa dertlenmeyin, çalışanların muhabbetine diyecek yok.

Çengelköy Kokoreççisi adres: Çengelköy Mahallesi, Çengelköy Caddesi No:15/C Üsküdar, İstanbul

1974’ten beri: Güneş Kokoreç

Çengelköy’den sonra istikametimiz Üsküdar! Otobüs duraklarının, yazıhanelerinin arasından sızarak ulaşıyoruz mekanımıza. Minnacık, pek bir salaş ama tabelasından “1974’ten beri” yazısı fark edilmeyecek gibi değil.

İsteğe bağlı tabakta ya da ekmek arasında servis ettikleri kokoreçlere bol kekik ve tuz kattınız mı ondan güzeli yok. Yine isterseniz domates de ekletebilirsiniz.

Çıtır çıtır ısıtılan ekmeğe mis gibi kokoreçler eklenenince yüzlerde haliyle minik tebessümler oluşuyor. Hele bir de açsanız o tatminin tarifi yok. Bu bir çağrıdır, gidiniz.

Güneş Kokoreç adres: Mimar Sinan Mahallesi Balaban Caddesi No:33 Üsküdar, İstanbul

Duymayan yoktur: Şampiyon Kokoreç

Yolumuz Beyoğlu’na düştüğünde canlar neler çekmez ki; ıslak hamburger, Adana dürüm, midye, tantuni ve haliyle kokoreç.

Beyoğlu’nda kokoreç denildiğinde de akla ilk gelen Şampiyon’dur. Bu klişe mekanı "Yazmayayım, herkes biliyordur zaten." dedim. Ama kendimizi de tutamadık.

Balık Pazarı’nda yer alan bu güzellikte bol baharatlı yarım ya da çeyrek kokoreç patlatmak herkesin boynunun borcudur. Ekmeğinin çıtırlığı bile burada kokoreç yemek için büyük bir sebeptir. Yanına sopsoğuk ayran ve bir porsiyon midye tava da söylediniz mi o zaman masanız dört dörtlük demektir. Aslında midye tavaları da fena değildir, kalamarının da oluru vardır. Anlayacağınız yanınızda “Kokoreç yemem de yemem!” diyen bir arkadaşınız varsa, onun için de alternatifler bol. Fiyatları da hatırlatayım tam olsun! Ortalamanın üstünde sizi biraz üzebilir.

Şampiyon adres: Hüseyinağa Mahallesi Sahne Sokak No:3 Nevizade, Beyoğlu, İstanbul

Kokoreç için gidilir: Reks Büfe

Kadıköy’ün şu meşhur Kadife sokağındayız. Hani şu Karga, Arkaoda, Hera gibi artık önünde eğildiğimiz mekanların olduğu sokak. Birçoğunuz barlar sokağı diye de bilir kendisini. İşte sokağın başında Rexx Sineması’nın hemen karşısında yer alan bu büfe Kadıköylü’nün alıp başının üstüne koyduğu bir mekan.

Gece konser çıkışlarında, arkadaşlarınızla eğlendikten sonra burada soluk alınır. Şampiyon’daki gibi çeyrek ya da yarım kokoreçlerden bir güzel sipariş edilir. Çoğu zaman bu sipariş bir taneyle yetmez. Hem bir yarım yenilir hem de çeyrek. Önerim kapalı değil de açık ayranlarından içmeniz. İlla zirveye ulaşmak istiyorsanız üstüne midye dolma yiyiverin. Sonunda gelen ikramlık çaylar da sizi oracıkta hemen ayıltır.

Çalışanları da pek tatlıdır. Konuştukça konuşurlar. Sohbet açıldıkça açılır. Favorim kış da olsa dışarıdaki o taburelerde oturmak. Sokağın enerjisi içinizi ısıtacaktır. Endişeye mahal vermeyin.

Reks Büfe Kokoreç adres: Kadıköy Merkez Mahallesi Kadife Sokak No:1/1-A Kadıköy, İstanbul

Adı yeter: Kral Kokoreç

Anadolu Yakası kokoreçte Avrupa’yı solda sıfır bıraksa da Avrupa taraflarında da güzel şeyler olmuyor değil. Eminönü’nün artık simgelerinden biri olan Koko Dolma işte bu mekanın mutfağından çıkıyor. Kendisi yarım ekmekten daha büyükçe bir şey oluyor ve diğer mekanlara göre biraz daha iri kıyım olan kokoreçler ekmek boşluğuna iyice yerleştiriliyor sonrası ise adeta bir dans, bir renk!

Hemen günün planını da çıkarıvereyim: Bir tarihi yarım ada gezisi yapıyorsunuz ya da Mısır Çarşısı’na gelmiş çeyizlik eşya bakınıyor ya da baharatlara, peynirlere, kahvelere dadanıyorsunuz. Karnınız acıkıyor tabii haliyle. Adres belli PTT’nin hemen yanındaki bu klasikleşmiş mekana gelip, gelen servis tabağınız silip süpürüyorsunuz. Sonra ise ara sokaklara girip çıldırdıktan sonra ikinci molayı Brew Coffee Works’ün müthiş kahvelerine ayırıyorsunuz. Sonra ver elini Karaköy, Galata!

Kral Kokoreç adres: Hobyar Mahallesi Büyük PTT Caddesi No:54 Fatih, İstanbul

Kadıköy’den bir çağrı: Kokoretto

“Kadıköy sizi çağırıyor!” Reks Büfe’den sonra bir de burası var. Gerçi kendisi o kadar geç saatlere kadar açık değil ama tam bir efsane. Fiyatlar, lezzet her şey yüz güldürür. Önünden geçip de mekanı göremeyebilirsiniz. Ama o leziz kokuları da alamayacak değilsiniz.

Kömür ateşinde çevirip; çeyrek, yarım ekmek ve tabak porsiyon ile servis ettikleri kokorece bol kekik, kimyon belki azcık da pul biber attınız mı yemeğe kıyamazsınız. Mükemmel ne demek oracıkta görürsünüz. 'Kadıköy’e gidilince yapılacaklar' listenize lütfen burayı da ekleyin, pişman olmayacaksınız.

Kokoretta adres: Osmanağa Mahallesi Serasker Caddesi No:69/A Kadıköy, İstanbul

24 saat açık: Lider Kokoreç

Avrupa kokoreci resmen Anadolu’ya kaptırmış haberi yok! Yine Kadıköy sınırları içerisindeyiz. Kendisi 24 saat açık mekanlardan. Enfes işkembesi ve kokoreci buraya gitme sebeplerinden. Sandviç, çeyrek, yarım, üç çeyrek, dürüm, porsiyon gibi de bir sürü seçenekleri var. Genelde maç sonrası akına uğrayan mekanda ayak paça, kelle paça, tuzlama, damar, beyin gibi gayet radikal çorbalar da bulabilirsiniz.

Gece gelen açlık krizi, aşermeler, bağırsak çeken canınızı bir nebze susturmak için burası iyi adreslerden. Hem eve servisleri de var! Ne hoş ne tatlı!

Lider Kokoreç adres: Zühtüpaşa Mahallesi Bağdat Caddesi No:41/C Kadıköy, İstanbul

Kartal Kokoreç diye bilinir: Kartal Kupa Cafe & Pub

Namıdiğer Kartal Kokoreç. Kokoreç yanında ağız tadıyla bira da içebileceğiniz yegane yerlerden. İzmir usulü yaptıkları kokorecin dışında köfte, sucuk ekmek gibi seçenekler de var. Bir de yemelere doyamayacağınız midye dolmaları.

Diğer mekanlar gibi öyle ye kalk modunda değil de arkadaşlarınızla oturup uzun uzun oturabileceğiniz salaş bir mekan. İş çıkışlarının, derbi öncesi ve sonralarının vazgeçilmezidir. Çarşı içindeki sevilesi mekanlardan biridir. Tez vakitte gidip görüle.

Kartal Kupa Cafe & Pub adres: Sinanpaşa Mahallesi Mumcu Bakkal Sokak No:7 Beşiktaş, İstanbul

Beşiktaş'ın en gözdesi: Özen Kokoreç

Ortaköy’de onlarca waffle ve kumpircilerin arasında adeta bir vaha olan Özen Kokoreç, mangalda pişen nar gibi kokoreçleriyle lezzet avcılarının uğrak noktalarından.

Yarım, çeyrek, porsiyon şeklinde alabileceğiniz kokoreçler tam manasıyla İzmir usulü. Anlayacağınız “İstanbul’da şöyle en lezzetlisinden bir kokoreç bulamıyorum” diyen İzmirli arkadaşlar böyle gelsin. Yanına bir de midye tava veya midye dolma söylediniz mi, ohh mis!

2007 yılından bu yana çizgisini bozmayan bu mekanın kokoreçlerini yedikçe yiyesiniz gelecek!

Özen Kokoreç adres: Mecidiye Mahallesi, Dereboyu Cad. No:5, 34347 Beşiktaş/İstanbul

Evlere şenlik lezzetler: Beylerbeyi Paşa Kokoreç ve İşkembe

beylerbeyi-kokorec-1

Çengelköy Kokoreççi’sine alternatif ararsanız çok uzaklara gitmenize gerek yok. Pek yakınında bulabileceğiniz Beylerbeyi Paşa Kokoreç ve İşkembe önerimizdir.

Haftanın 7 günü 24 saat açık olan bu mekanda, isminden de anlayacağınız gibi sakatata dair birçok lezzet var. Beyin tava, tandırda kuzu kelle, işkembe sote, kuzu uykuluk bunlardan birkaçı. Gel gelelim ki mutlaka denemeniz gereken lezzete; kokoreçe. Güveçte iri kıyım kuzu kokoreç kelimenin tam anlamıyla efsane. Közde biber ve domates ile servis edilen bu lezzetin doğal meşe odun kömüründe piştiğini de belirtelim.

Önerimiz güveçte gelen gözlere şenlik kokoreç olsa da siz yarım ekmek, çeyrek ekmek, üç çeyrek ekmek şeklinde tercih edebilirsiniz.

Beylerbeyi Paşa Kokoreç ve İşkembe adres: Çengelköy Mh., Çengelköy Cd No:53, 34680 Üsküdar/İstanbul

Editör

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?