kokorecciler-yeni

Kokorecin Bir Yaşam Biçimi Olduğunu Bilenlerin Müdavimi Olduğu 10 Mekan

Favorilerime
Ekle

Aramızda bir gönül bağı var. Öyle böyle değil, derinden seviyoruz!

Önünde saygıyla eğildiğimiz bu lezzetin İstanbul’daki haritasını çıkardık. Bu mekanlar eşliğinde, yurt dışından gelen arkadaşlarınıza 'Geleneksel Türk yemeği' diyerekten bu güzelliği yedirtip sonrasında ”Oğlum sen ne yediğini biliyor musun?” gibi eşek şakaları yapmak, kokoreç üstüne master yapmak, yemeyip de yanında yatmak artık size kalmış.

Not: Bu içerik ilk olarak Ekim 2015 tarihinde yayınlanmış, 10 Mart 2021 tarihinde güncellenmiştir.

Çengelköy Kokoreççisi

Öğlen akşam demeden önünde büyüklü küçüklü kuyruklar göreceğiniz bu mekan İstanbul’un en popüler, en başarılı kokoreççilerinden biridir.

Ömrü hayatında kokoreç yemeyen, ismini duyunca yüzünü buruşturan ama şu fani dünyada denemediği bir şey kalmasın isteyen varsa buraya gelsin. Hem temizliğinden hem de lezzetinden kendini güvende hissedecektir.

Bir ısırıktan sonra artık müdavimi mi olur, her gece aş mı erir bilinmez. Ama karnında kelebeklerin uçtuğunu illaki fark edecektir. Yanına da mis gibi midyelerinden söylediniz mi ohh!

Kokoreçlerinizi ister dışarı atılmış birkaç masada isterseniz de ayak üstü laflarken yiyebilirsiniz. Yanınızda yerken üç beş laf edeceğiniz biri yoksa dertlenmeyin, çalışanların muhabbetine diyecek yok.

Çengelköy Kokoreççisi adres: Çengelköy Mahallesi, Çengelköy Caddesi No:15/C Üsküdar, İstanbul

Güneş Kokoreç

Çengelköy’den sonra istikametimiz Üsküdar! Otobüs duraklarının, yazıhanelerinin arasından sızarak ulaşıyoruz mekanımıza. Minnacık, pek bir salaş ama tabelasından “1974’ten beri” yazısı fark edilmeyecek gibi değil.

İsteğe bağlı tabakta ya da ekmek arasında servis ettikleri kokoreçlere bol kekik ve tuz kattınız mı ondan güzeli yok. Yine isterseniz domates de ekletebilirsiniz.

Çıtır çıtır ısıtılan ekmeğe mis gibi kokoreçler eklenenince yüzlerde haliyle minik tebessümler oluşuyor. Hele bir de açsanız o tatminin tarifi yok. Bu bir çağrıdır, gidiniz.

Güneş Kokoreç adres: Mimar Sinan Mahallesi Balaban Caddesi No:33 Üsküdar, İstanbul

Yemeksepeti'nden hemen sipariş vermek için tıklayın!

Reks Büfe Kokoreç

Kadıköy’ün şu meşhur Kadife sokağındayız. Hani şu Karga, Arkaoda, Hera gibi artık önünde eğildiğimiz mekanların olduğu sokak. Birçoğunuz barlar sokağı diye de bilir kendisini. İşte sokağın başında Rexx Sineması’nın hemen karşısında yer alan bu büfe Kadıköylü’nün alıp başının üstüne koyduğu bir mekan.

Gece konser çıkışlarında, arkadaşlarınızla eğlendikten sonra burada soluk alınır. Çeyrek ya da yarım kokoreçlerden bir güzel sipariş edilir. Çoğu zaman bu sipariş bir taneyle yetmez. Hem bir yarım yenilir hem de çeyrek. Önerim kapalı değil de açık ayranlarından içmeniz. İlla zirveye ulaşmak istiyorsanız üstüne midye dolma yiyiverin. Sonunda gelen ikramlık çaylar da sizi oracıkta hemen ayıltır.

Çalışanları da pek tatlıdır. Konuştukça konuşurlar. Sohbet açıldıkça açılır. Favorim kış da olsa dışarıdaki o taburelerde oturmak. Sokağın enerjisi içinizi ısıtacaktır. Endişeye mahal vermeyin.

Reks Büfe Kokoreç adres: Kadıköy Merkez Mahallesi Kadife Sokak No:1/1-A Kadıköy, İstanbul

Yemeksepeti'nden hemen sipariş vermek için tıklayın!

Kral Kokoreç

Anadolu Yakası kokoreçte Avrupa’yı solda sıfır bıraksa da Avrupa taraflarında da güzel şeyler olmuyor değil. Eminönü’nün artık simgelerinden biri olan Koko Dolma işte bu mekanın mutfağından çıkıyor. Kendisi yarım ekmekten daha büyükçe bir şey oluyor ve diğer mekanlara göre biraz daha iri kıyım olan kokoreçler ekmek boşluğuna iyice yerleştiriliyor sonrası ise adeta bir dans, bir renk!

Hemen günün planını da çıkarıvereyim: Bir tarihi yarım ada gezisi yapıyorsunuz ya da Mısır Çarşısı’na gelmiş çeyizlik eşya bakınıyor ya da baharatlara, peynirlere, kahvelere dadanıyorsunuz. Karnınız acıkıyor tabii haliyle. Adres belli PTT’nin hemen yanındaki bu klasikleşmiş mekana gelip, gelen servis tabağınız silip süpürüyorsunuz. Sonra ise ara sokaklara girip çıldırdıktan sonra ikinci molayı Brew Coffee Works’ün müthiş kahvelerine ayırıyorsunuz. Sonra ver elini Karaköy, Galata!

Kral Kokoreç adres: Hobyar Mahallesi, Büyük Postane Cd. No 26/1 Fatih, İstanbul

Kokoretto

“Kadıköy sizi çağırıyor!” Reks Büfe’den sonra bir de burası var. Gerçi kendisi o kadar geç saatlere kadar açık değil ama tam bir efsane. Fiyatlar, lezzet her şey yüz güldürür. Önünden geçip de mekanı göremeyebilirsiniz. Ama o leziz kokuları da alamayacak değilsiniz.

Kömür ateşinde çevirip; çeyrek, yarım ekmek ve tabak porsiyon ile servis ettikleri kokorece bol kekik, kimyon belki azcık da pul biber attınız mı yemeğe kıyamazsınız. Mükemmel ne demek oracıkta görürsünüz. 'Kadıköy’e gidilince yapılacaklar' listenize lütfen burayı da ekleyin, pişman olmayacaksınız.

Kokoretta adres: Osmanağa Mahallesi Serasker Caddesi No:69/A Kadıköy, İstanbul

Kartal Kupa Cafe & Pub

Namıdiğer Kartal Kokoreç. İzmir usulü yaptıkları kokorecin dışında köfte, sucuk ekmek gibi seçenekler de var. Bir de yemelere doyamayacağınız midye dolmaları.

Diğer mekanlar gibi öyle ye kalk modunda değil de arkadaşlarınızla oturup uzun uzun oturabileceğiniz salaş bir mekan. İş çıkışlarının, derbi öncesi ve sonralarının vazgeçilmezidir. Çarşı içindeki sevilesi mekanlardan biridir. Tez vakitte gidip görüle.

Kartal Kupa Cafe & Pub adres: Sinanpaşa Mahallesi Mumcu Bakkal Sokak No:7 Beşiktaş, İstanbul

Golden Kokoreç

Ortaköy’de onlarca waffle ve kumpircilerin arasında adeta bir vaha olan Golden Kokoreç, mangalda pişen nar gibi kokoreçleriyle lezzet avcılarının uğrak noktalarından.

Yarım, çeyrek, porsiyon şeklinde alabileceğiniz kokoreçler tam manasıyla İzmir usulü. Anlayacağınız “İstanbul’da şöyle en lezzetlisinden bir kokoreç bulamıyorum” diyen İzmirli arkadaşlar böyle gelsin. Yanına bir de midye tava veya midye dolma söylediniz mi, ohh mis!

Çizgisini hiç bozmayan bu mekanın kokoreçlerini yedikçe yiyesiniz gelecek!

Golden Kokoreç adres: Mecidiye Mahallesi, Dereboyu Cad. No:3 Beşiktaş/İstanbul

Yemeksepeti'nden hemen sipariş vermek için tıklayın!

Beylerbeyi Paşa Kokoreç ve İşkembe

Çengelköy Kokoreççi’sine alternatif ararsanız çok uzaklara gitmenize gerek yok. Pek yakınında bulabileceğiniz Beylerbeyi Paşa Kokoreç ve İşkembe önerimizdir.

Haftanın 7 günü 24 saat açık olan bu mekanda, isminden de anlayacağınız gibi sakatata dair birçok lezzet var. Beyin tava, tandırda kuzu kelle, işkembe sote, kuzu uykuluk bunlardan birkaçı. Gel gelelim ki mutlaka denemeniz gereken lezzete; kokoreçe. Güveçte iri kıyım kuzu kokoreç kelimenin tam anlamıyla efsane. Közde biber ve domates ile servis edilen bu lezzetin doğal meşe odun kömüründe piştiğini de belirtelim.

Önerimiz güveçte gelen gözlere şenlik kokoreç olsa da siz yarım ekmek, çeyrek ekmek, üç çeyrek ekmek şeklinde tercih edebilirsiniz.

Beylerbeyi Paşa Kokoreç ve İşkembe adres: Çengelköy Mh., Çengelköy Cd No:53, 34680 Üsküdar/İstanbul

Yemeksepeti'nden hemen sipariş vermek için tıklayın!

Ozzie's Kokoreç

Ne dese gözümüz kapalı güvendiğimiz Vedat Milor'un "İstanbul’da yediğim en iyi kokoreç" dediği Ozzie's Kokoreç'ten bahsetmezsek olmazdı. Ozzie ismi mesleği babasından devralan Oğuzhan Bey'den geliyor ve Oğuzhan Bey bu minik ama çok sevimli ve hijyenik mekanında insanlara parmaklarını yedirten kokoreçler hazırlıyor.

Oğuzhan Bey'in "Makedon kokoreci" olarak adlandırdığı bu kokorecin içinde ise fındık uykuluk, çöz, gömlek yağı, mumbar ve çift kat kuzu bağırsağı var. Yani lezzetini kendine has bu özel tarifinden alıyor. Sadece ekmek arası değil farklı sunumlarla da deneyebileceğiniz bu kokorecin kokusuz ve yumuşacık olduğunu da vurgulayalım.

Gözünüzün önünde pişirildiği köz kokorece bayılacağınızdan hiç kuşkumuz yok.

Ozzie's Kokoreç adres:Asmalı Mescit Mahallesi Tünel Geçidi General Yazgan Sokak No:3/B Dolapdere Beyoğlu/İstanbul

Gala Kokoreç

https://www.instagram.com/galakokorecmerkez/

instagram

Kısa süre içinde 100'ü aşkın büfeyle İstanbul'un dört bir yanına yayılan Gala Kokoreç, mutlaka gözünüze çarpmıştır. Hızlı servisi, leziz kokoreçi ve taptaze midyeleriyle mutlaka denemeniz gereken yerlerden biri, bizim gözümüzde. İster çeyrek ister üç çeyrek alın, yanında buz gibi ayranla "bir tane daha yesem mi?" diye düşüneceksiniz.

Gala Kokoreç adres: Yenidoğan Mah. Abdi ipekçi cad. no:32/4, İstanbul

Yemeksepeti'nden hemen sipariş vermek için tıklayın!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

5

Mehmet Akif Sirkecioğlu13 Temmuz 2021 16:39
Ben bayrampaşa'daki Ne kokoreç'in üstüne tanımıyorum. 24 saat hızlı ve kaliteli iş yapıyorlar. Çöp şiş falan da çok iyiydi. Çayı, ilgileri ve dükkanın konsepti falan çok rahat. Diğerleri gibi balon değil yani.
Yanıtla
SELIN__14 Ekim 2018 18:54
Yorum bırak..ozzie’s kokoreç dolapdere de bir mekan ben şahsen gittim ama HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADIK .. lezzet olarak çok bi fark yakalayamadık hani değdi mi? Sorduk kendimize ..birazda şımarıklık başlamış sanki müşteriyi çok önemsediklerini sanmıyorum zaten ufacık bi yer keşke biraz güler yüzlü olabilseler??
Yanıtla
Sertaç Bigün10 Nisan 2017 18:17
Kartal Kokoreç "candır" :)
Yanıtla
Oksan3 Ekim 2015 05:08
Bostancı Üçel ve Kadıköy Sargın mutlaka listede olmalı.
Yanıtla
Ahmet Altundal 4 Temmuz 2019 06:04
Yanıtla
Sargın gibi kokoreci sacda yapan bir mekanı bu listeye alsalardı yemek.com'un ciddiyetinden şüphe ederdim.

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?